Porady

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

4,4 (10 opinii)

Jak pozbyć się chwastów z trawnika? Co wybrać: metody mechaniczne czy środki chemiczne? Jak zapobiegać zachwaszczaniu trawnika? Przeczytajcie.

 

Przyczyny zachwaszczenia trawnika

Najczęstszą przyczyną wzrostu chwastów na trawniku jest niedostatek składników pokarmowych. Trawy trawnikowe w przeciwieństwie do chwastów trawnikowych mają duże wymagania pokarmowe. Jeśli nie zostaną one zaspokojone, trawy rosną słabo, a zielony dywan staje się coraz bardziej dziurawy. Przystosowane do ubogich stanowisk gatunki chwastów pokonują bez trudu konkurencję traw.

Najczęstszą przyczyną wzrostu chwastów na trawniku jest niedostatek składników pokarmowych.

Proces zachodzi szczególnie szybko, kiedy latem brakuje nie tylko składników pokarmowych, ale też wilgoci i trawa wysycha. Wprawdzie może się do pewnego stopnia zregenerować ze swojego systemu korzeniowego, jednak chwasty są z reguły znacznie szybsze – o ile w ogóle ucierpiały od suszy. Zwłaszcza koniczyna szybko zaczyna stwarzać problem, jeśli trawnik nie jest dobrze nawożony. Z pomocą bakterii brodawkowych sama zaopatruje się w azot i wykorzystuje okazję, aby zająć nowe miejsce.

Pielęgnacja trawnika - zwalczanie chwastów
Jak zwalczać chwasty z trawnika?

Jak zapobiegać zachwaszczeniu trawnika?

Podstawową receptą na mocny trawnik jest jego gruntowna pielęgnacja, wybiegająca poza okazjonalne koszenie i podlewanie. W przeciwnym razie obca roślinność szybko zasiedla powierzchnię, tworzy podziemne rozłogi, które z czasem wypierają źdźbła trawy. Krótko mówiąc, im gęstsza jest murawa trawnika, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wyrośnie na nim jakiś chwast. Intensywna pielęgnacja jest jednocześnie najlepszą metodą zapobiegania zachwaszczeniu trawnika.

Prawidłowa pielęgnacja trawnika rozpoczyna się już podczas koszenia trawy. Częstym błędem jest tutaj zbyt krótkie cięcie. To oszczędza być może nieco pracy, ponieważ rzadziej trzeba sięgać po kosiarkę, ale umożliwia wzrost koniczyny, mchu i innych roślin na trawniku.

Porośnięta mchem powierzchnia świadczy często o zbyt dużej wilgotności gleby. Aby temu zapobiec, zaleca się wertykulację trawnika. Zaleca się zwłaszcza usunięcie zbitego filcu i mchu jesienią oraz wiosną. Dzięki nacięciu darni powietrze i woda łatwiej docierają do korzeni trawy.

Jak zwalczać chwasty z trawnika?

W profesjonalnej pielęgnacji trawnika istnieje wiele powodów, dla których niepożądane gatunki roślin należy w porę i według dokładnego planu zwalczać oraz usuwać. Przestrzeń życiowa, światło, składniki pokarmowe oraz woda są dostępne w ograniczonym zakresie i dlatego wszystkie obecne na danym stanowisku rośliny konkurują o te skąpe zasoby. Chwasty stają bezpośrednio do zawodów wraz z innymi roślinami i są najczęściej znacznie bardziej skuteczne niż różne gatunki traw na murawie. Mają mniejsze wymagania i mogą każde warunki stanowiskowe lepiej wykorzystać. 

Powierzchnie trawnikowe mają w codziennym użytkowaniu różnorodne zadania do spełnienia, przykładowo być odporne na zdeptywanie, odporne na wysychanie, trwałe. Dlatego też bardzo ważne jest zwalczanie i usuwanie z powierzchni trawnika niepożądanych gatunków roślin, aby dostępne zasoby wody i pożywienia pozostawić wyłącznie do dyspozycji traw.    

Mechaniczne zwalczanie chwastów na trawniku

Przez regularną, głęboką wertykulację trawnika można skutecznie wyprzeć dywanowo rosnące chwasty, jak koniczyna, przetacznik albo bluszczyk. Do usuwania z trawnikowych chwastów, które wytwarzają korzeń palowy, jak na przykład mniszek albo babka, potrzebne są specjalne narzędzia. Chwyta się metalowymi kleszczami korzeń i wyciąga całą roślinę z ziemi.

Prawidłowa pielęgnacja rozpoczyna się już podczas koszenia trawy. Częstym błędem jest tutaj zbyt krótkie cięcie.

Wiele rodzimych chwastów rozwija się na trawniku do rozmiarów niebezpiecznej konkurencji dopiero wtedy, gdy trawa nie jest regularnie i właściwie nawożona.

Pod koniec sezonu należy regularnie usuwać z trawnika liście. Zabierają one trawie dużo światła. Ułatwiają powstawanie pleśni na trawniku oraz rozwój chorób. A osłabiona trawa daje chwastom szansę na rozprzestrzenienie się.

Nawożenie trawnika środkami chemicznymi
Nawożenie trawnika środkami chemicznymi

Zastosowanie środków chemicznych do usunięcia chwastów z trawnika

W razie konieczności można zastosować oprysk trawnika herbicydem przeznaczonym do zwalczania chwastów dwuliściennych. Aktywny środek niszczy nie tylko części nadziemne roślin, ale przenika też do systemu korzeniowego. Po dwóch tygodniach następuje całkowite zniszczenie chwastów.

Do chemicznej redukcji chwastów na trawnikach dostępnych jest szereg skutecznych środków, które często są połączone z nawozami do trawy. Niektóre herbicydy mają działanie selektywne – niszczą tylko niektóre gatunki roślin, inne – zabijają wszystkie rośliny. W zależności od działania rozróżnia się herbicydy: kontaktowe, glebowe, systemowe oraz stymulatory wzrostu. Te ostatnie przypominają hormony wzrostu chwastów. Po zastosowaniu i wchłonięciu środka przez liście następuje niekontrolowany wzrost rośliny. Korzenie nie są w stanie zapewnić dostawy odpowiedniej ilości składników pokarmowych i w rezultacie procesy przemiany materii ulegają załamaniu, a roślina obumiera. Niektóre kombinacje stymulatorów wzrostu dają dobre wyniki nawet w zwalczaniu wyjątkowo odpornych gatunków chwastów.

Obok herbicydów działających na zasadzie fitohormonów, stosuje się też inne środki: inhibitory fotosyntezy oraz syntezy aminokwasów. Pobierane z gleby przez korzenie roślin i wprowadzane do obiegu soków powodują zaburzenia najważniejszych procesów życiowych roślin i w rezultacie ich obumieranie. Natychmiast po usunięciu chwastów należy dosiać trawy, aby nie pozostawiać wolnej powierzchni podatnej na ponowne zasiedlenie przez niepożądane gatunki.

Zasady zwalczania chwastów środkami chemicznymi

W każdym przypadku należy ściśle przestrzegać wskazań podanych przez producenta. Zalecenia dotyczące stosowania herbicydów albo ich kombinacji z nawozami pozwalają uzyskać oczekiwany wynik i jednocześnie uniknąć nieprzewidzianych szkód dla środowiska.

  • Czas stosowania – aby substancje czynne środka na chwasty zostały skutecznie wchłonięte, na cztery dni przed planowanym zabiegiem i dwa dni po zabiegu nie powinno się trawnika kosić. W tym czasie herbicyd będzie mógł wykazać swoje niszczące działanie na niepożądane rośliny.
  • Wysiew trawy – młode źdźbła trawy w pierwszym roku po wysiewie nie powinny być opryskiwane herbicydami. W drugim roku stają się już zdecydowanie mocniejsze i niewrażliwe na selektywnie działające substancje. Poza tym na dobrze przygotowanej pod trawnik powierzchni w pierwszym roku nie ma z reguły zagrożenia nadmiernym rozwojem chwastów. Aby zlikwidować potencjalną konkurencję dla wysiewanych traw, zaleca się zastosowanie przed siewem trawy herbicydu o działaniu totalnym.
  • Warunki pogodowe – światło i temperatura są ważne dla skuteczności herbicydu (temperatura korzystna dla wzrostu roślin to 10-25°C). Niedobór wody w okresie suszy prowadzi do bardzo słabego wzrostu chwastów, a przez to hormony wzrostu mogą działać w ograniczonym zakresie albo wcale. Poza tym upalna i sucha pogoda powoduje powstawanie na roślinach naturalnej ochrony przed słońcem w postaci warstwy woskowej, która utrudnia wchłanianie substancji czynnych. Przed i po zabiegu oprysku nie powinno padać przynajmniej przez 6-8 godzin, aby herbicyd dostał się do roślin.
4,4 (10 opinii)