Porady

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

4,4 (10 opinii)

Kiedy mniszek, stokrotka albo przetacznik zdobią zieleń trawnika złotymi, białymi i błękitnymi kwiatkami, większość ogrodników nie myśli o zwalczaniu chwastów.

Niemniej jednak, bez względu na urodę trawnikowych chwastów, te rośliny będą się rozrastać coraz bardziej i bardziej. W końcu nadejdzie kiedyś dzień, że po zielonym trawniku pozostanie tylko zachwaszczona łączka.

Przyczyny zachwaszczenia trawnika

Najczęstszą przyczyną wzrostu chwastów na trawniku jest niedostatek składników pokarmowych. Trawy trawnikowe w przeciwieństwie do chwastów trawnikowych posiadają duże wymagania pokarmowe. Jeśli nie zostaną one zaspokojone, trawy rosną słabo, a zielony dywan staje się coraz bardziej dziurawy. Przystosowane do ubogich stanowisk gatunki chwastów pokonują bez trudu konkurencję traw.

Najczęstszą przyczyną wzrostu chwastów na trawniku jest niedostatek składników pokarmowych.

Proces zachodzi szczególnie szybko, kiedy latem brakuje nie tylko składników pokarmowych, ale też wilgoci i trawa wysycha. Wprawdzie może się do pewnego stopnia zregenerować ze swojego systemu korzeniowego, jednak chwasty są z reguły znacznie szybsze – o ile w ogóle ucierpiały od suszy. Zwłaszcza koniczyna szybko zaczyna stwarzać problem, jeśli trawnik nie jest dobrze nawożony. Z pomocą bakterii brodawkowych sama zaopatruje się w azot i wykorzystuje okazję, aby zająć nowe miejsce.

Pielęgnacja trawnika - zwalczanie chwastów
Pielęgnacja trawnika - zwalczanie chwastów

Jak zapobiegać zachwaszczeniu trawnika?

Podstawową receptą na mocny, angielski trawnik jest jego gruntowna pielęgnacja, wybiegająca poza okazjonalne koszenie i podlewanie. W przeciwnym razie obca roślinność szybko zasiedla powierzchnię, tworzy podziemne rozłogi, które z czasem wypierają źdźbła trawy. Krótko mówiąc, im gęstsza jest murawa trawnika, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wyrośnie na nim jakiś chwast. Intensywna pielęgnacja jest jednocześnie najlepszą metodą zapobiegania zachwaszczeniu trawnika.

Prawidłowa pielęgnacja trawnika rozpoczyna się już podczas koszenia trawy. Częstym błędem jest tutaj zbyt krótkie cięcie. To oszczędza być może nieco pracy, ponieważ rzadziej trzeba sięgać po kosiarkę, ale zaprasza wyraźnie koniczynę, mech i inne rośliny do wejścia na trawnik.

Porośnięta mchem powierzchnia świadczy często o zbyt dużej wilgotności gleby. Aby temu zapobiec, zaleca się wertykulację trawnika. Ideałem byłoby usunięcie zbitego filcu i mchu jesienią i na wiosnę. Dzięki nacięciu darni łatwiej dociera do korzeni trawy powietrze i woda.

Mechaniczne zwalczanie chwastów na trawniku

Przez regularną głęboką wertykulację trawnika można dywanowo rosnące chwasty, jak koniczyna, przetacznik albo bluszczyk, skutecznie wyprzeć z trawnika. Do usuwania trawnikowych chwastów, które wytwarzają korzeń palowy, jak na przykład mniszek albo babka, potrzebne są specjalne narzędzia. Chwyta się metalowymi kleszczami korzeń i wyciąga całą roślinę z ziemi.

Prawidłowa pielęgnacja rozpoczyna się już podczas koszenia trawy. Częstym błędem jest tutaj zbyt krótkie cięcie.

Wiele rodzimych chwastów rozwija się na trawniku do rozmiarów niebezpiecznej konkurencji dopiero wtedy, gdy trawa nie jest regularnie i właściwie nawożona. Można więc upiec przysłowiowe dwie pieczenie na jednym ogniu: zasilenie trawy poprzez nawożenie w składniki pokarmowe, a jednocześnie poważne osłabienie chwastów. Pod koniec sezonu należy regularnie usuwać z trawnika liście. Zabierają one trawie dużo światła. Ułatwiają powstawanie pleśni na trawniku i chorób. A osłabiona trawa daje chwastom szansę na rozprzestrzenienie się.

Nawożenie trawnika środkami chemicznymi
Nawożenie trawnika środkami chemicznymi

Zastosowanie środków chemicznych do usunięcia chwastów z trawnika

W razie konieczności można zastosować oprysk trawnika herbicydem przeznaczonym do zwalczania chwastów dwuliściennych. Aktywny środek niszczy nie tylko części nadziemne roślin, ale przenika też do systemu korzeniowego. Po około dwóch tygodniach następuje całkowite zniszczenie chwastów.

4,4 (10 opinii)