Porady

Jak usunąć mech z trawnika?

5 (3 opinie)

Mech stanowi niemały problem dla osób pragnących wyhodować piękny i równy trawnik. Powoduje, że trawnik wygląda nieestetycznie. Ponadto osłabia wzrost trawy, zagłuszając ją i nie dopuszczając światła oraz powietrza do jej korzeni. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków, z czasem mech rozrośnie się do tego stopnia, że całkowicie wyeliminuje trawę.

Mech należy do tzw. roślin pionierskich, które mogą rosnąć wszędzie i bardzo trudno jest się ich pozbyć. Lubi cieniste, wilgotne podłoże o kwaśnym odczynie. Zwalczanie mchu jest dość trudne. Najlepiej jest więc nie dopuścić do jego pojawienia się dzięki właściwej pielęgnacji trawy. Na zadbanych i zdrowych trawnikach mech nie rozwinie się, gdyż nie będzie dla niego miejsca.

Warunki sprzyjające pojawieniu się mchu:

  • osłabienie trawnika wskutek niewłaściwego pielęgnowania, przemarznięcia, chorób trawy,
  • ciężka i zbita gleba (ułatwia rozrost mchu, który nie ma systemu korzeniowego),
  • niewłaściwy odczyn pH gleby. Mech lubi gleby kwaśne. Jeśli odczyn podłoża wynosi mniej niż 6.0 pH, należy zastosować wapnowanie,
  • zacienienie trawnika (mech nie lubi słońca),
  • nadmierne nawożenie lub jego brak,
  • nadmierne podlewanie trawnika (mech lubi wilgoć),
  • filc na trawie, bardzo zbita darń,
  • zbyt krótko przycięta trawa. Trawnik rosnący w cieniu nie powinien być skoszony krócej niż 5 cm od poziomu gruntu.

Właściwie zasilony trawnik nie dopuści do rozrośnięcia się mchu
Właściwie zasilony trawnik nie dopuści do rozrośnięcia się mchu

Podlewanie 

Mech bardzo szybko rośnie na wilgotnym podłożu. Jest ono z kolei niekorzystne dla trawy, której korzenie gniją wskutek nadmiernej wilgoci. Trawnik należy podlewać rzadko, lecz obficie. Dzięki temu woda wnika głęboko do korzeni. Zaś mech, który nie posiada korzeni, nie ma z niej korzyści.

Mech należy do tzw. roślin pionierskich, które mogą rosnąć wszędzie. Lubi cieniste, wilgotne podłoże o kwaśnym odczynie. Zwalczanie mchu jest dość trudne. Najlepiej jest więc nie dopuścić do jego pojawienia się, właściwie pielęgnując trawę. 

Nasłonecznienie

Mech nie lubi słońca, lepiej rozwija się w miejscach zacienionych. Jeśli chcemy zasiać trawnik w miejscu zacienionym, warto wybrać mieszanki odmian odpornych na cień. Takie odmiany dobrze się rozrastają i nie zostawiają miejsca dla mchu. W niektórych sytuacjach można zastanowić się nad rezygnacją z trawnika i posadzeniem roślin okrywowych.

Mechaniczne sposoby usuwania mchu

Najprostszy sposób pozbycia się mchu polega na usunięciu go przy pomocy grabi o zagiętych, ostrych zębach. Możemy użyć zwykłych grabi lub wertykulatora. Wygrabiamy wtedy także starą trawę, chwasty oraz resztki liści i patyków. Grabienie najlepiej wykonać na wiosnę.

Zabieg wertykulacji, który ma na celu usunięcie z trawnika tzw. filcu, jest zabójczy dla mchu. Polega na nacinaniu darni. Wertykulator zaopatrzony jest w wąskie zęby, które nacinają glebę na głębokość kilku centymetrów. W zależności od wielkości trawnika można wybrać wertykulator ręczny lub elektryczny.

Najłatwiej napowietrzyć ziemię poprzez wykonanie głębokich nakłuć w równych odstępach
Najłatwiej napowietrzyć ziemię poprzez wykonanie głębokich nakłuć w równych odstępach

Rozluźnienie gleby

Mech najczęściej zarasta zbite i niedostatecznie napowietrzone gleby. Dzieje się tak dlatego, że nie posiada korzeni. Chwyta się podłoża przy pomocy chwytników. Nie szkodzi mu zawilgocenie, które powoduje gnicie korzeni trawy.

Aby rozluźnić glebę, stosujemy areację. Zabieg areacji należy wykonać szczególnie po mechanicznym usunięciu mchu. Areacja ułatwia dostawanie się powietrza, wody i nawozów do korzeni. Dzięki temu następuje wzrost korzeni i równomierny rozrost trawnika. Areacja jest zabiegiem łagodniejszym, gdyż nie nacina darni, jak w przypadku wertykulacji, lecz tylko nakłuwa glebę. Najłatwiejszym sposobem napowietrzenia ziemi jest wykonanie głębokich nakłuć w równych odstępach. Można posłużyć się areatorami do pielęgnacji trawnika lub wykonać nakłucia przy pomocy wideł amerykańskich. Następnie na ziemi należy rozsypać warstwę piasku lub żwirku. 

Najprostszy sposób pozbycia się mchu polega na usunięciu go przy pomocy grabi o zagiętych, ostrych zębach. W ten sposób pozbędziemy się także starej trawy, chwastów oraz resztek liści i patyków. Grabienie najlepiej wykonać na wiosnę.

Nawóz do trawników

Właściwie zasilony trawnik nie dopuści do rozrośnięcia się mchu. Jednak nie należy stosować nawozów "na oko", gdyż może to spowodować osłabienie trawy, a co za tym idzie - przyczynić się do pojawienia się mchu. Brak próchnicy w glebie skutkuje jej nadmiernym zbiciem. Dlatego ważne jest regularne stosowanie nawozów organicznych.

W sprzedaży są dostępne nawozy do trawników zawierające środki zwalczające rozrost mchu. Stosujemy je, gdy ziemia jest wilgotna, a trawa sucha. Najczęściej jest to siarczan żelaza, który ogranicza rozwój mchu. Po zastosowaniu nawozu, gdy mech obumrze, usuwamy go mechanicznie. Ten zabieg zapobiega rozsianiu się jego zarodników.

Mech dobrze rozwija się w zacienionych, wilgotnych miejscach, na ciężkich i zbitych glebach
Mech dobrze rozwija się w zacienionych, wilgotnych miejscach, na ciężkich i zbitych glebach

Wapnowanie gleby

W przypadku występowania mchu oraz zbyt kwaśnego odczynu gleby uzasadnione jest wapnowanie. Zabieg ten należy przeprowadzić po uprzednim zbadaniu odczynu gleby. Nie należy wykonywać go zbyt często, gdyż istnieje niebezpieczeństwo przewapnowania. Wapnowanie skutecznie usuwa mech. Jednak wykonane niewłaściwie lub zbyt często, może osłabić trawę przez utrudnienie roślinom dostępu do mikroelementów zawartych w glebie.

Chemiczne preparaty do usuwania mchu

W sklepach ogrodniczych dostępne są preparaty chemiczne do usuwania mchu z trawnika. Są one jednak skuteczne na krótką metę i należy traktować je doraźnie. Jeśli stosowaniu tych preparatów nie towarzyszą zabiegi poprawiające stan trawnika, mech pojawi się ponownie.

Stosowanie preparatów chemicznych z reguły trzeba powtarzać co kilka tygodni, gdyż mchy szybko odrastają. Nie jest to obojętne dla stanu ogrodu, szczególnie gdy obok rosną warzywa. Korzystając ze środków chemicznych, należy postępować dokładnie według instrukcji zawartej na opakowaniu. Środki chemiczne najczęściej stosuje się w postaci oprysków. Przed opryskaniem trawnik należy krótko skosić. Warto również wiedzieć, że preparaty do usuwania mchu zawierają siarczan żelaza, który powoduje rdzawe zabarwienia na elementach betonowych i kamiennych w ogrodzie.

Niestety, zwalczanie mchu jest dość trudne i pracochłonne. Mech potrafi pojawiać się ponownie w tych samych miejscach. Dlatego warto zastosować kilka metod na raz. Niezbędna jest także właściwa pielęgnacja trawnika, gdyż osłabiona trawa szybko porasta mchem.

5 (3 opinie)