Sposoby na zdrowy i gęsty trawnik: sprawdzone metody
Marzysz o pięknym, soczyście zielonym dywanie w swoim ogrodzie? Zastosuj te metody i ciesz się pięknym, gęstym trawnikiem przez cały sezon! Przeczytaj poradnik.
Zielony i gęsty trawnik w grodzie? 6 sprawdzonych metod
Zadbany, zielony trawnik to marzenie każdego ogrodnika i naturalna ozdoba ogrodu. Uzyskanie takiego efektu to jednak kwestia systematycznej pielęgnacji i znajomości potrzeb trawy. Jak zatem stworzyć gęsty trawnik? Przedstawiamy Ci nasze sprawdzone metody.
Wertykulacja starszego trawnika
Trawnik, szczególnie ten starszy, z czasem zaczyna gromadzić filc. Jest to warstwa obumarłych resztek roślinnych, która zbiera się tuż przy powierzchni gleby. Na tak zwany pierwszy rzut oka nie jest widoczny, ale ma ogromny wpływ na zdrowie Twojej trawy. Dlaczego? Filc działa jak naturalna bariera, utrudniając m.in. wnikanie wody, powietrza oraz składników odżywczych do korzeni. Jeśli zauważyłeś, że Twój trawnik mimo podlewania i nawożenia jest matowy, a nowe źdźbła rzadkie, to przyczyną może być właśnie filc. Wówczas potrzebna jest wertykulacja polegająca na pionowym nacinaniu darni za pomocą wertykulatora (ręczny, spalinowy lub elektryczny). Podczas tego zabiegu usuwasz filc, a także lekko naruszasz powierzchnię gleby, co pobudza trawę do krzewienia się. Najlepszy czas na wertykulację przypada na wczesną wiosnę lub jesień.
Aeracja, czyli napowietrzanie zbitej gleby
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że gleba, szczególnie ta gliniasta i często uczęszczana, wykazuje tendencję do zbijania się. To z kolei prowadzi do tego, że korzenie nie będą rozwijać się prawidłowo. Wówczas z pomocą przychodzi aeracja, czyli zabieg polegający na nakłuwaniu trawnika. Robiąc otwory w glebie, pozwalasz powietrzu, wodzie i nawozom docierać bezpośrednio do systemu korzeniowego. To nie tylko poprawia kondycję trawnika, ale też zapobiega chorobom i rozwojowi mchu. Do wykonania aeracji możesz użyć specjalnych nakładek z kolcami na buty lub profesjonalnego aeratora. Zabieg wykonujesz wiosną i jesienią w momencie, gdy gleba będzie wilgotna, ale nie mokra.
Właściwe koszenie trawy
Koszenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących trawnika. Przede wszystkim należy podkreślić, że prawidłowe cięcie nie tylko poprawia estetykę, ale także pobudza trawę do wzrostu i krzewienia się. Jak kosić trawnik prawidłowo?
W momencie, gdy trawa wyrosła np. na 9 cm, zetnij ją do 6 cm, ale nie mniej, ponieważ radykalne skracanie osłabia trawnik, naraża go na przesuszenie i powoduje rozwój chwastów. Co więcej, optymalna wysokość trawnika zależy od pory roku. Przyjmuje się, że wiosną i wczesnym latem najlepiej utrzymywać trawę na poziomie 4-5 cm, natomiast w czasie suszy – zostaw ją nieco dłuższą, o długości nawet do 6-7 cm.
Uwaga: Pamiętaj również o ostrych nożach w kosiarce. Ostrza tępe będą szarpać źdźbła, zamiast je równo przycinać.
Przeczytaj również: W jakich godzinach nie powinno się kosić trawnika?
Nawożenie trawnika
Twój zielony trawnik wykazuje ogromne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Co więcej, każde koszenie nie tylko skraca źdźbła, ale powoduje również ubytki azotu, fosforu i potasu, czyli najważniejszych pierwiastków. Szczególnym elementem pielęgnacji trawy jest więc jej dokarmianie dostosowane do zmieniających się pór roku. Wiosną sięgnij po nawozy do trawników z przewagą azotu, które pobudzą wzrost i pozwolą trawie szybko się zagęścić. Latem – po nawozy wieloskładnikowe; jesienią postaw na nawozy z większą ilością potasu, które wzmacniają korzenie. Zawsze pamiętaj również o podlewaniu po nawożeniu – ta zasada nie dotyczy jednak nawozów płynnych.
Dosiewka lub rewitalizacja
Początek wiosny to doskonały moment, by dać drugie życie trawnikowi, który po zimie nie wygląda najlepiej. Jeśli zauważasz ubytki, przerzedzenia lub zżółkłe fragmenty – zdecyduj się na dosiewkę. Wybierz mieszankę nasion odpowiadającą temu, co już rośnie (najczęściej stosuje się tzw. mieszanki regeneracyjne). Wysiew przeprowadź równomiernie, najlepiej po lekkim grabieniu wierzchniej warstwy gleby, a następnie przywałuj lub lekko udepcz ziemię, żeby nasiona miały kontakt z podłożem. Przez pierwsze dwa, trzy tygodnie utrzymuj glebę stale wilgotną.
W sytuacji, gdy stan Twojego trawnika po zimie jest naprawdę zły – jest łysy, pełen chwastów i mchu – rozważ rewitalizację. To bardziej zaawansowany zabieg, który polega na intensywnym oczyszczeniu starej darni, dosianiu nasion, a czasem nawet na dosypaniu nowej warstwy ziemi. Ten proces warto przeprowadzić wiosną – w okresie od kwietnia do maja – lub późnym latem, kiedy gleba jest jeszcze ciepła.
Pozbycie się chwastów z darni
Chwasty to nie tylko problem estetyczny. Konkurują one z trawą o wodę, światło i składniki odżywcze, często zagłuszając jej rozwój, ponieważ rosną szybciej i błyskawicznie się rozprzestrzeniają. W przypadku pojedynczych chwastów, zwłaszcza tych z głębokim korzeniem (jak mniszek), najlepiej działa ręczne usuwanie z użyciem np. noży ogrodniczych. Gdy jednak chwasty zajmują większą część trawnika, konieczne będzie użycie herbicydu selektywnego. Oprysk wykonuj w suchy, bezwietrzny dzień, najlepiej wieczorem, gdy nie ma intensywnego słońca. Pamiętaj, że efekt nie jest natychmiastowy, a chwasty zaczynają więdnąć po kilku dniach. Po oprysku daj murawie czas na regenerację i dopiero potem przeprowadź ewentualną dosiewkę trawy na pustych miejscach.
Uwaga: Gdy na trawniku pojawia się mech, to znak, że gleba ma kwaśne pH, jest zbita i źle napowietrzona.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.