Porady

Zakładanie trawnika z rolki – instrukcja krok po kroku

4,5 (15 opinii)

Zakładanie trawnika z rolki nie jest skomplikowane. W ciągu kilku godzin zielony dywan zostanie rozwinięty, a po czterech (maksymalnie ośmiu) tygodniach oczekiwania będzie już w pełni funkcjonalny. Zapoznajcie się z naszą instrukcją krok po kroku.

Poniżej prezentujemy kolejność prac, które należy wykonać, aby móc cieszyć się świeżą zielenią własnego trawnika.

Zamówienie trawy w rolkach

Trawniki w rolkach są uprawiane przez specjalistyczne firmy na dużych powierzchniach. Kiedy grubość darni jest już odpowiednia, gotowy trawnik zostaje wycięty (wraz z cienką warstwą gleby) i zrolowany. Zamawiając trawnik, trzeba przewidzieć ok. 5% nadwyżki powierzchni, ponieważ zawsze przy układaniu powstają pewne resztki, których nie da się wyeliminować.

Poza wyliczeniem potrzebnej powierzchni rolek konieczne jest określenie przeznaczenia trawnika. Od tego, czy trawnik będzie służył głównie do ozdoby, do zabawy, czy do uprawiania sportu, zależy skład mieszanki traw. Jeśli na trawie będą się bawić dzieci i zwierzęta, to trawnik powinien mieć zdolność szybkiej regeneracji. Gdyby rozwinięty dywan trawnika miał się przez większą część dnia znajdować w cieniu, użyte gatunki traw muszą być odporne na zacienienie.

Przygotowanie podłoża pod trawnik w rolce

Jakość przygotowania gleby jest niezwykle ważna, jeśli trawnik ma być ułożony z rolki. Należy się upewnić, czy parametry gleby są odpowiednie do założenia trawnika. Ważny jest tutaj właściwy współczynnik pH, który powinien wynosić ok. 6. Poza tym wierzchnia warstwa o grubości ok. 10 cm powinna być dobrze spulchniona i przepuszczalna. W przeciwnym razie na trawniku zaczną powstawać zastoje wody i trawa zacznie gnić. Korzenie, kamienie i większe bryły ziemi powinny być po spulchnieniu dokładnie wybrane.

Powierzchnię przyszłego trawnika trzeba dobrze wyrównać szerokimi grabiami. Jeśli to możliwe, dobrze jest pozostawić tak przygotowaną powierzchnię przynajmniej na tydzień, aby ziemia dobrze się wyleżała. Powierzchnia powinna być gładka i dobrze uciśnięta, aby nie powstawały różnice poziomów.

Zastosowanie mineralnego nawozu wieloskładnikowego zapewni trawie składniki pokarmowe w fazie wzrostu. Przed rozpoczęciem układania rolek trawy podłoże powinno być nieco nawilżone – przede wszystkim w słoneczny dzień, kiedy ziemia szybko wysycha i korzenie traw mogłyby zostać poparzone.

Układanie trawnika z rolki

Pracę rozpoczyna się na prostym odcinku, jeśli to możliwe. Rolkę trawnika zaczyna się rozwijać od najdalej położonego miejsca w ogrodzie. Unika się w ten sposób konieczności chodzenia po świeżo ułożonej trawie. Trzeba zwracać uwagę, aby trawnik dobrze przylegał do tarasu albo utwardzonej ścieżki ogrodowej i układał się wzdłuż linii prostej. Pomocny może być tutaj naciągnięty sznur. Darń przycina się nożem albo szpadlem, jednak jeśli potrzeba wykonać cięcie nie po linii prostej, to lepiej jest użyć w tym celu noża.

Należy pilnować, aby pasy trawnika ściśle do siebie przylegały. W miarę możliwości powinno się stosować łączenie w połowie sąsiedniej rolki. Zapewni to ścisłe i równe ułożenie się trawnika. Nowy trawnik trzeba dobrze ucisnąć deską albo specjalnym walcem. Korzenie trawy muszą nawiązać dobry kontakt z podłożem. Przejazd walcem wykonuje się wzdłuż i wszerz, zwracając uwagę, aby przechodzić po uciśniętych już fragmentach trawnika.

Możliwie najszybciej po ułożeniu trawnika trzeba rozpocząć podlewanie. Można to robić przez cały dzień, nawet w pełnym słońcu. Powinno się użyć od 15 do 20 litrów wody na metr kwadratowy. Podczas letnich temperatur należy podawać wodę trzy razy dzienne.

Przez pierwsze dni należy podlewać trawnik obficie, a potem – regularnie. Kiedy odchyli się fragment taśmy trawnika i widać wilgotne podłoże, znaczy to, że ilość wody jest dostateczna. Kontrolę należy prowadzić, aż do pełnego ukorzenienia się trawy. Przy zakładaniu trawnika można zainwestować w automatyczne podlewanie ogrodu, które pozwoli na dużą oszczędność czasu i równomierne nawodnienie.

Rozwijanie trawnika z rolki - zakładanie trawnika
Rozwijanie trawnika z rolki 

Zalety i wady trawnika z rolki

Największą zaletą trawnika z rolki jest szybki efekt. Tam, gdzie rano był jeszcze goły ugór, wieczorem rośnie świeży, zielony trawnik. Poza tym początkowo nie ma żadnych problemów z chwastami, ponieważ gęsta darń zagłusza wszystkie obce rośliny. Czy tak na długo pozostanie? To zależy głównie od dalszej pielęgnacji trawnika.

Uwaga: Trawnik z rolki jest optymalnym rozwiązaniem dla właściciela małego ogrodu, który szybko chce założyć trawnik.

Stosunkowo wysoka cena trawnika z rolki może odstraszyć wielu amatorów ogrodowej zieleni. Metr kwadratowy trawnika z rolki będzie kosztować ok. 25 zł. Nasiona do obsiewu takiej samej powierzchni trawnika są wielokrotnie tańsze.

Ułożenie trawnika z rolek wymaga też znacznego wysiłku, ponieważ każda rolka waży ok. 15-20 kg. Praca musi być wykonana w dniu dostawy rolek, ponieważ zrolowana trawa bardzo szybko uległaby zniszczeniu.

4,5 (15 opinii)