Porady

Storczyk miltonia – jak go pielęgnować w domu?

0 (0 opinii)

Orchidea (storczyk miltonia) jest obiektem fascynacji wielu zawodowców i amatorów ogrodnictwa. Rodzaj botaniczny Miltonia liczy zaledwie kilkanaście gatunków storczyków, ale mimo tak niewielkiej różnorodności, dzięki swojej niezwykłej urodzie, stały się sławne na cały świat. Jak pielęgnować, podlewać, przesadzać i zimować te piękne kwiaty?

Skąd pochodzą i jak wyglądają storczyki miltonia?

Kwiaty miltonii przypominają bratki, stąd nazywane są czasem orchideą bratkową. Są długotrwałe, często wzorzyste i przyjemnie pachną. Nazwa rodzajowa upamiętnia mecenasa ogrodnictwa i kolekcjonera storczyków Viscounta Milton’a (1786—1857).

Ojczyzna storczyków miltonia znajduje się w Ameryce Południowej, głównie w Kolumbii i Brazylii. Ich przestrzeń życiową stanowią regiony górskie, często w bezpośrednim sąsiedztwie rzek i strumieni, gdzie osiedlają się na drzewach. Ich naturalne stanowiska oferują stosunkowo wysoką wilgotność powietrza, dlatego suche powietrze w mieszkaniu im nie odpowiada. Regularne zamgławianie albo umieszczenie w utrzymującej wilgoć witrynie, umożliwi spełnienie wymagań bratkowego storczyka. Zadomowiona w górach roślina nie jest przyzwyczajona do upałów. Wystarczy jej temperatura 17-22°C. Nieco niższe wartości temperatury w nocy działają na korzyść storczyka.

Owalne albo podłużne, często spłaszczone pseudobulwy miltonii mają 5-10 cm długości i 3 cm średnicy. Na końcach gładkich, połyskujących, szarozielonych pseudobulw wyrastają (jeden do trzech) jasnozielone, długie, wąskie, elegancko wygięte liście. Z podstawy rozwijają się wyprostowane pędy kwiatowe o długości 15-50 cm. Każdy pęd niesie 1-10 krótkoszypułkowych kwiatów. Kwiaty tego storczyka są jaskrawo ubarwione, często z kontrastowymi plamami w górnej części szerokiej wargi i podobne są do kwiatów fiołka. Główny okres kwitnienia rozciąga się od wiosny do jesieni, a poszczególne kwiaty utrzymują się na pędzie przez cztery tygodnie.

Porady dotyczące uprawy storczyków dla początkujących - znajdziesz tutaj

Stanowisko, światło i podlewanie storczyków miltonia

Od wiosny do jesieni najlepiej czuje się storczyk miltonia w średnim, półcienistym oświetleniu. Nadają się dla niego okna skierowane na wschód albo zachód, a dla niektórych gatunków i hybryd wystarcza nawet oświetlenie na oknie północnym. Bezpośrednio padające promienie słoneczne powodują więdnięcie liści storczyka. Podczas krótkich i ubogich w światło dni zimowych należy ustawić miltonię w jasnym miejscu, gdzie rankiem albo popołudniem dochodzi przez kilka godzin słońce. Wilgotność powietrza powinna wynosić 60-80%.

W okresie wzrostu należy miltonię podlewać regularnie i obficie. Substrat nie może nigdy wyschnąć. Nadmiar wody trzeba zlać z podstawki, ponieważ zastój wilgoci powoduje zgniliznę korzeni. Ważny jest dobry drenaż doniczki. Podczas kwitnienia podlewa się roślinę nico oszczędniej, jednak podłoże nadal należy utrzymywać równomiernie lekko wilgotne. Do podlewania miltonii używa się tylko miękkiej, wystałej wody o temperaturze pokojowej.

Ojczyzna storczyków miltonia znajduje się w Ameryce Południowej
Flickr
Ojczyzna storczyków miltonia znajduje się w Ameryce Południowej

Zimowanie i lato storczyków

Dla stymulacji kwitnienia miltonii potrzebny jest okres spoczynku. Zaczyna się on zwykle po dojrzewaniu pseudobulw. Młode i stare powinny być jednakowej wielkości. W tym okresie storczyk ustawia się w chłodzie (12-18°C) w suchym miejscu i ogranicza podlewanie. Długość tego okresu wynosi około ośmiu tygodni. Normalną pielęgnację miltonii rozpoczyna się, kiedy zaczną się pojawiać nowe pędy kwiatowe.

Storczyk miltonia może być umieszczony latem w osłoniętym, jasnym, półzacienionym miejscu w ogrodzie. Należy zwracać uwagę, aby bezpośrednio padające promienie słońca nie wyrządziły roślinie szkody.

Jakiej temperatury potrzebują storczyki miltonia?

Górskie pochodzenie storczyka miltonii przyzwyczaiło roślinę do chłodnych warunków życia. Temperatura powietrza w dzień powinna wynosić około 22°C, a nocą około 17°C. Storczyk znosi jednak latem również wyższe temperatury, a okresowy spadek poniżej 17°C też nie wyrządza mu szkody. Wilgotność powietrza powinna być dla tego rodzaju storczyków stale wysoka.

Przesadzanie storczyków miltonia

Miltonię sadzi się do możliwie małej doniczki, która pomieści jeszcze trzy albo cztery nowe pseudobulwy. Przesadza się tylko według potrzeby i możliwie przed latem, bezpośrednio po kwitnieniu.

Storczyki z rodzaju miltonia wymagają troskliwej pielęgnacji i szybko reagują na błędy opiekuna. Kto jednak poświęci miltonii sporo uwagi, której roślina potrzebuje, otrzyma w nagrodę przepiękne kwiaty. W sprzedaży są dostępne przeważnie hybrydy i odmiany miltonii.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ>> Najczęściej popełniane błędy w uprawie storczyków

0 (0 opinii)