Dendrobium nobile (szlachetne) – najprostszy w uprawie storczyk
Dendrobium Nobile (Dendrobium szlachetne) to najlepszy storczyk dla początkujących. Zobacz, jak uprawiać i podlewać tę roślinę.
Jak wygląda Dendrobium nobile?
Dendrobium nobile to jeden z najpopularniejszych gatunków storczyków uprawianych w domu. Przede wszystkim znany jest ze swojej łatwości w uprawie – ma małe wymagania pielęgnacyjne, natomiast jego piękne kwiaty stanowią niezwykłą ozdobę każdego wnętrza. Jego długie, smukłe pseudobulwy mogą osiągać od 30 do 60 cm wysokości i co ważne, stopniowo drewnieją u podstawy. Wzdłuż nich wyrastają naprzemiennie eliptyczne, skórzaste, zielone liście, które mogą opadać szczególnie w okresie spoczynku. To ważna wskazówka zwłaszcza dla początkujących miłośników roślin.
Największym atutem storczyka Dendrobium nobile są kwiaty. Osiągają ok. 5-8 cm średnicy i są rozmieszczone wzdłuż całej długości starszych pseudobulw. Mogą występować w różnych barwach takich jak: biel, róż, fiolet, żółć. Wiele odmian ma kontrastowy, ciemniejszy środek, co dodatkowo podkreśla ich wyjątkową urodę. Kwiaty wytwarzają delikatny, słodki zapach, który możemy wyczuć zwłaszcza w ciągu dnia.
Warto również wspomnieć o tym, że obszar występowanie Dendrobium nobile obejmuje południowo-wschodnią Azję, gdzie rośnie w naturalnych warunkach jako epifit (roślina osiedlająca się na korze drzew), a także w formie litofitu, zakorzeniając się w szczelinach skał. W swoim naturalnym, tropikalnym środowisku spotykany jest w rejonach o dużej wilgotności powietrza oraz znacznych wahaniach temperatur między dniem a nocą.
Uwaga: Storczyk Dendrobium nobile kwitnie zazwyczaj wczesną wiosną, a jego kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni. Po zakończeniu kwitnienia nie należy usuwać pseudobulw, ponieważ pełnią one funkcje magazynu na składniki odżywcze i wspomagają rozwój nowych pędów.
Uprawa i pielęgnacja Dendrobium szlachetnego
Ponownie powtórzymy, że ten gatunek storczyków uchodzi za najłatwiejszy w uprawie. Zebraliśmy dla Was najważniejsze zasady, których należy przestrzegać, aby cieszyć się zdrową rośliną.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że żółknięcie liści może wskazywać na nadmiar wody lub na zbyt intensywne światło. Brak kwitnienia wynika zazwyczaj z niedostatecznego okresu spoczynku lub z niedoboru światła. Storczyk może być również narażony na ataki szkodników, takich jak przędziorki i wełnowce, dlatego warto regularnie przeglądać jego liście i stosować ekologiczne środki ochrony roślin.
Sprawdź: Storczyk Katleja (Cattleya). 10 zasad pielęgnacji
Stanowisko, temperatura i wilgotność
Jednym z najważniejszych czynników w domowej uprawie storczyka Dendrobium nobile jest odpowiednie nasłonecznienie. Roślina preferuje stanowiska jasne, o rozproszonym świetle. Bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi może powodować m.in. poparzenia liści, natomiast niedobór naturalnego światła będzie skutkować brakiem kwitnienia. Przyjmuje się więc, że doniczkę ze storczykiem najlepiej ustawić na parapecie okna wschodniego lub południowego.
Kolejnymi istotnymi kwestiami są temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Roślina dobrze znosi temperaturę pokojową (od 18 do 25 stopni Celsjusza), natomiast w sytuacji, gdy chcemy pobudzić ją do kwitnienia, to warto zapewnić jej spadek temperatury w nocy (temperatura w zakresie od 10 do 15 stopni Celsjusza). Taki cykl temperaturowy naśladuje warunki panujące w naturalnym środowisku rośliny, co sprzyja zawiązywaniu pąków kwiatowych.
Co więcej, wilgotność powietrza powinna wynosić 50-70%. W warunkach domowych można ją zwiększyć, ustawiając doniczkę na podstawce z wodą i kamykami, w pobliżu nawilżaczy powietrza lub odkrytego akwarium.
Podłoże
Ten rodzaj storczyka wymaga przepuszczalnego, lekkiego podłoża o lekko kwaśnym pH (w zakresie 5,5-6,5), które pozwoli korzeniom swobodnie oddychać. Najlepszym wyborem jest np. gotowa mieszanka dla storczyków składająca się z kory sosnowej, węgla drzewnego i perlitu. Warto przesadzać ten gatunek profilaktycznie co 2-3 lata lub w momencie, gdy przestanie mieścić się w doniczce.
Podlewanie
Podlewanie storczyka powinno być dostosowane do aktualnej fazy wzrostu. W okresie aktywnego wzrostu, czyli wiosną i latem, podlewa się go regularnie (częstotliwość ok. raz na 7 dni), dbając o to, by podłoże przesychało. Wodę najlepiej wlewać od góry i pozwolić jej swobodnie przepłynąć przez podłoże, aby usunąć nadmiar soli mineralnych. W okresie spoczynku (przypada na okres jesieni i zimy) ilość wody należy znacznie ograniczyć, aby stymulować kwitnienie.
Uwaga: Najlepsza jest miękka woda, np. deszczówka lub przefiltrowana. Jeśli używamy wody z kranu, to warto ją przegotować i odstawić na kilka godzin, aby odparował chlor i osadził się wapń.
Wielu miłośników roślin zadaje sobie również pytanie, czy zraszanie storczyków jest potrzebne? Tak, zraszać możemy korzenie i liście, ale nie kwiaty – woda zalegająca na płatkach może prowadzić do ich gnicia. Co więcej, najlepiej robić to rano, aby roślina miała czas wyschnąć przed nocą.
Nawożenie
W okresie wzrostu warto dostarczać nawozy bogate w azot, natomiast przed okresem kwitnienia możemy zastosować nawozy fosforowo-potasowe, które wspomagają tworzenie pąków kwiatowych. W okresie zimowego spoczynku roślina nie wymaga dodatkowego nawożenia.
Przeczytaj również: Storczyk Cymbidium – uprawa w domu. Jak go pielęgnować? WIDEO
Jak często przesadzać Dendrobium nobile?
Dendrobium szlachetne nie wymaga częstego przesadzania, ponieważ jego korzenie preferują ciasne doniczki. Przesadzanie przeprowadza się więc co 2 lub 3 lata, a także w momencie, gdy podłoże zaczyna się rozkładać i tracić swoją przepuszczalność. Inne sygnały, że roślina wymaga przesadzenia, to brak miejsca na nowe przyrosty lub obumierające korzenie.
Zaleca się, aby doniczka była dość przezroczysta, aby kontrolować stan korzeni, a także miała otwory drenażowe. Na dno jako warstwę drenażową można dodać keramzytu, co zapobiega zastojom wody. Dobrze sprawdza się również w podstawce pod doniczką – zwiększa wilgotność wokół rośliny.
Uwaga: Pierwsze podlewanie po przesadzeniu wykonujemy dopiero po kilku dniach.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.