Porady

Jak pielęgnować bonsai w domu?

4,5 (2 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Gatunki rodzime, pochodzące z naszej strefy klimatycznej, powinny przebywać na wolnym powietrzu, aby wraz z innymi ulegać wpływom pór roku. Natomiast rośliny tropikalne i subtropikalne muszą żyć klimacie mieszkania, gdzie temperatura przez cały rok jest mniej więcej stała.

Istnieje wiele gatunków, które nadają się do tworzenia bonsai w domu. Należą do nich m.in.:

  • figowiec (Ficus);
  • karmona (Carmona);
  • sageretia (Sageretia);
  • szeflera (Schefflera);
  • ligustr (Ligustrum);
  • grubosz (Crassula).

Pielęgnowanie bonsai w domu różni się od pielęgnacji zwykłych roślin doniczkowych. Podstawową różnicą jest wielkość doniczki.

Najłatwiejszy do pielęgnacji i dlatego często wybierany na bonsai jest figowiec, znany też jako fikus. Pielęgnowanie bonsai w domu różni się od pielęgnacji zwykłych roślin doniczkowych. Podstawową różnicą jest wielkość doniczki. Bonsai sadzi się do małego pojemnika i z tego powodu ma ono bardzo ograniczoną możliwość dostępu do wody i składników odżywczych. Poza tym drzewa tropikalne są przyzwyczajone do dużej ilości światła i wysokiej wilgotności. Stosunkowo trudno jest stworzyć podobne warunki w domu.

Bonsai - uprawa w domu jest bardzo trudna

Światło dla bonsai w domu

Dużym problemem w utrzymaniu tropikalnego bonsai w domu jest fakt, że intensywność światła jest tam znacznie mniejsza niż na zewnątrz. Wprawdzie drzewo nie uschnie od razu na skutek słabego nasłonecznienia, ale zmniejszy się jego wzrost i z czasem roślina osłabnie. Dlatego też domowe bonsai trzeba koniecznie ustawić w miejscu bardzo jasnym, najlepiej bezpośrednio przy południowym oknie.

Może się jednak okazać, że nawet okno skierowane na południe nie zawsze daje dosyć światła. Wtedy może przyjść z pomocą sztuczne doświetlenie. Potrzebna jest lampa o odpowiednim natężeniu i składzie spektralnym (bardzo ważne przy doświetlaniu), która będzie się świecić ok. 10 godzin dziennie.

Dużym problemem w utrzymaniu tropikalnego bonsai w domu jest fakt, że intensywność światła jest tam znacznie mniejsza niż na zewnątrz.

Jaka wilgotność dla bonsai?

Innym problemem, który pojawia się przy uprawie tropikalnego drzewa bonsai jest niedostateczna wilgotność powietrza w mieszkaniu. Zwłaszcza, kiedy działa centralne ogrzewanie albo klimatyzacja. Trzeba wówczas zwiększyć wilgotność w pobliżu bonsai stawiając go nad dużym naczyniem z wodą i spryskując wielokrotnie w ciągu dnia. Pomóc może też świeże, wilgotne powietrze napływające z zewnątrz przez otwarte okno.

Bonsai musi mieć bardzo duże nasłonecznienie oraz wysoką wilgotność podłoża.

Jak często podlewać drzewko?

Najważniejszym elementem pielęgnacji bonsai jest właściwe podlewanie. Jak często trzeba podlewać roślinę, zależy od wielu czynników, jak np. gatunek drzewa, jego wielkość, rodzaj podłoża i pojemność doniczki, pora roku, stanowisko, klimat itp.

Nigdy nie należy podlewać bonsai schematycznie. To znaczy, lepiej w ogóle nie dać wody, kiedy ziemia jest jeszcze wilgotna i poczekać, aż lekko przeschnie. Potrzeby bonsai należy traktować indywidualnie i zrezygnować z codziennego rutynowego podlewania o stałej porze.

Jak często trzeba podlewać roślinę, zależy od wielu czynników, jak np. gatunek drzewa, jego wielkość, rodzaj podłoża i pojemność doniczki, pora roku, stanowisko, klimat itp.

Nawożenie bonsai hodowanego w domu

Regularne nawożenie drzewka bonsai w okresie wzrostu jest dla niego życiową sprawą. Normalne drzewa mogą poszukując pokarmu poszerzać swój system korzeniowy. Natomiast bonsai jest zamknięty w ciasnej doniczce i musi niezbędne pożywienie znaleźć w tej małej przestrzeni.

Podstawowymi składnikami każdego nawozu są azot (N), fosfor (P) i potas (K). Każdy z nich służy do innego celu. Azot wspomaga wzrost liści i pędów, fosfor odpowiada za mocny system korzeniowy, a potas troszczy się o kwitnienie i owocowanie. Różne proporcje NPK mają zastosowanie dla różnych gatunków w różnych porach roku, co w przypadku bonsai ma pierwszorzędne znaczenie.

W okresie wzrostu bonsai nawożenie jest szczególnie ważne.

Przesadzanie drzewka bonsai

Aby uniknąć nadmiernego zagęszczenia bryły korzeniowej, konieczne jest regularne przesadzanie bonsai do nowej doniczki. Świeży substrat umożliwia mu wzrost i rozwój. Częstość przesadzania zależy od wielkości doniczki i gatunku drzewa. Drzewa szybko rosnące muszą być przesadzane co dwa lata (niektóre co roku). Dojrzałym egzemplarzom można zmieniać doniczkę co 3-5 lat. Do zabiegu przesadzania bonsai, podobnie jak do podlewania, nie można podchodzić rutynowo.

4,5 (2 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba