Najczęściej popełniane błędy w uprawie storczyków
Przepiękne storczyki wcale nie wymagają tak pracochłonnej pielęgnacji, jakby się mogło wydawać. Jednak fakt, że te rośliny pochodzą z tropikalnych krajów powstrzymuje niektórych miłośników kwiatów przed ich zakupem.
Wszelkie obawy są jednak nieuzasadnione, a pewnych podstawowych błędów w uprawie storczyków można uniknąć. Dzięki temu egzotyczne rośliny będą wspaniale rosły również w naszych północnych szerokościach geograficznych.
Zbyt ciemne stanowisko dla storczyka
Naturalnym środowiskiem życia epifitycznie rosnących storczyków są korony drzew w tropikalnej puszczy. Nawiasem mówiąc, epifitami nazywa się rośliny, które rosną na innych roślinach, ale odżywiają się samodzielnie. Inne gatunki stanowią dla nich jedynie swego rodzaju podporę. Rozwijając się pod dachem drzew, rośliny te przyzwyczajone są do dużej ilości światła, ale nie znoszą bezpośredniego nasłonecznienia.
Naturalnym środowiskiem życia epifitycznie rosnących storczyków są korony drzew w tropikalnej puszczy.
Na oknie północnym albo na klatce schodowej, szczególnie w mrocznych porach roku, storczyki będą cierpiały na brak światła. Podobnie, kiedy okno zacienione jest przez rosnące obok drzewo. Po podlaniu albo spryskaniu storczyk nie może tam całkowicie wyschnąć. Roślina marnieje i staje się podatna na choroby. Objawami mogą być zrzucone pąki kwiatowe, przebarwione kwiaty i liście. Przestaje się rozwijać.
Jeśli nie ma do dyspozycji jaśniejszego miejsca w domu, można wspomóc się sztucznym oświetleniem. Prościej jest jednak znaleźć dla storczyka lepsze miejsce.
Zbyt jasne stanowisko dla storczyka?
Chociaż storczyki potrzebują być uprawiane w jasnym miejscu w domu czy ogrodzie, to jednak nie znoszą bezpośredniego promieniowania słońca. Następstwem takiego ostrego naświetlenia może być, zwłaszcza latem, poparzenie słoneczne. Po kilku godzinach występują na liściach brązowe albo czarne plamy. Charakterystyczną cechą takich plam wywołanych przez słońce jest to, że się nie poszerzają. Z niezbyt wielkim poparzeniem storczyk jest w stanie sobie poradzić. Pod warunkiem, że przyczyna dolegliwości zostanie usunięta.
Na oknie północnym albo na klatce schodowej, szczególnie w mrocznych porach roku, storczyki będą cierpiały na brak światła.
Najlepszym miejscem dla storczyków pielęgnowanych w domu jest jasne okno wychodzące na wschodnią albo zachodnią stronę. Poranne i przedwieczorne słońce o małej intensywności, szkód nie wyrządzi. Jeśli storczyki muszą stać na południowym oknie, to konieczna jest osłona przed ostrym słońcem w postaci innej dużej rośliny, zasłony albo drzewa na zewnątrz.
Storczyk ma za dużo wilgoci
Do prawidłowej uprawy storczyki potrzebują wysokiej wilgotności powietrza i lubią być od czasu do czasu opryskane odstaną wodą. Ale muszą mieć możliwość znowu całkowicie się wysuszyć. Z tego względu ważne jest, aby storczyki opryskiwać o właściwej porze dnia – czyli rankiem.
Storczyki potrzebują wysokiej wilgotności powietrza i lubią być od czasu do czasu opryskane odstaną wodą.
Można też przez uchylenie okna wywołać lekki przewiew. Jeśli storczyk pozostanie całkiem mokry, przede wszystkim w nocy, zacznie gnić. Zbyt mokra roślina staje się od razu podatna na choroby grzybowe. Grzyby czują się najlepiej w wilgotnym i ciepłym środowisku, i szybko się mnożą.
Za dużo wody w doniczce ze storczykiem
Ćmówki, czyli popularne storczyki z rodzaju Phalaenopsis, nawet latem nie powinny być podlewane częściej, niż raz w tygodniu. Zimą albo w okresie spoczynku wystarczy jedno podlane na dwa tygodnie. Mogą być przelane albo nawet zanurzone, ale woda nie może trafić w nasadę liści, gdzie mogłaby długo się utrzymywać.
Ćmówki, czyli popularne storczyki z rodzaju Phalaenopsis, nawet latem nie powinny być podlewane częściej, niż raz w tygodniu.
Ważne jest, aby nadmiar wody z podstawki wylać i pozwolić storczykowi obeschnąć. Bardzo nie lubią stać w wodzie. To nieuchronnie prowadzi do zgnilizny korzeni. Podlewając storczyki lepiej z wodą nie przesadzać. Są one w stanie bardzo dobrze znieść nawet pewien okres suszy. Instrukcję podlewania storczyków opisaliśmy w osobnym artykule.
Zbyt częste albo zbyt intensywne nawożenie
Epifity wykorzystujące drzewa jako podpory (nie są pasożytami!) czerpią potrzebne składniki odżywcze w naturalnym środowisku za pośrednictwem korzeni powietrznych. W dostępnej storczykom wodzie deszczowej składniki pokarmowe występują w bardzo małym stężeniu.
Jeśli storczyki w doniczkach są zbyt obficie zasilane, zawarte w nawozie sole mineralne bardzo szybko osiągają nadmierną koncentrację w podłożu.
Jeśli storczyki w doniczkach są zbyt obficie zasilane, zawarte w nawozie sole mineralne bardzo szybko osiągają nadmierną koncentrację w podłożu. Do takiego stężenia soli wrażliwe korzenie powietrzne falenopsisa nie są przystosowane. Dochodzi wówczas do uszkodzenia korzeni. Podobnie zareagują korzenie tej rośliny na nieodpowiedni, zbyt skoncentrowany nawóz.
Aby uniknąć tego typu problemów w nawożeniu tej rośliny, należy stosować specjalny nawóz dla storczyków w zalecanych dawkach.
Komentarze