Porady

Storczyk Cymbidium – uprawa w domu. Jak go pielęgnować? WIDEO

4,7 (23 opinie)

Storczyki Cymbidium są nieco większe, niż inne gatunki i mają długie zielone liście, przez co stanowią ozdobę nawet po okresie kwitnienia. Naprawdę wspaniale wyglądają jednak dopiero ze swoimi kwiatami. Botaniczna nazwa pochodzi od greckiego słowa kymbós (κυμβος) - czółno, łódka, kojarzącego się z elegancko wygiętą, mocną warżką tego storczyka.

Storczyk Cymbidium - łatwy w uprawie?

Te storczyki były uprawiane w Chinach już co najmniej 500 lat p.n.e. Ze względu na znaczny wzrost (do 150 cm), storczyki Cymbidium przez długi czas nie mogły znaleźć sobie miejsca w mieszkaniu. Dopiero wyhodowanie krzyżówek Cymbidium z mniejszymi gatunkami storczyków pozwoliło tym niezwykle eleganckim kwiatom na zajęcie godnego miejsca pośród roślin ozdobnych do domu i ogrodu.

W swoich ojczystych regionach storczyki Cymbidium mają do czynienia z dużymi wahaniami temperatury.

Ogólnie biorąc, storczyki Cymbidium są bardzo łatwe w uprawie. Naturalnie, potrzebne jest posiadanie pewnej wiedzy botanicznej i ogrodniczej, aby doprowadzić te egzotyczne rośliny do kwitnienia. W swoich ojczystych regionach storczyki Cymbidium mają do czynienia z dużymi wahaniami temperatury. Nocą jest tam stosunkowo chłodno, a w dzień bardzo gorąco. W azjatyckich górskich lasach różnica temperatur między dniem i nocą jest znacznie większa, niż w innych regonach. Z tego powodu nie zawsze jest łatwo stworzyć storczykom Cymbidium optymalne warunki wzrostu w naszych szerokościach geograficznych.

Stanowisko do uprawy storczyków

Storczyki Cymbidium najlepiej rosną w jasnym miejscu. Ponieważ w swojej ojczyźnie chowają się zwykle pod dachem wysokich drzew, nie są przyzwyczajone do bezpośredniego nasłonecznienia. Zniosą ewentualnie poranne albo przedwieczorne słońce w naszym regionie. Latem można doniczkę ze storczykiem Cymbidium wynieść na zewnątrz. Trzeba tylko konieczne znaleźć takie miejsce, w którym nie będzie narażony na palące południowe słońce, a jednocześnie osłonięty od wiatru i przeciągów.

Idealna temperatura dla storczyka Cymbidium to ok. 20°C. W nocy może być od 10 do 15°C. Kiedy pojawią się pierwsze pączki kwiatowe, różnica temperatur między nocą i dniem nie może być już zbyt duża. Roślina nie może też stać w zbyt ciepłym miejscu, ponieważ grozi to opadnięciem kwiatów. Storczyk Cymbidium potrzebuje w ogóle dużo świeżego powietrza, a jego wilgotność powinna wahać się w przedziale 60-80%.

Storczyk Cymbidium - odmiana o złoto-żółtych kwiatach
Storczyk Cymbidium - odmiana o złoto-żółtych kwiatach

Substrat i sadzenie storczyków

Inaczej niż wiele innych storczyków, Cymbidium rośnie naziemnie. To oznacza, że ukorzenia się on w ziemi. Bulwy tego storczyka (jajowate, elipsoidalne albo wrzecionowate) sadzi się do specjalnego storczykowego podłoża – zwykła ziemia kwiatowa nie jest odpowiednia. Aby chronić bulwy przed zastojem wody i gniciem, podłoże musi być dobrze przepuszczalne.

Również w przeciwieństwie do innych, storczyk Cymbidium wymaga raczej dużej doniczki. Jest rośliną mocno rosnącą i musi być od czasu do czasu przesadzany, chociaż ogólnie lubi ciasne doniczki. Dlatego nie należy się z zabiegiem przesadzania śpieszyć; zwykle wystarcza raz na dwa lata.

Jak rozmnażać storczyk z odmiany Cymbidium?

Rozmnażanie storczyka Cymbidium można wykonać bezpośrednio podczas przesadzania. Roślina da się wtedy łatwo podzielić. Przy okazji należy usunąć stare, bezlistne bulwy. Każda część wzięta do nowego sadzenia powinna mieć trzy-cztery bulwy.

Co zrobić, by storczyk zakwitł?

Każdy, kto hoduje storczyk Cymbidium, chciałby naturalnie zobaczyć jego kwiaty. Może on kwitnąć tylko raz w roku. Okres kwitnienia zaczyna się na jesieni. Piękne, efektowne kwiaty utrzymują się do trzech miesięcy. Aby storczyk kwitł zimą, musi latem przygotować kwiatowe pąki. Zrobi to tylko wtedy, kiedy stworzy mu się warunki podobne do panujących w jego ojczyźnie. Ważne są wahania temperatury nocą i dniem. Celowe jest wystawienie rośliny wiosną i latem do grodu albo na taras. Temperatura w dzień nie powinna przekraczać 18-20ºC, w nocy zaś może być w granicach 10ºC. W mieszkaniu trudno jest uzyskać taką zmienność temperatur.

Każdy, kto hoduje storczyk Cymbidium, chciałby naturalnie zobaczyć jego kwiaty. Może on kwitnąć tylko raz w roku.

Chociaż storczyk Cymbidium pochodzi z chłodnych regionów górskich, może w ciągu dnia znieść nawet 30ºC. Chodzi tylko to, aby roślinie stworzyć w ciągu doby wyraźne wahania temperatur. Aby pobudzić tworzenie pąków, powinno się pod koniec lipca zaprzestać podlewania i nawożenia. W tej stresującej sytuacji zacznie wytwarzać pąki. W spokojnych warunkach pokojowych z reguły nie zakwitnie. Jeśli warunki będą odpowiednie, pojawią się pędy kwiatowe. Wówczas storczyk woli już bardziej stabilne warunki i temperaturę między 15 i 18ºC. Pozwoli to uniknąć zrzucenia paków. Każdy pęd kwiatowy rozwija wiele kwiatów, które pozostaną świeże przez wiele tygodni. Często wydzielają też lekki zapach. Po przekwitnięciu pęd należy całkowicie ściąć, ponieważ po raz drugi na pewno kwiatów nie wytworzy.

Storczyk Cymbidium - pielęgnacja i uprawa
Storczyk Cymbidium - pielęgnacja i uprawa

Jak podlewać storczyk Cymbidium?

Storczyk Cymbidium potrzebuje dużo wody i nie ma żadnej wyraźnej fazy spoczynku. Substrat nie może jednak być przez cały czas mokry, ponieważ doprowadziłoby to do zgnilizny bulw. Oznacza to w praktyce, że raz w tygodniu należy storczyk obficie podlać. Szczególnie korzystna jest dla rośliny letnia woda deszczowa i odstała. Zimą należy dostosować ilość wody do temperatury. Przy niższych temperaturach otoczenia storczyk potrzebuje mniej wilgoci.

Storczyk Cymbidium potrzebuje dużo wody i nie ma żadnej wyraźnej fazy spoczynku. Substrat nie może jednak być przez cały czas mokry, ponieważ doprowadziłoby to do zgnilizny bulw.

Storczyk Cymbidium można polecić wszystkim pasjonatom, którzy są gotowi przez cały rok stwarzać roślinie warunki podobne do tych, które panują w jej ojczystych górach w Azji. Kto zapewni temu storczykowi stanowisko z odpowiednim nasłonecznieniem i wilgotnością powietrza, a do tego latem zmienne temperatury w ciągu doby, może każdego roku zimą podziwiać wspaniałe, niepowtarzalne, egzotyczne kwiaty.

Pielęgnacja storczyka Cymbidium - WIDEO

Źródło: Kanał YouTube TwojOgrodek.pl

4,7 (23 opinie)