Storczyk dendrobium – jak go uprawiać i pielęgnować w domu?
Storczyki dendrobium tworzą własny, bardzo liczny rodzaj botaniczny, do którego należy około 1500 znanych gatunków. Nazwa „dendrobium” pochodzi od dwóch greckich słów „dendron”- drzewo i „bios” – życie.
W swojej tropikalnej ojczyźnie między Indiami i Australią żyją głównie jako epifity, to znaczy rosną na drzewach, wykorzystując je tylko jako mechaniczne podpory. Zdarzają się pośród dendrobiów także litofity – rośliny naskalne. Tworzą liczne korzenie powietrzne, którymi mocują się do podpór (drzew albo skał), a jednocześnie pobierają nimi składniki odżywcze „z powietrza”.
Jak wygląda storczyk Dendrobium?
W zależności od gatunku posiadają dorastające do metra zgrubiałe łodygi nazywane pseudobulwami. W domowych warunkach są one znacznie krótsze, zwykle mają 20-30 cm, a najmniejsze gatunki tylko kilka centymetrów. Skórzaste, lancetowate liście są ustawione naprzemianlegle. Na koniec okresu wegetacyjnego opadają. W następnym roku na tych bezlistnych pseudobulwach tworzą się pędy kwiatowe, podczas gdy kłącza rozwijają wciąż nowe łodygi. Obumieranie poszczególnych pseudobulw jest zjawiskiem normalnym.
Ze względu na wspaniałe kwiaty, długi okres kwitnienia i stosunkowo nieskomplikowaną pielęgnację, dendrobium jest storczykiem, który można polecić nawet początkującym miłośnikom kwiatów. Dostępnych jest mnóstwo odmian w różnych kolorach, chociaż nie tak dużo, jak z rodzaju falenopsis. Liczne odmiany i hybrydy pochodzą głównie od dwóch gatunków: dendrobium nobile, ze wskazaniem na chłodniejsze parapety i spoczynek zimowy, oraz dendrobium bigibbum, z większym zapotrzebowaniem na ciepło i bez wyraźnego okresu spoczynku.
Chociaż storczyki te są dość łatwe w uprawie, to jednak znajomość ich podstawowych życzeń i potrzeb na pewno się przyda.
Jak podlewać storczyki? Jaka wilgotność?
Dendrobium jako roślina epifityczna preferuje wilgotność powietrza powyżej 50%. Tam, gdzie powietrze jest suchsze, trzeba roślinę konieczne regularnie spryskiwać bardzo miękką wodą (najlepiej deszczową).
Specjalne podłoże dla storczyków nie powinno być w żadnym wypadku zbyt wilgotne. Dendrobium wytwarza wyłącznie korzenie powietrzne, które – jak sama nazwa mówi – działają w przestrzeni powietrznej i z nadmiaru wilgoci zaczynają gnić. Jeśli liście storczyka żółkną i opadają, a bulwa wysycha, przyczyną może być zbyt wilgotne podłoże. Wielu miłośników orchidei w ogóle nie podlewa swoich kwiatów, tylko je spryskuje codziennie odrobiną miękkiej wody. Trzeba przy tym tylko uważać, aby nie przemoczyć podłoża.
Inną metodą zalecaną dla początkujących jest podlewanie storczyka przez zanurzanie. W tym celu raz w tygodniu, a zimą odpowiednio rzadziej, zanurza się ostrożnie całą doniczkę na kilka sekund w letniej wodzie. Kiedy nadmiar wody obcieknie, ustawia się dendrobium na swoim miejscu.
Światło i temperatura dla Dendrobium
Dendrobium lubi jasne stanowisko, ale nie może stać przez cały dzień w palącym słońcu. Parapet południowego okna bez zasłony nie jest dla tej rośliny optymalnym miejscem.
W okresie wegetacyjnym temperatura w ciągu dnia powinna być rzędu 20ºC, a nocnie przekraczać 10ºC. Z kolei zimowanie musi przebiegać w chłodnym pomieszczeniu, nawet na granicy 0ºC. Ponieważ storczyk przed okresem spoczynku zrzuca liście, a te, które pozostały, w niskiej temperaturze nie odparowują wody, pomieszczenie może być całkiem ciemne. Dawki wody (tylko opryskiwanie substratu, nie podlewanie!) powinny być zredukowane prawie do zera. Po zimowaniu w cieple, w następnym sezonie dendrobium często nie wytwarza kwiatów.
Okres kwitnienia można sztucznie przedłużyć, jeśli postawi się roślinę w chłodniejszym miejscu zaraz po rozwinięciu pierwszych kwiatów. Nie może być jednak chłodniej, niż ok. 15ºC.
Jak nawozić stroczyka?
W okresie wzrostu można zasilać dendrobium raz w tygodniu albo rzadziej dobrym nawozem dolistnym. Bezwzględnie trzeba używać wyłącznie produktu przeznaczonego dla storczyków, zgodnie z podanymi przez producenta wskazówkami.
Roztworem nawozu najlepiej jest nie podlewać, ale opryskiwać liście, korzenie powietrzne i substrat. Zimą nawożenie stosuje się nie częściej, niż raz w miesiącu w przypadku ciepłego zimowania, względnie wcale przy spoczynku w chłodzie.
Jak można rozmnożyć storczyk Dendrobium?
Dla celów komercyjnych wykorzystuje się metody z dziedziny biotechnologii, jako że naturalna droga (podział albo odnogi) jest zbyt mało wydajna. We własnym zakresie można jednak dendrobium rozmnażać i mieć satysfakcję z osobiście wyhodowanych roślin.
Rozmnażanie przez podział. Jeśli storczyk dendrobium jest bardzo duży, można podzielić jego kłącza tak, aby uzyskać nowe rośliny.
- Najlepszą porą do podziału rośliny jest wiosna.
- Storczyk należy ostrożnie wyjąć z doniczki i ostrym nożem podzielić.
- Każda część powinna mieć co najmniej cztery pseudobulwy.
- Umieścić sadzonki w podłożu i umiarkowanie podlewać.
Rozmnażanie przez sadzonki. Do tego celu używa się pędów, które akurat przekwitły.
- Pędy odcina się i umieszcza w pojemniku z substratem.
- Substrat powinien być równomiernie wilgotny, ale nie mokry.
- Po kilku tygodniach pojawią się pierwsze korzenie.
Rozmnażanie przez odnogi. Zanim pseudobulwa uschnie, tworzą się czasem przy niej odnogi. Należy pozwolić im rosnąć koło rośliny macierzystej tak długo, jak to możliwe, aby stały się jak największe i miały szanse na samodzielne życie. Przed oddzieleniem trzeba zwrócić uwagę, aby młode rośliny miały trzy-cztery własne korzenie.
Komentarze