Jak podlewać storczyki?
Jak podlewać storczyki? Jaką wodę lubią storczyki? Jaką temperaturę powinna mieć woda dla storczyków? Odpowiedzi na powyższe pytania zawarliśmy dla Was w artykule.
Jaką wodę lubią storczyki?
Przyjmuje się, że najlepsza dla storczyków jest miękka woda. Idealnie byłoby więc podlewać je deszczówką. Twardą wodę warto uzdatniać za pomocą filtrów. Wodę z wodociągu należy odstawić na dłuższą chwilę, aby wapń mógł się osadzić. Możliwe jest również zmieszanie dostępnej wody z wodą destylowaną (ale nigdy nie należy podlewać stroczyków wodą destylowaną).
Warto wiedzieć, że dostępne są odmiany storczyków, które kwitną również w wodzie twardej. Należą do nich na przykład storczyki z rodzaju Paphiopedilum. Również niektóre hybrydy Phalaenopsis są znacznie bardziej odporne.
Jaką temperaturę powinna mieć woda dla storczyków?
Lodowaty prysznic na pewno nie wpłynie pozytywnie na powietrzne korzenie storczyka. Aby roślina nie przeżyła szoku termicznego, woda powinna mieć temperaturę pokojową. Również woda deszczowa w chłodne dni powinna najpierw postać w mieszkaniu, zanim zostanie użyta do podlewania. O temperaturze i pielęgnacji storczyków w domu jest mowa w osobnym artykule.
Jak podlewać storczyki – która metoda jest najlepsza?
Pytanie o sposób nawodnienia zadaje sobie każdy, kto jest właścicielem chociaż jednej doniczki z tym egzotycznym kwiatem. Szczególnie osoby początkujące w uprawie storczyków będą potrzebować kilku wskazówek. Większość specjalistów od storczyków zaleca zanurzanie, z uwagi na to, że storczyki są w stanie w stosunkowo krótkim czasie przyjąć wodę.
Metoda zanurzania odpowiada w przybliżeniu naturalnym warunkom storczyków. Kiedy wstawi się roślinę do pojemnika z wodą, korzenie natychmiast rozpoczynają pobieranie wody. Po 30 minutach można ją wyjąć z naczynia. Ważne jest, aby woda po zanurzeniu całkowicie spłynęła, tak jak się dzieje na drzewie. Dopiero kiedy górna warstwa podłoża w doniczce ze storczykiem przeschnie, można zastosować kolejne zanurzenie.
Uwaga: Korzenie stają się po nawodnieniu zielone i soczyste.
Zastój wody jest dla storczyków trucizną i najczęstszą przyczyną ich śmierci. Powoduje, że korzenie zamierają i nie przyjmują ani wody, ani składników pokarmowych.
Jeśli z jakichkolwiek powodów nie ma czasu na zanurzanie storczyka, ale trzeba mimo to dostarczyć mu szybko wody, to można wlać ją do doniczki.Trzeba potraktować to jako zdarzenie nadzwyczajne, ponieważ lejąc wodę, łatwo spowodować jej nadmiar.
Jeśli chodzi o spryskiwanie storczyków, jest to zabieg – według niektórych ekspertów – niekoniecznie potrzebny i celowy. Wprawdzie można lokalnie i na krótki czas podnieść nieco wilgotność powietrza w pomieszczeniu, ale nic więcej. Na dodatek krople wody mogą zostawiać na liściach nieładne plamy. Jeśli szybko nie wyschną, spłyną do nasady liści i doprowadzą do zgnilizny.
Jak rozpoznać, czy jest pora na podlewanie storczyka?
Aby storczyka nie podlać za wcześnie, należy wyjąć roślinę wraz z przezroczystą doniczką z osłony (przezroczysta doniczka ułatwia właśnie ocenę stanu korzeni). Jeśli storczyk wydaje się lekki, a jego korzenie mają srebrzysty połysk, znaczy to, że nadeszła pora na kolejne nawodnienie. Jeśli niektóre korzenie są jeszcze zielone, albo widać krople wody w doniczce, można z podlewaniem tej rośliny doniczkowej spokojnie poczekać.
Ogólnie biorąc, mniej zaszkodzi storczykowi, jeśli raz nie zostanie podlany, niż gdyby miał dostać o jedną dawkę wody za dużo. Wiele storczyków zadziwiająco dobrze znosi krótki okres suszy, na przykład w czasie urlopu właściciela. Oczywiście, jeśli storczyki nie stoją wprost na słońcu (większym ryzykiem obarczone są storczyki uprawiane w ogrodzie).
Komentarze