Porady

Jak podlewać storczyki?

4,6 (35 opinii)

Zdarza się, że zrezygnowany właściciel storczyków odstawia swoje rośliny na bok, ponieważ stracił nadzieję na ich uratowanie. Prawie zawsze okazuje się, że przyczyną smutnego końca storczyków było niewłaściwe nawadnianie. Może kilka rad pozwoli uratować życie innych.

Jaką wodę lubią storczyki?

Z nielicznymi wyjątkami, najlepsza dla storczyków jest miękka woda. Idealnie byłoby więc podlewać je deszczówką. Kto ma możliwość, może z tego korzystać. Jeśli ktoś korzysta z wody, która jest naprawdę twarda, z wysoką zawartością wapnia, ma kilka możliwości:

  • Uzdatnianie wody za pomocą filtrów.
  • Wodę z wodociągu odstawić na dłuższą chwilę, aby wapń mógł się osadzić.
  • Zmieszać dostępną wodę z wodą destylowaną (ale nigdy nie podlewać wodą destylowaną!).
  • Kupić takie odmiany storczyków, którym twarda woda nie szkodzi. Należą do nich na przykład storczyki z rodzaju Paphiopedilum. Również niektóre hybrydy Phalaenopsis są znacznie bardziej odporne, niż ich dziko żyjący krewni.

Jaką temperaturę powinna mieć woda dla storczyka?

Lodowaty prysznic na pewno nie wpłynie pozytywnie na powietrzne korzenie storczyka. Aby roślina nie przeżyła szoku termicznego, woda powinna mieć temperaturę pokojową. Również woda deszczowa w chłodne dni powinna najpierw postać w mieszkaniu, zanim zostanie użyta do podlewania. O temperaturze i pielęgnacji storczyków w domu jest mowa w osobnym artykule.

Pięknie kwitnące storczyki
Pięknie kwitnące storczyki

Podlewać, zanurzać, czy spryskiwać – która metoda jest lepsza?

Pytanie o sposób nawodnienia zadaje sobie każdy, kto jest właścicielem chociaż jednej doniczki z tym egzotycznym kwiatem. Szczególnie osoby początkujące w uprawie storczyków będą potrzebować kilku wskazówek. Większość specjalistów od storczyków zaleca zanurzanie i podpiera się przy tym sytuacją roślin w naturze. Tropikalne lasy deszczowe są ojczyzną wielu storczyków, które żyją jako epifity na innych roślinach i drzewach. Ponieważ nie są żadnymi pasożytami, a więc nie okradają swoich gospodarzy, są zdane na zaopatrzenie tylko przez opady deszczu. W ich naturalnym środowisku występują bardzo mocne ulewy, które nie trwają zbyt długo. Korzenie storczyków muszą szybko działać, aby zaopatrzyć się wodę. Storczyki są w stanie w stosunkowo krótkim czasie przyjąć wodę, z której będą korzystać w najbliższym czasie. Kiedy deszcz przeleci, a ostatnie krople spadną z drzewa na ziemię, wtedy storczyk nie ma już więcej wilgoci do pobrania.

Większość specjalistów od storczyków zaleca zanurzanie i podpiera się przy tym sytuacją roślin w naturze.

Metoda zanurzania odpowiada w przybliżeniu naturalnym warunkom storczyków. Kiedy wstawi się roślinę do pojemnika z wodą, korzenie natychmiast rozpoczynają pobieranie wody. Po około pół godzinie można ją wyjąć z naczynia. Białawo połyskujące korzenie stają się po nawodnieniu zielone i soczyste. Ważne jest, aby woda po zanurzeniu całkowicie spłynęła, tak jak się dzieje na drzewie. Dopiero kiedy górna warstwa podłoża w doniczce ze storczykiem przeschnie, można zastosować kolejne zanurzenie. Zastój wody jest dla tych roślin trucizną i najczęstszą przyczyną ich śmierci. Powoduje, że korzenie zamierają i nie przyjmują ani wody, ani składników pokarmowych.

Storczyki można spryskiwać wodą
Blumat
Storczyki można spryskiwać wodą

Jeśli z jakichkolwiek powodów nie ma czasu na zanurzanie storczyka, ale trzeba mimo to dostarczyć mu szybko trochę wody, można wlać ją do doniczki. Ale tylko tyle, aby w żadnym wypadku nie spowodować zgnilizny korzeni. Trzeba traktować to, jako rzeczywiście zdarzenie nadzwyczajne, ponieważ lejąc wodę łatwo spowodować jej nadmiar.

Metoda zanurzania odpowiada w przybliżeniu naturalnym warunkom storczyków. Kiedy wstawi się roślinę do pojemnika z wodą, korzenie natychmiast rozpoczynają pobieranie wody.

Jeśli chodzi o spryskiwanie storczyków, jest to zabieg – według niektórych ekspertów – niekoniecznie potrzebny i celowy. Wprawdzie można w ten sposób lokalnie i na krótki czas podnieść nieco wilgotność powietrza w pomieszczeniu, ale nic więcej. Na dodatek krople wody mogą zostawiać na liściach nieładne plamy. Jeśli szybko nie wyschną, spłyną do nasady liści i doprowadzą do zgnilizny.

Jak rozpoznać, czy jest pora na podlewanie storczyka?

Aby storczyka nie podlać za wcześnie i rozpoznać, czy już potrzebuje wody, można zastosować pewien prosty trik. Należy wyjąć roślinę wraz z przezroczystą doniczką z osłony (przezroczysta doniczka ułatwia właśnie ocenę stanu korzeni).

Aby storczyka nie podlać za wcześnie i rozpoznać, czy już potrzebuje wody, można zastosować pewien prosty trik. Należy wyjąć roślinę wraz z przezroczystą doniczką z osłony.

Jeśli storczyk wydaje się lekki, a jego korzenie mają srebrzysty połysk, znaczy to, że nadeszła pora na kolejne nawodnienie. Jeśli niektóre korzenie są jeszcze zielone, albo widać krople wody w doniczce, można z podlewaniem tej rośliny doniczkowej spokojnie poczekać.

Jednym ze sposobów jest wykorzystanie kostek lodu
Jednym ze sposobów jest wykorzystanie kostek lodu

Lepiej podlewać storczyki rzadziej niż za często?

Ogólnie biorąc, mniej zaszkodzi storczykowi, jeśli raz nie zostanie podlany, niż gdyby miał dostać jedną dawkę wody za dużo. Wiele storczyków zadziwiająco dobrze znosi krótki okres suszy, na przykład w czasie urlopu właściciela. Oczywiście, jeśli storczyki nie stoją wprost na słońcu (większym ryzykiem obarczone są storczyki uprawiane w ogrodzie). Więcej szkody może wyrządzić życzliwy sąsiad, który w dobrej wierze będzie podlewał storczyki razem z innymi kwiatami doniczkowymi. Jak widać, nawet w przypadku wody wielkość dawki odgrywa ważną rolę.

4,6 (35 opinii)