Uprawa storczyków w ogrodzie [WIDEO]
Storczyki najczęściej znajdują swoje miejsce w ciepłych domach i mieszkaniach. Niemniej jednak, niektóre gatunki doskonale radzą sobie z polskimi warunkami atmosferycznymi i można bezpiecznie zasadzić je w ogrodzie. Ponadto, w Polsce naturalnie występuje około 40 gatunków storczyków, które są znakomicie przystosowane do naszych realiów.
Niezależnie od tego, czy ogrodnik zdecyduje się na gatunek rodzimy czy bardziej egzotyczny, uprawa storczyków w ogrodzie jest wymagająca. Potrzebna będzie gleba o odpowiednim odczynie oraz zacienione stanowisko. Niemniej jednak duma z hodowania storczyka we własnym ogrodzie z pewnością okaże się warta wysiłku.
Storczyk w doniczce do ogrodu
Późną wiosną do ogrodu można też wynieść storczyki doniczkowe. Wówczas należy wybrać miejsce zacienione lub pół zacienione, w zależności od upodobań konkretnego gatunku storczyka. Ponieważ większość orchidei trzymanych w domu nie lubi bezpośredniego kontaktu wody z liśćmi i pąkami kwiatów, rośliny należy umieścić pod daszkiem. Gdy temperatury na zewnątrz niebezpiecznie spadają, storczyki należy ponownie wprowadzić do domu. Zbyt wysoka temperatura oraz nazbyt duża ilość słońca objawi się zżółkniętymi liśćmi i brązowymi plamami na ich końcach.
Niezależnie od tego, czy ogrodnik zdecyduje się na gatunek rodzimy czy bardziej egzotyczny, uprawa storczyków w ogrodzie jest wymagająca.
Storczyki można wystawiać już wiosną – początkowo wyłącznie na dzień. Dopiero gdy temperatury w nocy przestaną spadać poniżej 10°C, można przenieść storczyki całkowicie do ogrodu. Podobnie jest z ponownym wprowadzeniem storczyka do domu: gdy temperatury wieczorem i w nocy zaczną być niebezpiecznie niskie, storczyka należy znowu wprowadzać do domu na noc.
Takie wczasy na świeżym powietrzu zazwyczaj mają bardzo dobry wpływ na rośliny. Dostęp do świeżego powietrza i wilgotności pomaga storczykom nabrać pełnię sił i lepiej oddaje cykl dzienny oraz zmianę pór roku. Niestety, z przeniesieniem storczyków do ogrodu wiążą się pewne niebezpieczeństwa, jak np. atak szkodników. Dlatego przed wyprowadzeniem storczyków na zewnątrz warto sprawdzić, czy w najbliższej okolicy nie pojawiły się mszyce, ponieważ orchidee nie są zbyt odporne na chemiczne środki ochrony roślin.
Storczyki można wystawiać już wiosną – początkowo wyłącznie na dzień. Dopiero gdy temperatury w nocy przestaną spadać poniżej 10°C, można przenieść storczyki całkowicie do ogrodu.
Storczyki łatwe w uprawie do ogrodu
Istnieje kilka gatunków storczyków specjalnie polecanych do uprawy w ogrodzie. Zobaczcie poniżej kilka najpopularniejszych odmian.
Bletilla pasiasta (Bletilla strata)
Ten gatunek pochodzi z Azji i odznacza się szybkim rozrostem oraz pięknymi kwiatami, które szybko pojawiają się na pędach. Ukorzenienie się rośliny trwa dość długo, ale zazwyczaj udaje się osiągnąć kwiaty już w pierwszym roku po posadzeniu. Bletilla lubi dobrze wilgotną glebę. Niestety, ten storczyk zimuje w temperaturze 5°C, co oznacza, że nie można go zostawić na zimę w ogrodzie. Najlepiej więc wsadzić go do ziemi w ażurowej doniczce, którą po zżółknięciu liści wykopuje się z ziemi. Kłącza się przesusza, a następnie przez okres zimowy trzyma roślinę w pomieszczeniu w stałej temp. 5°C.
Bletilla lubi dobrze wilgotną glebę. Niestety, ten storczyk zimuje w temperaturze 5°C, co oznacza, że nie można go zostawić na zimę w ogrodzie.
Kukułka plamista (Orchis maculata)
Rośnie w całej Europie – w tym w Polsce. Jeszcze kilka dziesięcioleci temu ten i inne polskie gatunki storczyków (których łącznie jest około 40) występował bardzo licznie, dziś niestety jest to okaz bardzo rzadki. Tym bardziej warto wiec posadzić go w ogrodzie. Naturalnie kukułka plamista porasta torfowiska oraz żyzne łąki, występuje też na skrajach lasów i takie środowisko powinno się zapewnić jej także w ogrodzie. Przy pomyślnych warunkach pęd kwiatostanowy osiąga nawet metr wysokości i wypełniony jest ogromem małych kwiatków. Inna odmiana tego gatunku, kukułka szerokolistna (Orchis latifolia), jest nieco niższa – pęd kwiatostanowy dorasta do wysokości pół metra. Jest natomiast jeszcze prostsza w uprawie. Jej wymagania ograniczają się właściwie do zapewnienia jej żyznego i wilgotnego podłoża – dobrym miejscem może być najbliższa okolica oczka wodnego.
Inna odmiana tego gatunku, kukułka szerokolistna (Orchis latifolia), jest nieco niższa – pęd kwiatostanowy dorasta do wysokości pół metra.
Podkolan biały (Platanthera bifora)
Ta odmiana również w przeszłości często porastała polskie lasy i łąki. Dziś można nabyć ją w niektórych szkółkach roślin ozdobnych. Jej cechą charakterystyczną jest wypuszczanie każdej wiosny tylko dwóch liści, z których wyłania się luźny kwiatostan o białych kwiatach z wydłużoną warżką. Roślina ta najlepiej radzi sobie na podłożu lesistym.
Niezależnie od gatunku storczyka, przy sadzeniu w ogrodzie warto pamiętać, by do wykopanego dołu w pierwszej kolejności wsypać odrobinę ziemi z poprzedniego miejsca, w którym rosła roślina.
To oczywiście nie wyczerpuje wszystkich gatunków storczyków, których uprawa jest możliwa w ogrodzie. Powyższe zostały podane ze względu na stosunkowo łatwą dostępność oraz nieduże wymagania. Będą to rośliny dobre dla osób, które po raz pierwszy będą hodować storczyki w ogrodzie. Niezależnie od gatunku storczyka, przy sadzeniu w ogrodzie warto pamiętać, by do wykopanego dołu w pierwszej kolejności wsypać odrobinę ziemi z poprzedniego miejsca, w którym rosła roślina. To ułatwi jej aklimatyzację w nowym miejscu.
Komentarze