Porady

Uprawa hiacynta w doniczce w warunkach domowych

4,8 (17 opinii)

Hiacynty są wspaniałymi kwiatami w ogrodzie, mogą jednak rosnąć również w doniczkach, w warunkach domowych. Kwitną tam już zimą i wprowadzają przez to wiosenny nastrój w szare i smutne dni. Oczarowują nie tylko barwnym przepychem kwiatów, ale też swoim mocnym, przyjemnym zapachem wiosny.

Jedna uwaga: Hiacynty są lekko trujące. Liście i kwiaty mogą wywoływać reakcje alergiczne, a spożycie rośliny – bóle głowy, wymioty i biegunkę.

1. Przygotowanie do uprawy hiacynta w mieszkaniu

Miłośnicy hiacyntów mają dzisiaj do wyboru ponad sto odmian tej rośliny. Większość z nich nadaje się do uprawy w doniczkach. Aby cieszyć się mocnym i pięknym kwiatem, potrzeba trochę zachodu.

Wybór cebulek. Na początek trzeba wybrać odpowiedni materiał do sadzenia hiacyntów. Najlepiej wykorzystać największe cebule o średnicy minimum 5 cm. Mała cebulka może wypuścić liście, ale już nie koniecznie pęd kwiatowy. Poza tym trzeba sprawdzić, czy jest nieuszkodzona i nie ma śladów zgnilizny. A bezpośrednio przed posadzeniem dobrze jest potraktować ją roztworem dezynfekującym.

Wybór doniczki. Doniczka dla hiacynta powinna być szeroka i niezbyt głęboka. W dnie koniecznie muszą się znajdować otwory drenażowe.

Przygotowanie podłoża. Substrat można kupić gotowy albo przygotować własnoręcznie. Ziemia musi być przepuszczalna i próchniczna. Do ziemi ogrodowej można dodać niewielką ilość kompostu, torfu i piasku.

Uprawa hiacynta w doniczce
Uprawa hiacynta w doniczce

2. Sadzenie i pielęgnacja hiacynta w domu

Po przygotowaniu koniecznych materiałów, można przestąpić do sadzenia. Na dno doniczki układa się warstwę drenażową. Na nią sypie się niewielką warstwę ziemi i cienką warstwę piasku. Na piasku układa się cebulki. Można w doniczce posadzić jedną cebulkę, albo kilka, aby mieć w przyszłości cały bukiet kwiatów. W tym drugim przypadku trzeba zwrócić uwagę, aby cebulki nie stykały się ze sobą i z doniczką. Optymalna odległość to 2-3 cm. Cebulek nie zagłębia się całkowicie w ziemi; ich wierzchołki muszą wystawać na zewnątrz.

Teraz roślinom zapewnia się okres spokoju, aby cebulki dobrze się ukorzeniły. Doniczkę umieszcza się na 1,5-2,5 miesiąca w ciemnym i chłodnym miejscu, na przykład w piwnicy. Temperatura powietrza w tym pomieszczeniu powinna wynosić od +5 do +10 stopni. W tym czasie trzeba koniecznie obserwować stan podłoża rośliny, aby nie dopuścić do jego wysychania.

Na dno doniczki układa się warstwę drenażową. Na nią sypie się niewielką warstwę ziemi i cienką warstwę piasku. Na piasku układa się cebulki.

Okres spoczynku jest niezbędny dla wzrostu hiacynta w doniczce. Przy czym, jeśli roślina zostanie wyniesiona „na świat” za wcześnie, może być jeszcze słaba, źle się rozwijać i w rezultacie nie zakwitnąć. Zbyt długi pobyt w ciemności też jest szkodliwy. Roślina będzie rozwijać liście, na nie wydatkuje całą energię i wstrzyma tworzenie kwiatostanów.

Po ukorzenieniu się cebulek trzeba stworzyć hiacyntom sztuczną wiosnę. W tym celu przenosi się je do jasnego pomieszczenia z temperaturą ok. +15 stopni. Kiedy roślina zaczyna kwitnąć, można ją ustawić w zaplanowanym miejscu z dala od grzejników. Zła temperatura dla tej rośliny uprawianej w doniczce jest podstawowym błędem. Aby kwiaty hiacynta możliwie długo zdobiły mieszkanie, temperatura nie powinna przekraczać +20 stopni. Poza tym należy chronić kwiaty przed przeciągiem i zapewnić im odpowiednie oświetlenie i podlewanie.

Hiacynt uprawiany w szklanym naczyniu
DIY Network
Hiacynt uprawiany w szklanym naczyniu

Podlewanie hiacyntów w doniczce

Podstawą pielęgnacji hiacynta w warunkach domowych jest odpowiednie podlewanie. Ziemia w doniczce powinna być wilgotna, dlatego należy roślinę regularnie podlewać. Jest to bardzo ważne w każdym okresie: wzrostu, kwitnienia i zimowania. Bardzo szkodliwy dla hiacynta byłby jednak zastój wody w doniczce. Nie należy też moczyć kwiatów, liści i cebulki. Przy podlewaniu tej rośliny zaleca się wlewać wodę do podstawki doniczki.

Podstawą pielęgnacji hiacynta w warunkach domowych jest odpowiednie podlewanie. Ziemia w doniczce powinna być wilgotna, dlatego należy roślinę regularnie podlewać.

Jakie oświetlenie i nawożenie?

  • Od czasu do czasu trzeba też obracać doniczkę różnymi stronami w kierunku światła. Zapewni to równomierny wzrost rośliny. Wieczorami oraz w dni pochmurne można doświetlać hiacynty lampą. Przy niedostatku światła roślina zwiędnie, zrzuci liście i młody kwiatostan.
  • Dokarmianie hiacyntów w doniczkach prowadzi się specjalnym nawozem według instrukcji.
Posadzone cebulki hiacyntów
Posadzone cebulki hiacyntów

Co robić po przekwitnieniu hiacynta?

Jak wszystkie kwiaty, tak i wspaniałe hiacynty z czasem tracą urok i więdną. Aby zachować roślinę przy życiu, należy ściąć pęd kwiatowy i nie przerywać podlewania i nawożenia aż do naturalnego obumarcia części nadziemnej. W tym czasie cebula macierzysta przygotuje się do następnego sezonu, a także wytworzy cebulki-córki. Należy wyjąć ją z doniczki, oczyścić i podsuszyć. Przekwitłej cebuli nie należy wykorzystywać do powtórnego pędzenia, ale przesadzić ją w odpowiednim czasie do ogrodu. Dokładna instrukcja postępowania z hiacyntem po przekwitnięciu znajduje się w osobnym artykule.

4,8 (17 opinii)