Hiacynt po przekwitnięciu – pielęgnacja
Wiosną tworzą hiacynty pierwsze wielobarwne dywany w ogrodzie. Zwracają uwagę swoimi niezwykle efektownymi kwiatami i upajającym zapachem. Ich uroda, podobnie jak tulipanów i narcyzów, szybko przemija i, powiedzmy w maju, nie wyglądają już tak pięknie. Szkoda ich tak po prostu ściąć, ponieważ w przyszłym roku już nie zakwitną. Co więc z nimi robić?
Hiacynty w ogrodzie - jak uprawiać po przekwitnięciu?
Zasada numer jeden, która dotyczy prawidłowej uprawy hiacyntów i innych roślin cebulowych, brzmi: Nie obcinać liści, ale pozwolić im uschnąć. Tylko tak mogą cebule zebrać siły do wytworzenia kwiatów w przyszłym sezonie. Liście, dopóki nie zwiędną, przesyłają ważną życiowo energię do cebul. Cebule potrzebują zapasu składników pokarmowych do przygotowania się do następnego okresu wzrostu i kwitnienia, i do przeżycia fazy spoczynku. Kiedy liście hiacyntów już uschną, można wybrać jedną z dwóch możliwości.
Zasada numer jeden, która dotyczy hiacyntów i innych roślin cebulowych, brzmi: Nie obcinać liści, ale pozwolić im uschnąć.
Najprościej jest cebule wykopać. Następnie trzeba usunąć z nich liście, oczyścić i wysuszyć. Można to zrobić na przykład w siatce powieszonej w suchym miejscu. Wybrać należy tylko zdrowe cebule. Wszystkie inne przesortowane powinny trafić do śmieci, a nie na kompost, ponieważ stamtąd choroby roślin mogłyby się rozprzestrzenić na cały ogród. Po wysuszeniu cebule powinny być przechowywane w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Na przykład w papierowej torbie albo koszyku. Dobrze nadaje się do tego celu pudło z kartonu. Można w nim układać cebule warstwa po warstwie, przekładając je jednak papierem gazetowym. Na jesieni cebule mogą być znowu posadzone w ziemi.
Rada: Dobrze jest opisać torbę albo karton, aby wiedzieć później, o jakie kwiaty chodzi.
Druga możliwość polega na pozostawieniu cebul w ziemi. Ma ona jednak pewne wady. Szczególnie cięższe cebule wwiercają się podczas wzrostu coraz głębiej w ziemię. Może się zdarzyć, że po kilku latach nie zdołają wydostać swoich pędów na powierzchnię. Na glebach ciężkich powstaje dodatkowo niebezpieczeństwo powstania zastoju wody. Wtedy cebule zgniją. Poza tym niektóre zwierzęta, przede wszystkim karczowniki, zjadają cebule znajdujące się w ziemi.
Hiacynty w doniczkach - uprawa po przekwitnięciu
Kiedy hiacynt w doniczce przekwitnie, niejeden miłośnik kwiatów zadaje sobie pytanie, czy warto się nim dalej zajmować. Nie jest łatwo uprawiać tę roślinę przez wiele lat w doniczce i doprowadzać do ponownego kwitnienia. Ale to się może udać.
Podczas kwitnienia trzeba roślinę podlewać i usuwać zwiędłe kwiatostany. W mieszkaniu hiacynty rozwijają kwiaty często już w okresie świąt Bożego Narodzenia. Przekwitłe kwiatostany trzeba od razu odcinać, aby cebulka mogła wypuszczać nowe. Nigdy nie wolno natomiast usuwać liści, dopóki są zielone. Podlewać trzeba regularnie, aby ziemia w doniczce nie przeschła. W ten sposób tworzy się podstawy do tego, aby hiacynty w doniczkach kwitły przez wiele lat.
Nie jest łatwo uprawiać tę roślinę przez wiele lat w doniczce i doprowadzać do ponownego kwitnienia.
Kiedy już ostatni kolorowy i pachnący kwiat hiacynta zwiędnie, roślina przechodzi w długi okres spoczynku. W tym czasie zbiera nowe siły, aby w następnym sezonie wegetacyjnym wytworzyć mocne pędy. Doniczkę trzeba ustawić w możliwie suchym miejscu, na przykład na tarasie albo w jasnym oknie w piwnicy. Nie może być tam za gorąco. Podlewać roślinę należy umiarkowanie i tak długo, aż liście całkiem pożółkną. Wtedy hiacynt nie potrzebuje już więcej wody.
Można ewentualnie wyjąć cebulę z doniczki, oczyścić, wysuszyć i przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Aby hiacynt w doniczce zakwitł w następnym roku, musi przejść przez „fazę chłodu”. W tym celu doniczka z cebulką hiacynta musi stać około ośmiu tygodni w miejscu zimnym i ciemnym. Odpowiednia jest temperatura miedzy zerem i sześcioma stopniami. Jeśli ktoś nie takiego miejsca, może wstawić doniczkę ze swoim hiacyntem do lodówki, do pojemnika na warzywa. Bez tego zabiegu hiacynt w doniczce nie zakwitnie.
Jak dalej pielęgnować hiacynty?
Faza odpoczynku w chłodzie kończy się, kiedy cebulka zaczyna rozwijać nowe pędy. Teraz trzeba ją nadal pielęgnować:
- odpowiednio przesadzić hiacynty w nową ziemię;
- doniczkę ustawić w jasnym miejscu o temperaturze ok. 15°C;
- początkowo podlewać umiarkowanie;
- w miarę rozwoju, przejść na podlewanie regularne.
Cebulki hiacynta mogą przy dobrej pielęgnacji trzymać się nawet przez 15 lat.
Komentarze