Porady

Podlewanie i uprawa hiacyntów w wodzie

5 (2 opinie)

Hiacynty kwitną najpiękniej, kiedy gleba nie jest ani za sucha, ani za mokra. Zastoju wody albo całkowitego przesuszenia gleby w okresie wegetacyjnym hiacynty nie znoszą. Należy więc te kolorowe zwiastuny wiosny odpowiednio podlewać.

Podlewanie hiacyntów

Wiosną, kiedy kwiaty potrzebują najwięcej wilgoci, gleba w ogrodzie jest zwykle dobrze namoknięta. Dodatkowe podlewanie nie jest konieczne. Hiacynty doniczkowe należy podlewać w okresie kwitnienia wtedy, gdy górna warstwa podłoża jest przeschnięta. Podlewając nie należy nigdy lać wody bezpośrednio na cebulę, tylko na ziemię wokół niej. Podczas spoczynku hiacynty nie wymagają podlewania.

Hiacynty doniczkowe należy podlewać w okresie kwitnienia wtedy, gdy górna warstwa podłoża jest przeschnięta.

Nadmiar wody szkodzi hiacyntom. W ogrodzie gleba powinna być głęboko spulchniona. W doniczce natomiast powinna być warstwa drenażowa i otwory odpływowe.

Podlewanie hiacyntów
Podlewanie hiacyntów

Uprawa hiacyntów w wodzie

W drugiej połowie XVI wieku hiacynty dotarły do Europy Zachodniej przez Bagdad i Aleppo ze wschodniego regionu Morza Śródziemnego. Początkowo, ze względu na swoją rzadkość, były na wagę złota. Hiacynty są nie tylko kolorowymi i pachnącymi zwiastunami wiosny. Fascynującym zadaniem jest też możliwość uprawy hiacyntów w naczyniu z wodą. Na dodatek ta metoda wcale nie jest odkryciem ostatnich lat. W XIX wieku hiacynt był bardzo modnym kwiatem. Cebulki były kosztowne, dlatego obchodzono się z nimi ze szczególną troską. Z tamtych czasów pochodzi metoda uprawy hiacyntów w wodzie - szczególnie dekoracyjna forma uprawy hiacyntów.

W drugiej połowie XVI wieku hiacynty dotarły do Europy Zachodniej przez Bagdad i Aleppo ze wschodniego regionu Morza Śródziemnego.

Okazuje się, ze hiacynty nie koniecznie muszą być uprawiane w substracie. Równie pięknie kwitną pędzone w wodzie. Do pędzenia cebulek hiacyntów potrzebne są naczynia o specjalnym kształcie. Składają się z szerokiej części dolnej i górnej czaszy, w której mieści się cebula hiacynta. Może to być specjalny, dekoracyjny pojemnik zakupiony w sklepie, albo równie dobrze szklany wazon, duży kielich albo jakieś kolorowe naczynie kuchenne. Dobierając pojemnik do uprawy hiacynta w wodzie, trzeba się kierować wielkością cebulki. Cebulka powinna stabilnie leżeć w górnej części, bez stykania się z wodą w dolnej części pojemnika.

Uprawa hiacyntów w wodzie
Pennington
Uprawa hiacyntów w wodzie

Jakie cebule hiacyntów nadają się do pędzenia w szkle?

Najlepiej jest kupić duże cebule hiacynta w specjalistycznym sklepie. Są one z pewnością stratyfikowane, a więc fazę zimna mają już za sobą. Ma to również taką zaletę, że nie potrzeba całymi tygodniami trzymać cebulek w chłodzie, zanim zostaną umieszczone w szkle. Aby hiacynty uprawiane w wodzie kwitły nie gorzej, niż na ogrodowej rabacie, powinny mieć średnicę 4,5-5 cm i masę 80-90 g. Od tego zależy wielkość kwiatów.

Okazuje się, ze hiacynty nie koniecznie muszą być uprawiane w substracie. Równie pięknie kwitną pędzone w wodzie.

Jeśli do pędzenia mają być użyte cebule hiacynta wzięte z ogrodu, trzeba wybrać okazy duże, mocne i okrągłe. Takie na pewno zgromadziły największą ilość składników pokarmowych. Małe, niekształtne cebule lepiej odłożyć na bok. Ogrodowe cebule hiacyntów muszą przed pędzeniem przeleżeć co najmniej osiem tygodni w temperaturze od zera do ośmiu stopni. Bez tej termicznej pauzy powstaje niebezpieczeństwo, że cebula nie wytworzy kwiatostanu.

Cebulka hiacynta do uprawy
Cebulka hiacynta do uprawy

Uprawę hiacynta w wodzie można ująć w kilku punktach:

  • Napełnić naczynie przegotowaną wodą.
  • Cebulę ostrożnie oczyścić.
  • Usunąć luźne łupiny.
  • Umieścić cebulę w górnej czaszy.
  • Nakryć naczynie papierowym kapturem albo postawić w ciemnym miejscu.
  • Pozostawić na co najmniej osiem tygodni w chłodnym miejscu.
  • Regularnie zmieniać wodę.
  • Cebula nie powinna stykać się z wodą, ponieważ zacznie gnić.

W ciągu trzech miesięcy rozwiną się z cebuli hiacynta długie korzenie. Kiedy tylko na cebuli pojawią się zawiązki pędu, zaciemnienie trzeba usunąć i przestawić roślinę w miejsce ciepłe i jasne. Przez cały czas trzeba koniecznie kontrolować czystość wody, wymieniając ją przy najmniejszym zmętnieniu. Aby wydłużyć czas kwitnienia, dobrze jest zapewnić hiacyntom możliwie niską temperaturę. Można też wynosić je na noc w chłodne miejsce.

Hiacynty w szkle dają się niestety tylko raz hodować. Po przekwitnieniu, zamiast wyrzucić cebulę, można spróbować posadzić ją w ogrodzie. Często jednak bez rezultatu.

5 (2 opinie)