Porady

Sumak octowiec w ogrodzie – drzewo ozdobne. Jak uprawiać?

0 (0 opinii)

Sumak octowiec (Rhus typhina L.) robi w każdym w ogrodzie furorę, zmieniając w ciągu roku wygląd swoich pierzastych liści, zakończony spektakularnym zabarwieniem jesienią. Wykazuje przy tym tak skromne wymagania, że wystarczy mu odrobina uwagi. Jedynie skłonność do inwazyjnego rozprzestrzenia się zakłóca nieco sympatyczny charakter sumaka.

Sumak octowiec - pochodzenie i odmiany

Pierwotną ojczyzną tego niewielkiego drzewa albo krzewu jest wschodnia część Ameryki Północnej. Ma swoje naturalne stanowiska na raczej suchych skrajach lasów do wysokości ok. 1000 m. Jest jednym z pierwszych północnoamerykańskich krzewów, który na początku XVII wieku trafił przez ocean do Europy. Między innymi niemiecka nazwa „Hirschkolbensumach” i rosyjska „Сумах оленерогий” nawiązują do filcowato owłosionych młodych gałęzi sumaka, przypominających poroże jelenia w scypule.

Odmiany:

  • Rhus typhina 'Dissecta'
  • Rhus typhina 'Laciniata'
  • Rhus typhina 'Tiger Eyes'

Liście, kwiaty i owoce sumaka octowca

Liście sumaka są pierzaste, dorastają do 60 cm długości, zielone latem, jesienią przybierają efektowne barwy od pomarańczy do płomiennej czerwieni. W czerwcu/lipcu pojawiają się drobne, żółtawozielone kwiaty zebrane w stożkowate wiechy.

Sumak octowiec dorasta w naszych warunkach do 4-6 m wysokości.

Zwykle na jednym egzemplarzu sumaka octowca rozwijają się kwiaty męskie albo żeńskie (roślina dwupienna). Owocami są pestkowce o średnicy 2-5 mm, pokryte czerwonymi włoskami. Tworzą kolbowate owocostany najpierw jasnoczerwone, później ciemnoczerwone, pozostające na krzewie do następnego roku.

Sumak octowiec robi wrażenie!
Sumak octowiec robi wrażenie!

Stanowisko, podłoże i wzrost sumaka octowca

Wybór stanowiska dla sumaka octowca nie przysparza miłośnikowi ogrodu specjalnej troski, jako że roślina jest mało wybredna.

  • Stanowisko słoneczne do półzacienionego.
  • Zwykła, dobrze przepuszczalna ziemia ogrodowa.
  • Preferowana jest gleba niezbyt wapienna.
  • Podłoże suche i piaszczyste jest tak samo akceptowane, jak ziemia gliniasta i wilgotna.

Podobnie jak większość roślin ogrodowych, sumak również nie znosi zastoju wody. Jeśli podłoże zawiera zbyt dużo wapnia, sumak rośnie bardzo słabo – jeśli rośnie w ogóle.

Sumak octowiec dorasta w naszych warunkach do 4-6 m wysokości. w pierwszych 10-12 latach rośnie bardzo szybko, osiągając przyrosty roczne 30-40 cm na wysokość i szerokość. Z wiekiem prędkość wzrostu maleje. Zwykle ma pokrój krzewu o wielu pniach, rzadziej niewysokiego drzewa o sztywnych, wyprostowanych i rozwidlonych gałęziach.

Jak podlewać i nawozić sumaka octowca?

Sumak octowiec nie zagłębia wprawdzie swoich korzeni zbyt głęboko w ziemię, za to rozkłada je szeroko i płasko, aby zapewnić całej roślinie zaopatrzenie w wodę i składniki pokarmowe.

  • Podlewanie tylko podczas długotrwałej suszy.
  • Najlepiej stosować wodę miękką.
  • Od kwietnia do sierpnia podać od czasu do czasu porcję kompostu.
  • Zamiast kompostu można zastosować obornik.

Stosowanie innych, długo działających nawozów jest zbędne. Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest niskie i łatwo można doprowadzić do przenawożenia sumaka.

Sumak octowiec robi furorę w każdym w ogrodzie
Wikimedia
Sumak octowiec robi furorę w każdym w ogrodzie

Jak przycinać i rozmnażać sumaka octowca?

Sumak octowiec rozwija swoją piękną formę bez dodatkowego cięcia. Ponieważ na odpowiednim stanowisku rośnie bardzo gęsto, doświadczony ogrodnik wykonuje od czasu do czasu cięcie pielęgnujące. Ma na celu dopuszczenie światła i powietrza do wnętrza krzewu.

  • Jesienią albo wiosną, według potrzeb, wykonuje się prześwietlenie sumaka.
  • Usuwa się suche i mocno wykrzywione gałęzie.
  • Przycina się skrzyżowane gałęzie.
  • Każde cięcie wykonuje się lekko skośnie i ok. 3-5 mm nad oczkiem.

Przy tej okazji dobrze jest też wyrwać z ziemi niepożądane pędy, które wyrastają z długich do 5 m korzeni.

Sumak octowiec rozmnaża się o własnych siłach tak skutecznie, że uchodzi nawet za roślinę inwazyjną. Albo rozwija nowe pędy z szeroko rozłożonych korzeni, albo rozsiewa się z nasion. Niemniej jednak każdy ogrodnik ma minimalne szanse na to, że młody sumak wyrośnie akurat tam, gdzie powinien. Dlatego też lepiej jest wziąć powiększanie liczebności sumaka we własne ręce.

Wysiew nasion

Nasiona sumaka do kiełkowania potrzebują okresu chłodu, który pobudza je do kiełkowania.

Sadzonki pędowe

Zimą wycina się odpowiednią liczbę dwuletnich, zdrewniałych pędów. Po umieszczeniu w doniczkach z ziemią sadzonki ukorzeniają się i mogą być przesadzone do ogrodu.

Odcinki korzeni

Wykopane późną zimą korzenie tnie się na dziesięciocentymetrowe odcinki. Umieszczone w doniczkach z ziemią wytworzą pędy.

Sumak octowiec w ogrodzie

Sumak octowiec nadaje się doskonale jako krzew ozdobny w roli solitera, do nasadzeń grupowych albo w postaci małego drzewa. Wspaniałe kolory jesiennych liści sumaka pięknie wyglądają w towarzystwie ciemnofioletowych astrów albo złotych chryzantem. Można też tworzyć kompozycje z innymi jesiennymi kolorami i przedstawiać sumaka na tle wieczniezielonego żywopłotu. W ogrodzie dobrze pełni funkcję umacniania piaszczystych zboczy, które po prostu zarasta. Może być też uprawiany w pojemniku na balkonie albo tarasie.

0 (0 opinii)