Porady

Jarząb pospolity (jarzębina czerwona) – pielęgnacja drzewa krok po kroku

4,6 (20 opinii)

Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia L.), zwany też jarzębiną, jest bardzo atrakcyjnym niewielkim drzewkiem, które z latami może dorosnąć nawet do 15 m wysokości. Należy do tej samej rodziny różowatych, co na przykład głóg albo aronia. Jako nasz rodzimy gatunek rośnie wspaniale na tutejszych glebach i radzi sobie w różnych warunkach stanowiskowych.

Jarząb pospolity (jarzębina czerwona) – piękna ozdoba ogrodu

Botaniczna nazwa gatunkowa aucuparia wywodzi się od łacińskiego słowa aucupium – łowienie ptaków. Ma to związek z powszechnym zamiłowaniem ptaków do objadania się pomarańczowymi owocami jarzębiny, przypominającymi maleńkie jabłuszka. Ta słabość była wykorzystywana przez ptaszników, używających jarzębiny jako przynęty w pułapkach na ptaki.

Jarzębina oczarowuje swoimi pięknymi czerwonymi lub pomrańczowymi owocami oraz  wspaniałością barw swoich jesiennych liści. Korona drzewa jest przy tym dosyć rzadka, nie daje dużego i mocnego cienia w ogrodzie.

Jarząb ogrywał w dawnych wiekach szczególną rolę. Dla Germanów był świętym drzewem poświęconym Thorowi. W celtyckiej tradycji należał do drzew życia. Dzisiaj jest przede wszystkim ozdobą ogrodów i źródłem pożywienia dla licznych gatunków ptaków.

Stanowisko, podłoże i sadzenie jarząba pospolitego

Jarząb pospolity jest drzewem liściastym bardzo mało wybrednym i może rosnąć nawet w cieniu. Naturalnie, trudno wówczas oczekiwać, że kwitnienie i owocowanie będzie obfite. Jeśli jarzębina ma być pielęgnowana szczególnie ze względu na kwiaty i owoce, powinna być posadzona raczej na stanowisku słonecznym. W skrócie wygląda to następująco:

  • Jarząb pospolity jest idealny na stanowiska w pełni słoneczne do półzacienionych.
  • Nie lubi tłumu – woli stać pojedynczo.
  • Jest leśnym drzewem wrażliwym na upał. Będzie zadowolony, mając w ogrodzie osłonę przed południowym skwarem.
  • Z tego też powodu nie należy sadzić jarzębu pospolitego w pobliżu nagrzewających się murów i ścian.
  • Nie jest uczulony na spaliny; dobrze rośnie nawet przy mocno uczęszczanych drogach.
  • Idealne dla jarzębiny jest ubogie, próchniczne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Niemniej jednak zaakceptuje warunki glebowe bardzo kwaśne, neutralne i zasadowe.
  • Odległości między pojedynczymi drzewami powinny wynosić co najmniej 3-4 m.
  • Ponieważ luźna korona nie przesłania całkowicie słońca, w pobliżu jarzębu mogą rosnąć bez problemu krzewy i mniejsze rośliny.
  • Najlepszą porą do sadzenia jarzębiny jest wiosna po ostatnich przymrozkach.
Jarzębina ma piękne czerwone lub pomarańczowe owoce (korale)
Jarzębina ma piękne czerwone lub pomarańczowe owoce (korale)

Jak podlewać i nawozić jarząb pospolity (jarzębinę czerwoną)?

Pod względem podlewania jarząb pospolity jest stosunkowo mało wymagający. Ideałem jest dla niego podłoże umiarkowanie wilgotne, w którym nie tworzą się zastoje wody. W normalnych warunkach, podczas pogody z opadami deszczu, jarząb pospolity nie potrzebuje dodatkowego podlewania. Jednak w letnich okresach suszy zasilanie wodą drzewa jest potrzebne. Nie ma natomiast specjalnych życzeń co do rodzaju wody.

Jarząb nie musi być też koniecznie nawożony, ponieważ jest pod tym względem bardzo samowystarczalny. Jednak rosnąc na skrajnie ubogiej glebie, potrzebuje każdego roku porcji nawozu, aby wykształcić kwiaty i owoce.

Opadające jesienią liście jarzębiny zawierają dużo magnezu i szybko się rozkładają. Doskonale nadają się więc jako nawóz dla drzewa. Z tego powodu nie powinno się usuwać opadłych liści spod drzewa, ale tak przerobić ziemię wokół jarzębiny, aby mogła je sama wykorzystać.

Jarząb pospolity – przesadzanie, przycinanie i zimowanie

Kiedy jarząb pospolity na swoim stanowisku w ogrodzie słabo rośnie, albo kiedy zaplanowane dla niego miejsce nie wystarcza do początkowo mocnego wzrostu, powinno się drzewko przesadzić. Jednakże bywa czasem, że skromne przyrosty jarzębu można pobudzić zwiększoną dawką składników pokarmowych i jego przeprowadzka staje się bezcelowa. Z kolei, jeśli rosnące w pobliżu drzewa miałyby w przyszłości jarzębinę ocienić i zabrać jej potrzebne promienie słoneczne, przesadzenie należy wykonać.

Trzeba pamiętać, że przesadzanie lepiej znoszą młode drzewa. Najlepiej wykonać ten zabieg w wieku 3-6 lat. Aby drzewo poniosło przy okazji zmiany miejsca jak najmniejsze starty, bryłę korzeniową należy wykopać możliwie obszernie.

W normalnych warunkach jarzębina nie wymaga przycinania, a nawet jest ono niepożądane, aby zachować odpowiednią formę korony. Kiedy jednak drzewo w początkowej fazie niezwykle szybko się rozwija, zaskakuje tym często ogrodników-amatorów, którzy tego czynnika nie wzięli pod uwagę. Aby nie ucierpiały inne rośliny, albo nie zostały wyrządzone szkody w sąsiadujących budynkach, drzewo jarzębinowe musi być odpowiednio przycięte. Odpowiednią ku temu porą jest wiosna po okresie kwitnienia.

Jarząb pospolity, jako nasz rodzimy gatunek, dysponuje pełną zimoodpornością i bez problemu wytrzymuje nawet ekstremalne mrozy. Z tego względu zbędne są jakiekolwiek dodatkowe zabiegi zabezpieczające.

4,6 (20 opinii)