Porady

Bukszpan, ostrokrzew, tuja, głóg. Rośliny idealne na żywopłot

4,8 (4 opinie)

Dobór roślin na żywopłot zależy od co najmniej kilku czynników. Znaczenie ma miejsce, w którym zostanie zasadzony, a także forma, która zostanie mu nadana. Pod uwagę trzeba wziąć również jego przeznaczenie - ma być wyłącznie ozdobą czy zielonym parkanem chroniącym przed intruzami?

Żywopłot formowany, regularnie przycinany do odpowiedniego kształtu, wymaga roślin o zwartym pokroju i ładnych liściach. Rośliny te muszą dobrze znosić częste cięcie i łatwo się zagęszczać. W tym przypadku kierujemy się kształtem i wysokością roślin oraz ich liśćmi. Takie żywopłoty z reguły są tworzone z krzewów jednego gatunku.

Żywopłot nieformowany składa się z gęstego pasu krzewów, które prezentują się bardzo ozdobnie. Możemy wybrać krzewy bardziej rozłożyste, kierując się ich walorami ozdobnymi (kolorem liści i kwiatów). Żywopłot tego rodzaju zajmuje zwykle dużo miejsca. W zależności od wielkości powierzchni, jaką dysponujemy, możemy wybrać rozłożyste forsycje, tawuły lub zwarte tuje szmaragd lub brabant. Żywopłot nieformowany pozwala na skomponowanie kolorowych zarośli złożonych z różnych gatunków krzewów. Pomiędzy wysokimi krzewami możemy posadzić niższe, w innym kolorze, które zakryją przerwy pomiędzy wysokimi roślinami.

Na żywopłot formowany wybieramy rośliny o zwartym pokroju i ładnych liściach
Na żywopłot formowany wybieramy rośliny o zwartym pokroju i ładnych liściach

Na żywopłot formowany wybieramy jeden gatunek krzewów. Mamy do wyboru rośliny liściaste i iglaste. Jeśli chcemy, aby żywopłot był zielony także zimą, wybieramy rośliny zimozielone liściaste lub iglaste, jak tuja, ostrokrzew lub bukszpan. Jeśli chcemy dodatkowo utrudnić przedostanie się intruzom, możemy wybrać rośliny kolczaste, jak berberys.

Bukszpan

Bukszpan jest jedną z najpopularniejszych roślin na żywopłoty formowane. Pozwala na przycięcie do niemal dowolnych kształtów. Wykonuje się z niego także fantazyjne rzeźby z roślin. Jest rośliną łatwą w pielęgnacji, nie ma dużych wymagań. Najbardziej lubi gleby wapienne. Podłoże nie powinno być ani za suche, ani zbyt wilgotne. Dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych. Bukszpan wzrasta bardzo wolno, dlatego trzeba poczekać nawet kilkanaście lat, aby uzyskać wysoki żywopłot. Jednak dzięki wolnemu wzrostowi wystrzyżone rzeźby, kule czy stożki, długo zachowują swój kształt. Z tego powodu bukszpan często wykorzystuje się do utworzenia żywopłotowych płotków w ogrodach typu francuskiego lub do oddzielenia alejek i grządek.

Zobacz: Ćma bukszpanowa – nowy szkodnik! Wygląd i zwalczanie

Ostrokrzew

Jest to zimozielony krzew liściasty, który cechuje się grubymi liśćmi i ozdobnymi owocami. Sadząc ostrokrzew, można utworzyć gęstą ścianę praktycznie nie do przebycia. Posiada różne odmiany, jak ostrokrzew Meserwy, Blue Angel czy Blue Princess. Rośnie szybko i bardzo dobrze znosi formowanie. Jest odporny na mróz. Lubi stanowiska zaciszne i zacienione. Ostrokrzew ma efektowne czerwone owoce. Należy pamiętać, że są one trujące. Aby pojawiły się czerwone jagody, w ogrodzie muszą znajdować się krzewy żeńskie i męskie.

Piękny żywopłot nieformowany - prawdziwa ozdoba ogrodu
Piękny żywopłot nieformowany - prawdziwa ozdoba ogrodu

Berberys

Jest kolczastą rośliną ozdobną o kolorowych liściach od żółtego, zielonego do wiśniowo-czerwonego. Nadaje się zarówno na żywopłoty nieformowane, jak i formowane, gdyż bardzo dobrze znosi cięcie. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Berberys nadaje się do przycinania i formowania. Ten zabieg należy wykonywać zaraz po kwitnieniu krzewu, a następnie ponownie w lipcu/sierpniu. Cięcie sprawia, że liście stają się intensywniej ubarwione. Należy pamiętać, że berberys ma ostre ciernie. Aby je przyciąć, trzeba zaopatrzyć się w skórzane rękawice.

Jedną z najpopularniejszych roślin na żywopłoty formowane jest bukszpan. Można go przycinać do niemal dowolnych kształtów. Wykonuje się z niego także fantazyjne rzeźby z roślin. Jest łatwy w pielęgnacji, nie ma dużych wymagań.

Cis

Ten zimozielony krzew doskonale nadaje się na całoroczną ścianę zieloną. Cis bardzo dobrze znosi cięcie. Można z niego wyczarować fantazyjne kształty czy roślinne rzeźby. Cis rośnie bardzo wolno, szczególnie dotyczy to odmian karłowatych. Jest jednak wrażliwy na mróz, dlatego należy go sadzić w miejscach zacisznych i ciepłych, dobrze jest także ochronić zimą siatką cieniującą. Cis dobrze znosi zacienienie i może rosnąć w pobliżu dużych drzew. Jest rośliną łatwą w uprawie, która nie ma dużych wymagań glebowych. Nie lubi jednak ziem podmokłych.

Ałycza

Jest rośliną z gatunku śliw wiśniowych. Znamy ją jako popularną śliwkę mirabelkę. Ałycza to duże drzewo, lecz uformowana i przycinana świetnie sprawdza się jako gęsty roślinny parawan. Można z niej formować figury roślinne o dowolnych kształtach. Szybko rośnie, dzięki czemu już po kilku latach można uzyskać wysoką ścianę. Ałycza ma niewielkie wymagania glebowe i dobrze znosi mróz. Nadaje się na gęsty żywopłot, który ochroni posesję przed intruzami, gdyż jej pędy posiadają ciernie. Ałycze sadzi się w odstępach dwudziestocentymetrowych w jednym lub dwóch rzędach. Uzyskany w ten sposób mur jest nie do sforsowania. Takie ogrodzenie może przydać się na działkach, które często padają ofiarą złodziei. Jest dużo tańszy niż siatka, lecz rośnie długo.

Krzewy tworzące żywopłot formowany muszą dobrze znosić częste cięcie i łatwo zagęszczać się
Krzewy tworzące żywopłot formowany muszą dobrze znosić częste cięcie i łatwo zagęszczać się

Tuja (żywotnik)

Tuja jest popularną rośliną zimozieloną, która nadaje się zarówno na żywopłot formowany, jak i nieformowany. Ma piękny soczystozielony kolor i szybko rośnie. Strzeliste tuje zajmują mało miejsca w ogrodzie. Są krzewami łatwymi w uprawie, które nie mają dużych wymagań. Lubią stanowiska słoneczne. Dobre oświetlenie sprzyja uzyskaniu pięknego koloru i dobremu zagęszczeniu się gałązek. Tuje mają płytki system korzeniowy, dlatego wymagają regularnego podlewania.

Tuja posiada wiele odmian. Na żywopłoty cięte najlepszy jest żywotnik zachodni Brabant. Doskonale znosi cięcie i pozwala na formowanie różnych kształtów. Dorasta nawet do 10 metrów wysokości. Na zimę lekko brunatnieje.

Grab

Grab jest popularnym krzewem na żywopłoty formowane. Pozwala na tworzenie różnych, fantazyjnych kształtów. Wypuszcza odrosty korzeniowe, które zagęszczają krzewy przy ziemi. Grab dobrze znosi cięcie, jest odporny na mróz. Nie ma dużych wymagań, ale woli żyzne gleby.

Ligustr

Ten krzew rośnie szybko, tworząc gęstą ścianę z pięknych, ciemnozielonych liści. Niektóre odmiany mają ładnie pachnące kwiaty. Ligustr wymaga bardzo starannego cięcia. Aby nie dopuścić do przerw u nasady, zaraz po posadzeniu należy przyciąć go do wysokości 20 cm od ziemi. Ligustr nie ma dużych wymagań glebowych i jest odporny na niską temperaturę.

Planując żywopłot formowany, mamy do wyboru wiele krzewów, które dobrze znoszą przycinanie do różnych kształtów
Planując żywopłot formowany, mamy do wyboru wiele krzewów, które dobrze znoszą przycinanie do różnych kształtów

Buk pospolity

W naturze wyrasta na wysokie drzewo. Jednak bardzo dobrze znosi cięcie i można z niego uformować doskonałą ścianę żywopłotu. Bardzo dobrze znosi przycinanie i szybko się regeneruje. Jego głęboki system korzeniowy sprawia, że nadaje się również na żywopłot chroniący od wiatru. Na niższy żywopłot można wybrać odmianę o pięknych, purpurowych liściach. Jesienią nie wszystkie liście opadają. Część zbrązowiałych liści zostaje zimą na gałązkach, co sprawia, że wygląda on równie ładnie jak zielone zimą iglaki.

Buk jest rośliną łatwą w uprawie, która może rosnąć zarówno w cieniu, jak i na słońcu. Preferuje gleby żyzne o stałej wilgotności. Nie lubi jednak podłoża zbyt suchego lub podmokłego. Dobrze znosi mróz, jednak jego młode pędy są narażone na wiosenne przymrozki.

Jeśli chcemy tworzyć równo przycięty mur roślinny o wymyślnych kształtach, możemy wybrać bukszpan, cis, ałyczę lub grab. Jeśli pragniemy kolczastego ogrodzenia nie do sforsowania, możemy wybrać ałyczę, głóg lub ostrokrzew.

Świerk

Jest szybko rosnącym iglakiem, który najczęściej sadzi się w żywopłotach nieformowanych. Można go również posadzić w jednym rzędzie w odstępach 30-50 cm, aby utworzył gęstą i zwartą ścianę. Aby świerk się zagęścił, trzeba przycinać jego wierzchołki. Możemy uzyskać w ten sposób bardzo wysoki żywopłot, gdyż świerk szybo rośnie. Nie uda się go jednak przyciąć równo do prostej ściany.

Na żywopłot formowany nadaje się świerk pospolity, który lubi gleby żyzne i dość wilgotne. Najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych. Szkodzi mu zanieczyszczenie powietrza. Świerk przycinamy dopiero kilka lat po posadzeniu, kiedy się dobrze rozrośnie. Przycinamy go wiosną, nie później niż w połowie sierpnia. Ważne jest, aby nie wycinać starych gałęzi, gdyż w ich miejscu nie wyrosną nowe.

Głóg

Doskonale nadaje się na formowany żywopłot nie do sforsowania. Tworzą go bardzo gęste zarośla z ciernistymi pędami. Żywopłoty z głogu osiągają do trzech metrów wysokości i są bardzo zwarte, gdyż nie przerzedzają się przy ziemi. Szczególnie pięknie wyglądają ich białe lub różowe kwiaty.

Z głogu może powstać kolczasty żywopłot niemal nie do sforsowania
Z głogu może powstać kolczasty żywopłot niemal nie do sforsowania

Głóg, posiadający wiele odmian, jest rośliną długowieczną i niewymagającą. Jest odporny na mrozy, dobrze znosi zarówno suszę, jak i ubogie gleby. Lubi nasłonecznienie. Głóg jest przyjazny dzikim zwierzętom i owadom. Stanowi wspaniały żywopłot dla miłośników ptaków, małych ssaków i pszczół. Owoce głogu znajdują konsumentów wśród ptaków, ssaków i owadów, ale też gąsienic motyli. Zarówno gąsienice, jak i grzyby i bakterie atakujące głóg, mogą przenieść się na drzewa owocowe. Dlatego sadownicy unikają żywopłotów z głogu.

Planując żywopłot formowany, mamy do wyboru wiele łatwych do uprawy krzewów, które dobrze znoszą przycinanie i formowanie do różnych kształtów. Jeśli chcemy tworzyć równo przycięty mur roślinny o wymyślnych kształtach jak w ogrodzie francuskim, możemy wybrać bukszpan, cis, ałyczę lub grab. Jeśli pragniemy kolczastego ogrodzenia nie do sforsowania przez ludzi i zwierzęta, możemy wybrać ałyczę, głóg lub ostrokrzew. Bukszpan będzie doskonałym rozwiązaniem na niskie murki oddzielające poszczególne części ogrodu. Zaś wysoka tuja zasłoni nasz ogród od spojrzeń. Buk pozwoli osłonić ogród od wiatru i stworzyć zaciszną przystań.

W przypadku żywopłotu nieformowanego mamy dużo większą dowolność, gdyż możemy wybrać wiele krzewów, które będą ładnie wyglądały jako szpaler zarośli. Jeśli mamy mało miejsca w ogrodzie i chcemy uzyskać mniej lub bardziej ciasny szpaler krzewów, możemy wybrać tuje, które nie potrzebują dużo miejsca. Jeśli mamy do dyspozycji pas o szerokości 2-3 metrów, możemy wybrać pięknie kwitnące krzewy, jak forsycja, tawuła norweska, jaśmin czy pigwowiec. Spośród roślin zimozielonych możemy wybrać jałowiec, tuję, sosnę górską lub świerk. Jeśli zależy nam na zaroślach nie do przebycia, które będą chronić ogród przed intruzami, warto wybrać rośliny kolczaste takie jak berberys, dzika róża czy głóg. Wiele krzewów, jak berberys, głóg czy cis, sprawdzi się zarówno w żywopłocie formowanym, jak i nieformowanym, w zależności od tego, czy postanowimy zachować geometryczne formy, czy pozwolimy roślinom swobodnie wyrastać.

4,8 (4 opinie)