Właściwości i zastosowanie mniszka lekarskiego – skuteczniejszy od chemioterapii?
Podczas gdy niektórzy ogrodnicy nadal widzą w mniszku lekarskim tylko uciążliwy chwast, na pewno większość już wie, że w rzeczywistości jest to cudowne ziele. Nie tylko leczy choroby, ale regularnie spożywany chroni i wspiera nasze zdrowie.
Mniszek lekarski reguluje trawienie, pielęgnuje wątrobę i woreczek żółciowy pomaga przy reumatyzmie, usuwa kamienie nerkowe, likwiduje chroniczne choroby skóry, może być środkiem wzmacniającym organizm w różnych sytuacjach, a nawet hamować rozwój komórek niektórych nowotworów.
Mniszek lekarski kryje za swoją niepozorną fasadą tajemnice, o których nie każdy zdaje sobie sprawę. Ma niezwykłą kompozycję ważnych dla zdrowia składników: porcja 100 g mniszka, którą można swobodnie zjeść w postaci sałatki, dostarcza człowiekowi 50% dziennego zapotrzebowania na witaminę A, 20% witaminy E, 20% wapnia, 20% żelaza oraz 10% magnezu. Warto więc zaplanować w ogrodzie choć trochę miejsca do uprawy mniszka lekarskiego.
Mniszek lekarski na wątrobę, dolegliwości trawienne i cukrzycę
Zawiera substancje gorzkie, które stymulują wytwarzanie żółci i poprawiają przemianę tłuszczu. Pomaga przy odbudowie wątroby, a jednocześnie jest czynnikiem moczopędnym, co oznacza, że zapewnia płukanie nerek. Szczególnie znany jest pozytywny wpływ mniszka lekarskiego na organy biorące udział w trawieniu. Podnosi więc wydzielanie soków żołądkowych, wzmaga apetyt, a poza tym działa rozkurczowo. Zażywany może być w tym celu w formie naparu, sałatki, soku albo ekstraktu z korzeni. Kto ma problemy z utrzymaniem właściwego poziomu cukru albo cierpi na cukrzycę, powinien pić co dzień filiżankę herbaty z mniszka albo zażywać ekstrakt z korzenia. Ta roślina pomaga przywrócić równowagę również w tym obszarze działania organizmu.
Mniszek lekarski wzmacnia i oczyszcza organizm
Korzeń mniszka lekarskiego może być stosowany, podobnie jak żeń-szeń, w stanach ogólnego osłabienia, aby przywrócić organizmowi energię. Wzmacnia nerki, wątrobę, śledzionę, trzustkę, jelita i żołądek, a na dodatek pomaga usuwać z organizmu substancje trujące. Zwykłe środki moczopędne nie tylko wydalają z organizmu wodę, ale również wypłukują składniki mineralne. Natomiast mniszek lekarski działa wprawdzie również moczopędnie, jednak równocześnie zaopatruje organizm w ważne składniki, szczególnie w potas. Stosowanie mniszka – w przeciwieństwie do syntetycznych diuretyków – nie prowadzi do niedoboru minerałów. Mniszek lekarski również stosowany zewnętrznie potrafi zdziałać cuda. Odciski, zrogowacenia i brodawki, traktowane kilka razy dziennie białym mlecznym sokiem, mogą po kilku tygodniach kuracji zostać usunięte.
Działa antybakeryjnie, przeciwzapalnie i odżywczo
Mniszek lekarski wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Może być z powodzeniem stosowany do leczenia ran i usuwania infekcji. Także bóle i podrażnienia wywołane ukąszeniami przez owady mogą być łagodzone poprzez smarowanie sokiem z łodygi albo korzenia mniszka lekarskiego. Jeśli sok z łodygi okaże się za mało skuteczny, można zmiksować całą roślinę i uzyskaną masę nakładać na odpowiednie miejsca.
Ta roślina jest nie tylko rewelacyjnym ziołem leczniczym, ale też wspaniałym środkiem odżywczym o działaniu profilaktycznym. Zwalcza objawy wielu chorób oraz zaopatruje organizm w liczne witaminy, minerały, pierwiastki śladowe oraz aktywne związki roślinne, jak na przykład substancje gorzkie i flawonoidy. Jeśli ktoś nie ma ochoty na sałatkę ze świeżych liści mniszka lekarskiego, może po prostu zażyć łyżkę suszonych i sproszkowanych liści albo korzeni.
Ponadto roślina ta zwalcza stres oksydacyjny. Wpływ mniszka lekarskiego na zmniejszenie stresu oksydacyjnego (niebezpieczny stan organizmu, prowadzący do wielu chorób) testowano na szczurach. Zwierzęta miały uszkodzenie wątroby wywołane toksyczną substancją chemiczną. Badania wykazały, że ekstrakt z mniszka lekarskiego znacznie zmniejsza intensywność stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego wątroby.
Mniszek lekarski – działanie przeciwnowotworowe
Medycyna naukowa powoli, ale nieprzerwanie potwierdza działanie tradycyjnych ziół leczniczych w zwalczaniu nowotworów. W ostatnich latach opublikowano wyniki kilku klinicznych badań, które dowodzą pozytywnego działania mniszka lekarskiego. Chodzi tutaj o napar z liści, który zmniejszył liczbę komórek nowotworowych raka piersi. Stosując napar z korzenia nie osiągnięto takiego efektu. Uczeni testowali w ten sam sposób komórki raka prostaty i uzyskali podobne wyniki. Stwierdzono, że ekstrakt z mniszka lekarskiego może być uważany za nowy środek wspomagający terapię antyrakową. Kolejne badania dotyczyły wpływu naparu z korzenia mniszka lekarskiego na komórki białaczkowe. Okazało się, że substancje zawarte w korzeniu rośliny doprowadzają do śmierci komórek rakowych. Co ciekawe, nie stwierdzono wpływu ekstraktu z korzenia mniszka lekarskiego na komórki zdrowe.
W ostatnich latach opublikowano wyniki kilku klinicznych badań, które dowodzą pozytywnego działania mniszka lekarskiego. Chodzi tutaj o napar z liści, który zmniejszył liczbę komórek nowotworowych raka piersi.
Inne badania kliniczne dowiodły, że ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego może wywołać programowaną śmierć komórek raka skóry, odpornych na działanie konwencjonalnych środków medycznych. Zdrowe komórki – w przeciwieństwie do efektów chemioterapii - nie zostały przy tym ani zatrute, ani uszkodzone. Liście i korzeń mniszka lekarskiego mogą się okazać cennym wsparciem w walce z niektórymi formami nowotworów. Jak zwykle w medycynie, droga od badań naukowych do praktycznych zastosowań jest jednak daleka. I jak zwykle, w żadnym wypadku nie wolno na własną rękę przerywać sprawdzonych metod leczenia. Optymizm w ocenie nowych leków nie może prowadzić do lekkomyślności.
Komentarze