Porady

Jak zbudować oczko wodne?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Budowa oczka wodnego nie jest łatwa, ale z drugiej strony nie jest też zadaniem, którego nie można wykonać samodzielnie we własnym ogrodzie. Najważniejsze to dobrze opracowany plan i staranne przygotowanie. Zaczynamy!

Przede wszystkim startujemy od planu. Projekt oczka wodnego można wymyślić samemu lub znaleźć odpowiedni w literaturze fachowej czy na stronach internetowych poświęconych tworzeniu ogrodów. Kiedy już wiemy, jak ma wyglądać oczko wodne – pierwszy ważny krok ku realizacji naszego marzenia jest za nami. Teraz czeka nas ciężka praca.

Nadaj kształt 

Najpierw szukamy miejsca, w którym umieścimy oczko wodne. Odradzamy lokalizacje tuż pod wielkimi, rozłożystymi drzewami liściastymi – jeśli nie chcesz, aby powierzchnię zbiornika nieustannie „zdobiły” liście. Jeżeli zdecydowaliśmy się na konkretny zakątek, nadajemy kształt oczku i zaczynamy wykopywanie niecki. Na tym etapie pamiętamy o wymodelowaniu półek rozłożonych na różnej głębokości.

Budując oczko wodne, można zastosować gotową nieckę

Kup gotową nieckę

Co ciekawe, w sprzedaży są gotowe niecki o różnych kształtach i pojemnościach, wraz z wymodelowanymi półkami, na których można ustawić specjalne koszyki z różnymi roślinami.

Niecka z betonu

Warto zaznaczyć, że nieckę można wykonać z betonu (klasa min. B25 i o wodoodporności min. W4). Jej ściany powinny być grube na ok. 15 cm oraz uzbrojone prętami lub siatką podtynkową.

Niecka z gliny

Jest też opcja wykonania niecki z gliny lub niewypalonej cegły (układamy ją na ukształtowanym dnie aż osiągnie ok. 15-centymetrową warstwę). Dlaczego taki materiał warto wziąć pod uwagę? Po napęcznieniu stworzy on bowiem nieprzepuszczalną warstwę.

Pompy, filtry i skimmery pomagają zachować oczko wodne w dobrym stanie

Robimy dno

Dno wysypujemy kilkucentymetrową warstwą piasku lub wykładamy specjalną włókniną. Uszczelniamy je przy pomocy folii przeznaczonej do budowy oczek wodnych. W sprzedaży są czarne, niebieskie, z nadrukowanymi kamieniami czy nawet takie, których jedna strona jest pokryta drobnym żwirem imitującym podłoże (w przypadku zastosowania tego rozwiązania na dnie nie trzeba kłaść kamieni czy sypać żwiru, by przykryć folią i stworzyć iluzję naturalnego podłoża). Przy wyborze folii należy zwrócić uwagę na to, jakiej głębokości ma być nasze oczko wodne. Jeśli będzie liczyć mniej niż 0,8 m, wtedy powinna być ona grubości do 0,8 mm. Natomiast w przypadku, gdy zbiornik będzie głębszy niż 0,8 m, wtedy folia nie może być cieńsza niż 1 mm.

 Jeśli nie chcesz, aby powierzchnię zbiornika nieustannie „zdobiły” liście, na jego lokalizację nie wybieraj miejsca pod drzewami liściastymi. 

Tworzymy brzeg oczka wodnego

Na brzegu układamy płaskie kamienie. Usypujemy również żwir. Pod warstwą kamieni lub żwiru chowamy przewód wody. W tym miejscu można również zakopać filtr.

Poiwnniśmy zadbać o to, aby wokół brzegu oczka znajdowała się żyzna gleba. To właśnie tu posadzimy różnorodne rośliny, m.in.: firletkę poszarpaną, funkie, kosaćce, liliowce czy rutewkę orlikolistną.

Filtry

Jeśli już jesteśmy przy filtrach – trzeba wiedzieć, że w sprzedaży są ciśnieniowe i przepływowe. Możemy je umieścić poza zbiornikiem, na brzegu, na płytkiej głębokości w oczku wodnym oraz na dnie. Co one nam dają? Zapewniają naturalną równowagę biologiczną.

Zanim wpuścimy ryby, sadzimy rośliny

Pompy

Przy budowie oczka wodnego niezbędne są również pompy. To one odpowiadają za przepływ i oczyszczanie wody w zbiorniku. Zazwyczaj umieszczamy je na dnie. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli pompa ma zasilać kaskadę, to przy jej zakupie należy zwrócić uwagę na wysokość podnoszenia wody (Hmax).

Skimmery

Pomocne są także skimmery. To one pomagają zbierać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia z powierzchni wody.

Jeszcze chwila i oczko wodne będzie gotowe!

Ostatni etap, oprócz wpuszczenia do zbiornika wody i rybek, polega na obsadzeniu go roślinami pływającymi np. pitią czy hiacyntem wodnym, gatunkami do strefy głębokiej (np. liliami wodnymi), do strefy płytkiej (np. pałką wodną), do strefy bagiennej (np. tatarakiem zwyczajnym) i do strefy nadbrzeżnej (np. kosaćcem syberyjskim).

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba