Porady

Najpiękniejsze gatunki i odmiany kaliny do ogrodu

4,8 (6 opinii)

Kalina jest łatwym w uprawie krzewem ozdobnym, dostępnym dla ogrodników-amatorów w licznych gatunkach i odmianach. Z gatunków botanicznych hodowcy otrzymują wciąż nowe odmiany o szczególnych cechach. Kalinowe krzewy mają coś do zaoferowania przez cały rok: wspaniałe, pachnące kwiaty, gęste ulistnienie i barwne jagody, ulubione przez ptaki.

Kalina ogrodowa - charakterystyka

Kalina potrafi osiągnąć imponujące rozmiary, ale dla małych ogrodów znajdą się też formy nisko rosnące. Odmiany kaliny różnią się przede wszystkim budową kwiatostanów. Popularne odmiany o białych kulistych kwiatostanach, przypominających kule śnieżne, są widoczne już z daleka. Składają się z niezliczonej liczby małych kwiatów ułożonych w kule, które można pomylić z biało kwitnącą hortensją.

Dziko rosnące gatunki i niektóre odmiany ogrodowe układają swoje kwiaty w płaskie baldachogrona. Wyraźnie widać na nich pierwotną budowę rośliny: niepozorne kwiaty w środku są płodne, a efektowne kwiaty zewnętrzne płonne i służą jedynie jako wabik dla owadów.

Odmiany kaliny ogrodowej

Krzewy kaliny są bardzo dekoracyjne i łatwe w pielęgnowaniu. Większość odmian ma kwiaty białe albo różowe. Są kaliny o kwiatostanach pełnych i płaskich; bezwonne oraz takie, które intensywnie pachną. Wybór może być trudny:

1. Viburnum opulus ‘Roseum’ – kalina koralowa ‘Roseum’

Szybko rosnący krzew dorastający do 4 m wysokości. Kwiaty zielonkawobiałe, w dużych kulistych kwiatostanach, przekwitając zabarwiają się lekko na różowo. Kwitnie od maja do czerwca. Preferuje gleby gliniaste średnie do ciężkich. Wskaźnik pH powinien być neutralny do lekko alkalicznego. Ze względu na zawartość szkodliwych substancji zaliczana jest do roślin trujących i nie powinna być spożywana.

Kalina ogrodowa 'Roseum'
Kalina ogrodowa 'Roseum'

2. Viburnum opulus ‘Compactum’ – kalina koralowa ‘Compactum’

Zwarty krzew wolno rosnący dorastający do około 1,5 m. Jasnozielone liście przebarwiają się jesienią na kolor pomarańczowoczerwony. Kwiaty kremowobiałe do różowobiałych są zebrane w płaskie baldachogrona. Rozwijają się od maja do czerwca. W przeciwieństwie do kulistych, płonnych kwiatostanów innych kalin, ta odmiana wytwarza również kwiaty, z których powstają dekoracyjne, jasnoczerwone jagody. Są duże (do 10 mm) i długo pozostają na gałęziach.

Gleba i jej kwasowość powinny być gliniaste o odczynie neutralnym do lekko zasadowego.

Owoce kaliny koralowej 'Compactum'
Owoce kaliny koralowej 'Compactum'


3. Viburnum plicatum – kalina japońska

Krzew dorastający do 2-3 m. Płaskie kwiatostany z białymi kwiatami. Roślina kwitnie wiosną, od maja do czerwca. Nie ma specjalnych wymagań, co do ziemi. Jako substrat może posłużyć dla niej zwykła ziemia ogrodowa, która nie ma skłonności do namiękania. Ma duże zapotrzebowanie na wodę i koniecznie trzeba unikać przesuszenia podłoża. Bardzo ważne jest regularne podlewanie.

Viburnum plicatum - kalina japońska
Viburnum plicatum - kalina japońska

4. Viburnum plicatum ‘Pink Beauty’ – kalina japońska ‘Pink Beauty’

Bardzo efektowna odmiany kaliny japońskiej. Dorasta do 1,5-2 m wysokości. Ma drobniejsze liście i kwiaty niż czysty gatunek botaniczny. Ciemnozielone liście zmieniają jesienią barwę na czerwonopurpurową. Płaskie kwiatostany mają kolor różowy. Zakwita od maja do czerwca. Zabarwienie kwiatów zależy od fazy ich rozwoju. Początkowo, rozwijając się, są białe, aby przez odcień kremowy osiągnąć piękny róż. Równiej jagody zmieniają kolor. Dekoracyjnie czerwone i błyszczące stają się w miarę dojrzewania czerwonogranatowe. Rośnie na zwykłej glebie ogrodowej, chociaż lepsze efekty osiąga na glebach bardziej zasobnych.

Krzew kaliny japońskiej 'Pink Beauty'
Ogród Kroton
Krzew kaliny japońskiej 'Pink Beauty'

5. Viburnum davidii – kalina Dawida

Efektowny krzew o kulistym pokroju. Dorasta do 30-90 cm wysokości. Ozdobę stanowią ciemnozielone liście – zimozielone. Kwiaty są białe zebrane w kwiatostany na końcach jednorocznych pędów. Zakwita w czerwcu. Jagody różowe z czasem zmieniają barwę na niebieską lub prawie czarną. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Może rosnąć na normalnej glebie ogrodowej niezbyt wilgotnej. Lubi miejsce słoneczne i osłonięte. Na zimę roślina wymaga zabezpieczenia przed mrozem.

Viburnum davidii – kalina Dawida
Viburnum davidii – kalina Dawida

6. Viburnum farreri – kalina wonna

Krzew dorastający do 2-3 m wysokości o wzniesionym pokroju. Liście oliwkowozielone stają jesienią purpurowe. Drobne kwiaty są w pąkach koloru różowego, który przechodzi wraz z rozwojem w biel. Zebrane w niewielkie kwiatostany są mocno aromatyczne. Kwitnie bardzo wcześnie, w marcu i kwietniu, a czasem już w lutym. Nieliczne owoce są czerwone i kuliste. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych, mocno przepuszczalnych.

Viburnum farreri – kalina wonna
Viburnum farreri – kalina wonna
4,8 (6 opinii)