Porady

Hortensja bukietowa limelight – jak uprawiać? [WIDEO]

4,4 (48 opinii)

Jeśli ktoś lubi białe kwiaty i szuka do swojego ogrodu dość ekstrawaganckiej hortensji, to Hydrangea paniculata ‘Limelight’ jest w sam raz. Według szacunków istnieje około 70 gatunków hortensji, które bardzo różnią się od siebie pod względem zapotrzebowania na światło słoneczne.

Niektóre hortensje rozwijają się dobrze tylko w cieniu, podczas gdy inne zadowolone są z półcienistego stanowiska. Hortensja bukietowa odmiany "limelight" stanowi tutaj wyjątek. Typowa dla hodowcy hortensji porada, aby krzewu nie sadzić w pełnym słońcu nie dotyczy limelight. Wybrać trzeba dla tej odmiany miejsce właśnie słoneczne, a przynajmniej lekko tylko zacienione z przewagą bezpośredniego nasłonecznienia. Hortensja limelight czuje się też dobrze w półcieniu, pod warunkiem, że jest osłonięta. Można ogólnie stwierdzić, że uprawa hortensji nie wymaga zbyt dużego wysiłku.

Typowa dla hodowcy hortensji porada, aby krzewu nie sadzić w pełnym słońcu nie dotyczy limelight. Wybrać trzeba dla tej odmiany miejsce właśnie słoneczne, a przynajmniej lekko tylko zacienione z przewagą bezpośredniego nasłonecznienia.

Hortensja bukietowa Limelight - czym się wyróżnia?

Limelight jest szczególną odmianą hortensji bukietowej, która rozwija duże kwiatostany do 30 cm wysokości. Tworzy krzew, dorastający w naszych warunkach nawet do dwóch metrów. Liście są połyskujące, ciemnozielone, długie, spiczasto zakończone. Jesienią tylko przez krótki okres pokazuje żółte zabarwienie liści, zanim te opadną. Kwiatostany są olbrzymie i nadzwyczaj ciekawie zabarwione. Jak wskazuje nazwa „limelight”, olśniewają one lekką zielenią, która przypomina dojrzałą cytrynę. Z czasem ich kolor przechodzi w biel, a przekwitające kwiaty stają się mniej lub bardziej różowe. Okres kwitnienia tej odmiany hortensji trwa od lipca do września.

Hortensja bukietowa limelight w ogrodzie - mocno rozwinięta
Hortensja bukietowa limelight w ogrodzie - mocno rozwinięta

Gdzie posadzić hortensję Limelight?

Dzięki temu, że kwiaty rozwijają się na tegorocznych pędach, a roślina jest odporna na mróz, odmiana limelight nadaje się do uprawy nawet w chłodnym klimacie.

Limelight rośnie prawie wszędzie. Jeśli chodzi o glebę, nie jest specjalnie wybredna i radzi sobie wspaniale również na nie zupełnie optymalnym podłożu. Najlepiej, oczywiście, odpowiada jej gleba żyzna, lekko kwaśna do neutralnej.

Limelight rośnie prawie wszędzie. Jeśli chodzi o glebę, nie jest specjalnie wybredna i radzi sobie wspaniale również na nie zupełnie optymalnym podłożu.

Jak i kiedy podlewać hortensję tego gatunku?

Właśnie na tych najbardziej słonecznych stanowiskach hortensja musi być wyjątkowo obficie zaopatrywana w wodę. Limelight, jak wszystkie hortensje, pije bardzo dużo wody. Nie znosi nadmiaru wapnia, ale nie jest też tak wrażliwa na odczyn gleby, jak niektóre inne hortensje. Dobrze czuje się w miejscu osłoniętym od wiatru. Nawiasem mówiąc, to miejsce musi być dosyć przestronne, jako że limelight rozrasta się do 2 m szerokości. Również źle znosi nacisk korzeni zbyt blisko rosnących drzew. Posadzona w cieniu nigdy nie uzyska pełni właściwego sobie przepychu kwiatów. Dobrym towarzystwem dla hortensji limelight są takie rośliny, jak piwonia, tawuła, żylistek, czy kolkwicja chińska.

Pięknie kwitnąca hortensja limelight w ogrodzie
Pięknie kwitnąca hortensja limelight w ogrodzie

Kwitnienie hortensji bukietowej Limelight

Podobnie jak inne hortensje bukietowe, również limelight kwitnie na jednorocznych pędach i w związku z tym może być wiosną mocno – 15-20 cm nad ziemią - przycinana. Idealną porą do zabiegu jest czas, kiedy jest już stosunkowo ciepło, ale roślina nie zaczęła jeszcze wypuszczać pędów. Poza tym, mocne cięcie wymusza kompaktowy, gęsty przyrost hortensji.

Podobnie jak inne hortensje bukietowe, również limelight kwitnie na jednorocznych pędach i w związku z tym może być wiosną mocno – 15-20 cm nad ziemią - przycinana.

Przez lata nieprzycinana hortensja bukietowa tworzy rozłożysty krzew, który można potem odmłodzić poprzez specjalne cięcie. Nie należy bać się przymrozków, ponieważ nie powodują one opadania kwiatów. W przypadku hortensji limelight, im bardziej radykalne cięcie, tym większe będą potem kwiatostany.

Hortensja limelight o wyrazistym kolorze
Hortensja limelight o wyrazistym kolorze

Przycinanie hortensji Limelight

Formę krzewu hortensji można dowolnie korygować. Możliwe jest nawet wyprowadzenie pojedynczego pnia, z którego odcina się wszystkie inne pędy. Cięte kwiatostany hortensji bukietowej limelight dają się bardzo dobrze zasuszać, ponieważ nawet w zwiędłym stanie zachowują mocny kolor.

Doświadczeni ogrodnicy usuwają późną jesienią, względnie na początku zimy przekwitłe, suche kwiatostany. Oczywiście, można je zostawić na krzewie i po prostu ściąć podczas wiosennego przycinania. Doświadczenie uczy jednak, że podczas wilgotnej zimy rośnie zagrożenie roślin ze strony szarej pleśni. Zarodniki tego szkodliwego grzyba znajdują w suchych kwiatostanach idealną przechowalnię na okres zimy. A potem, ledwie zaczną wyrastać nowe pędy, wraz z powracającym ciepłem grzyb się na nowo uaktywnia.

Cięte kwiatostany hortensji bukietowej limelight dają się bardzo dobrze zasuszać, ponieważ nawet w zwiędłym stanie zachowują mocny kolor.

Każdej jesieni należy hortensję bukietową limelight dokładnie przejrzeć. Wszystkie uszkodzone, wykrzywione albo źle wykształcone części rośliny trzeba usunąć. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pędy, które ocierają się o siebie. Uszkodzona w ten sposób korowina stanowi otwarte drzwi dla różnych chorób. Jeden z nich musi być przycięty.

Hortensja limelight w nietypowym kolorze
Hortensja limelight w nietypowym kolorze

Jak nawozić tę odmianę?

A jak należy hortensję limelight nawozić? Jesienią dobrze jest rozłożyć wokół krzewu grubą warstwę ściółki z kory drzew. Wiosną – dojrzały, mieszany kompost z dodatkiem torfu. W razie potrzeby, można zasilić hortensję specjalnym nawozem dla hortensji, względnie nawozem dla azalii albo różaneczników.

Jesienią dobrze jest rozłożyć wokół krzewu grubą warstwę ściółki z kory drzew. Wiosną – dojrzały, mieszany kompost z dodatkiem torfu.

Jeśli przycinana i nawożona hortensja limelight nie kwitnie, albo rozwija słabe kwiatostany, przyczyną jest najczęściej złe stanowisko. W przeciwieństwie do innych hortensji bukietowych, takie odmiany, jak właśnie limelight nie znoszą zacienienia.

Jak uprawiać hortensję bukietową 'Limelight'? [WIDEO]

4,4 (48 opinii)