Porady

Najpiękniejsze derenie: dereń kousa – pielęgnacja i uprawa

0 (0 opinii)

Kto szuka do ogrodu krzewu, który swoją kwiecistą urodą będzie latem przyciągał wszystkie spojrzenia, ten powinien wybrać dereń kousa. O jego pielęgnacji i uprawie piszemy w naszym artykule!

Nawet jesienią dekoracyjne czerwone owoce derenia i efektownie przebarwione liście stanowią oryginalną ozdobę. Na dodatek jest ta roślina stosunkowo mało wymagająca i nadaje się nawet dla początkujących, i jeszcze ma jadalne owoce.

Dereń kousa (Cornus kousa) należy do rodziny dereniowatych i ma dwa podgatunki:

  • Cornus kousa subsp. kousa – rośnie w Japonii (poza Hokkaido) i w Korei.
  • Cornus kousa subsp. chinensis – Rośnie w Chinach i na Tajwanie.

Jak wygląda dereń kousa?

Dereń kousa jest wolno rosnącym krzewem i może osiągnąć wysokość od czterech do sześciu metrów. Pień jest pokryty gładką szarobrązową korą. Gałęzie w górze krzewu są wyprostowane, dolne zaś ułożone poziomo i warstwowo. W starszym wieku krzew staje się bardzo rozłożysty.

Liście ma owalne, zaostrzone, ciemnozielone, całobrzegie i ustawione naprzeciw siebie. Posiadają charakterystyczne dla dereni łukowato przebiegające nerwy liściowe. Liście mają długość do jedenastu centymetrów i szerokość pięć centymetrów z delikatnym owłosieniem. Jesienią krzew przybiera jaskrawą czerwoną barwę, zimą gubi liście.

Dereń kornus jest nazywany przez Niemców „dereniem kwiatowym” i nie bez powodu. Wprawdzie jego właściwe kwiaty są małe, niepozorne, zielonkawożółte, ale za to niezwykle efektowne są białe (albo u niektórych odmian różowe) podsadki derenia, czyli specjalne listki. Okres kwitnienia trwa długo, ponad miesiąc, na przełomie maja i czerwca.

Ze względu na wielkość, dereń kousa nadaje się doskonale do roli solitera.
Ze względu na wielkość, dereń kousa nadaje się doskonale do roli solitera.

Jesienią dojrzewają na długich szypułkach owoce derenia kousa – czerwone albo bordowe pestkowce przypominające kształtem maliny. Mają około dwóch centymetrów i są jadalne. W Japonii są spożywane na surowo albo wyrabiany jest z nich owocowy likier.

Stanowisko dla derenia

Wybór odpowiedniego stanowiska jest bardzo ważny dla dobrego wzrostu derenia kousa. Piękny krzew kwiatowy preferuje stanowiska, do jakich przywykł w swojej ojczyźnie. Lubi miejsca jasne i słoneczne, ale nie wystawione bez osłony przez cały dzień. Najlepiej nadają się stanowiska z wędrującym cieniem od budynków, murów albo wysokich żywopłotów, gdzie krzew będzie miał w ciągu dnia zarówno okresy cienia, jak i słońca.

Ze względu na wielkość, dereń kousa nadaje się doskonale do roli solitera. Aby mógł rozwinąć i zaprezentować cały swój urok, należy wybrać miejsce, gdzie będzie miał dosyć przestrzeni. Chodzi o to, że dolne gałęzie krzewu rosną poziomo i piętrowo, i ograniczenie ich naturalnej formy spowodowałoby utratę niezwykłego wyglądu derenia.

Azjatycki dereń dobrze się komponuje z kwitnącymi bylinami, jak przykładowo ostróżki, łubin albo liliowce.

Jakie wymagania glebowe ma dereń kousa?

Co do gleby ma dereń kousa kilka wymagań. Najlepiej rośnie, jeśli podłoże wykazuje następujące właściwości:

  • jest luźne i przepuszczalne,
  • nie jest ciężkie, gliniaste,
  • zawiera dużo próchnicy i składników odżywczych,
  • nie jest skłonne do powstawania zastoju wody,
  • ma odczyn neutralny do lekko kwaśnego.

Aby poprawić właściwości gleby, można zastosować kilka trików:

  • domieszać obficie kompostu i humusu,
  • ciężkie gleby wymieszać z piaskiem,
  • ziemię dobrze spulchnić,
  • stosować regularnie ściółkowanie, aby zahamować wysychanie i utwardzanie gruntu.

Sadzenie derenia

Sadzonki derenia w pojemnikach mogą być wysadzane do ogrodu przez cały okres bez mrozu. Zaleca się jednak sadzenie wiosenne od lutego do końca marca, ponieważ w tym okresie może być rzadziej podlewany. Możliwe jest też sadzenie jesienne, jednak młode rośliny trzeba wówczas zabezpieczyć przed zimą liśćmi i gałęziami świerkowymi albo włókniną. Nie należy sadzić derenia zbyt głęboko. Bryła korzeniowa powinna być równo z ziemią, albo nieco powyżej. Jeśli odczyn gleby nie jest odpowiedni, można w miejscu sadzenia domieszać ziemi do różaneczników. Wzbogacenie gleby próchnicą jest celowe w każdym przypadku, ponieważ każdy dereń dobrze się czuje w próchnicznym podłożu.

Dereń kousa w zasadzie nie wymaga przycinania.
Dereń kousa w zasadzie nie wymaga przycinania.

Pielęgnacja derenia kousa

Dereń azjatycki potrzebuje regularnego podlewania; ziemia nie powinna być nigdy zbyt mokra, ani całkowicie przesuszona. Zarówno zastoje wody, jak i długotrwała susza szkodzą roślinie i mogą spowodować uschnięcie.

Ziemia dookoła derenia powinna być przede wszystkim w upalne dni regularnie kontrolowana i według potrzeby nawadniana. Aby uniknąć szybkiego odparowania wody, można położyć warstwę ściółki. Poza tym ściółka dostarcza roślinie wartościowych składników pokarmowych. Wymieniając starą ściółkę należy skorzystać z okazji, aby wierzchnią warstwę ziemi wokół derenia dobrze spulchnić. Przed kwitnieniem dobrze jest zasilić krzew porcją kompostu albo innego nawozu organicznego.

Przycinanie derenia kousa

Dereń kousa w zasadzie nie wymaga przycinania. Od czasu do czasu powinno się jedynie usuwać suche gałęzie. Kiedy jednak krzew staj się zbyt duży, albo z biegiem lat wychodzi z formy, w pewnych przypadkach cięcie będzie potrzebne. Trzeba tylko zawsze starać się, aby możliwie najlepiej zachować charakterystyczny, poziomy i piętrowy układ gałęzi.

Przeczytaj również: Dereń pagodowy – jak go uprawiać i pielęgnować?

0 (0 opinii)