Porady

Dereń – krzew ozdobny. Polecane gatunki i odmiany do ogrodu

0 (0 opinii)

W ogromnej różnorodności drzew i krzewów ozdobnych spotyka się mniej popularne odmiany i formy, które są doceniane przez prawdziwych koneserów. Wśród nich szczególną pozycję zajmuje właśnie dereń. Liczne gatunki i odmiany derenia znajdują miejsce w ogrodach estetów, dostrzegających ich nieco egzotyczną urodę.

1. Dereń jadalny – Cornus mas

Najbardziej popularny gatunek derenia, który dorasta do 2-3 metrów. Uprawiany w ogrodzie dereń jadalny stanowi nie tylko jego ozdobę, ale może być też źródłem cennych owoców. Zaczyna kwitnąć w maju. Owoce dojrzewające w sierpniu-wrześniu mogą mieć różne barwy i kształty w zależności od odmiany. Zwykle mają nasycony czerwony kolor, ale bywają też żółte, różowe i prawie czarne. Jest odporny na mróz, jednak poniżej -30°C następuje przemarzanie końców pędów. Krzew derenia jadalnego może dożyć wieku 100 lat.

 • Cornus mas 'Pyramidalis' – Piękna, piramidalna forma korony.
 • Cornus mas 'Aurea' – Młode liście zielonożółte, stare jasnozielone.
 • Cornus mas 'Jolico' – Może być prowadzony w formie kolumny, jagody duże, ciemnoczerwone, jadalne.
 • Cornus mas 'Variegata' roślina ma dekoracyjne zielone liście z kremowożółtymi krawędziami z różowym odcieniem, jesienią przebarwiają się na czerwonopurpurowo.

2. Dereń biały – Cornus alba

Również dosyć popularny gatunek, który w dzikich warunkach można spotkać na Syberii, w północnych Chinach, Japonii i Korei. Krzew dorasta do 3 metrów wysokości. Małe, białe kwiaty tworzą baldachy. Kuliste owoce są białe z niebieskawym odcieniem.

 • Cornus alba 'Sibirica Variegata' – Krzew dorastający do 2,5 m. Liście zielone z kremową obwódką. W okresie jesieni przebarwiają się na purpurowo, a obrzeża i plamy nie zmieniają barwy. Zimą kora przybiera kolor koralowoczerwony. Odmiana wolno rosnąca, doskonała do małych ogrodów.
 • Cornus alba 'Variegata' – Odmiana wolno rosnąca. Po 10 latach osiąga ok. 2,5 m wysokości. Zielone liście są biało obrzeżone. Jesienią przybierają czerwony kolor. Owoce jaskrawo czerwone, jadalne. Efektownie wygląda na ciemnym tle krzewów iglastych.
 • Cornus alba 'Spaethii' – Średniej wielkości rozłożysty krzew. Liście z nieregularnym żółtym obrzeżem. Stanowi interesujący akcent barwny w każdym ogrodzie.
Dereń pogodowy - Cornus controversa 'Variegata'
Dereń pogodowy - Cornus controversa 'Variegata'

3. Dereń głowiasty – Cornus capitata

Gatunek pochodzący z Chin, z Himalajów. Krzew albo drzewo dorastające do 12 m wysokości. Liście owalne, szarozielone, do 12 cm. Latem tworzą się zielone, małe kwiatki zebrane w główkowate kwiatostany, otoczone białokremowymi liśćmi przykwiatowymi (podsadkami). Są one odwrotnie jajowate i mają długość 4-5 cm. Z kwiatów rozwijają się podobne do poziomek zwisające owoce. Nie jest całkowicie odporny na mróz; znosi spadki temperatury do -12°C. dobrze czuje się na stanowisku słonecznym i w półcieniu, na południowej ekspozycji.

4. Dereń pagodowy – Cornus controversa

Pochodzi z Chin, Himalajów i Japonii. Dorasta do 6-8 m wysokości (w swojej ojczyźnie do 20 m). Piętrowym i poziomym rozłożeniem okółków gałęzi może kojarzyć się z cedrem libańskim albo z dachem pagody – stąd nazwa. Liście przybierają jesienią barwę jasnoczerwoną. Kwiaty białe zebrane w płaskie kwiatostany. Owoce okrągłe, niebieskoczarne. Dereń pogodowy jest odporny na mróz i mało wymagający, co do gleby. Lubi pełne oświetlenie; wtedy pięknie się przebarwia.

5. Dereń kousa – Cornus kousa

Pochodzi z Chin i Japonii. Dorasta do 4-6 m wysokości. Koronę ma regularną, w młodym wieku odwrotnie stożkowatą, później bardziej kulistą. Liście stają się jesienią szkarłatnoczerwone albo pomarańczowe i długo pozostają na krzewie. Małe kwiatki derenia kousa zebrane w główkę mają białe albo różowe podsadki o dużych czterech listkach. Kwiaty zmieniają się w jasnoczerwone owoce podobne do poziomki. Odmiany tego gatunku są mrozoodporne (znoszą krótkotrwałe spadki temperatury do -29°C).

 • Cornus kousa 'China Girl' - Podsadki kremowobiałe przy rozwijaniu się, potem białe, a w końcu czerwonoróżowe, wydłużone. Owoce ciemnoróżowe na długich szypułkach.
 • Cornus kousa 'Milky Way' – Obficie kwitnie w maju-czerwcu, podsadki duże, białe.
 • Cornus kousa 'Satomi' – Podsadki początkowo białe, później różowe, a nawet czerwone. Liście ciemnozielone, jesienią czerwonopurpurowe.
 • Cornus kousa ‘Snowboy’ – Liście szarozielone z szerokimi białymi obwódkami, jesienią stają się różowe i czerwone.
0 (0 opinii)