Porady

Najpiękniej kwitnące odmiany juki ogrodowej [WIDEO]

4,5 (2 opinie)

Rodzaj botaniczny obejmuje ok. 50 gatunków juki. Pod nazwą „juka ogrodowa” kryje się zwykle juka karolińska (Yucca filamentosa), znana też jako juka włóknista.

Bardzo egzotycznie wygląda rozeta złożona z długich, zaostrzonych liści i wyrastający z niej efektowny kwiatostan. Roślina pochodząca z regionów przypominających stepy i pustynie przyzwyczajona jest do dużych wahań temperatury między dniem i nocą. Z tego względu bez problemu znosi znaczne mrozy w naszym klimacie i może zimować w ogrodzie.

Uprawiana w naszych ogrodach juka ogrodowa jest jedną z wielu odmian juki karolińskiej. Wśród najpiękniej kwitnących można spotkać poniżej opisane odmiany.

Yucca filamentosa ‘Eisbär’

Zimozielona bylina, której długie i wąskie liście tworzą imponującą rozetę. Z jej środka wyrasta w okresie kwitnienia od czerwca do sierpnia wysoka łodyga kwiatowa. Kłosowy kwiatostan składa się z pojedynczych kwiatów w kształcie dzwonka w kolorze kremowobiałym. Wspaniała juka ‘Eisbär’ pasuje najlepiej do kompozycji ogrodów skalnych, stepowych, egzotycznych i śródziemnomorskich.

Wymaga stanowiska słonecznego do półzacienionego. Gleba powinna być przepuszczalna, bez zastoju wody. Wysokość od 0,50 do 1 m.

Yucca filamentosa  ‘Variegata’

Oryginalna odmiana rośliny o kolorowych liściach. Lancetowate, niebieskozielone liście mają kremowożółte paski. W czerwcu i lipcu rozwijają się kremowobiałe, dzwonkowate kwiaty. Wysokość pędu kwiatowego dochodzi do 160 cm. W pełnym rozkwicie przypomina ogromną konwalię.

Można ją wykorzystać do ozdoby ogrodu w egzotycznym stylu albo posadzić na żwirowej rabacie. Nie ma specjalnych wymagań, co do gleby, byle tylko była dobrze przepuszczalna. Znosi częściowo mokre miejsce, ale wtedy nie kwitnie. Wymaga stanowiska słonecznego. Jest odporna na mróz.

Juka ogrodowa ‘Variegata’
Juka ogrodowa ‘Variegata’

Yucca filamentosa ‘Elegantissima’

Rozetę o szerokości do 100 cm tworzą lancetowate liście o długości do 75 cm. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty zebrane w grona na długiej łodydze mają kolor biały do zielonkawobiałego. Odmiana bardzo odporna na mróz (do -35°C). Nadaje się doskonale jako soliter albo ozdoba ogrodu skalnego. Roślina wymaga stanowiska słonecznego.

Yucca filamentosa ‘Golden Sword’

Odmiana o wyjątkowo oryginalnie wybarwionych liściach, z przewagą koloru żółtego. Dorasta do 75 cm, a okazały kwiatostan – do 2,5 m. Efektowne kwiaty o przyjemnym zapachu rozwijają się w czerwcu i lipcu. Jest mrozoodporna. Dobrze się prezentuje w ogrodzie skalnym, żwirowym albo w roli solitera.

Juka ogrodowa 'Golden Sword'
Juka ogrodowa 'Golden Sword'

Yucca filamentosa ‘Bright Edge’

Jest prawdziwą pięknością pośród juk. Sztywne, lancetowate liście zebrane są w gęste rozety o wysokości do 50 cm. Od czerwca do sierpnia można podziwiać białe do kremowobiałych dzwonkowate kwiaty umieszczone na długiej łodydze. Dodatkową ozdobę stanowią zielone liście z kremową obwódką. Mają one długość od 20 do 60 cm i szerokość 2,5 cm. Całkowita wysokość rośliny dochodzi 100 cm.

Odmiana ‘Bright Edge’ jest odpowiednia do sadzenia na tle trawnika jako soliter, a także na ogrody skalne i do pojemników na balkony i tarasy. Nasłonecznienie stanowiska może być zmienne do półzacienionego. Wymaga gleby żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej (o tym, jak sprawdzić właściwości gleby dowiesz się tutaj). Wytrzymuje spadki temperatury do -20°C.

Yucca filamentosa ‘Glockenbusch’

Lancetowate liście w kolorze niebieskozielonym tworzą zimozieloną rozetę. W lipcu i sierpniu na wysokiej łodydze rozwijają się białe albo białoróżowe kwiaty zebrane w rozgałęzione wiechy. Stanowisko dla niej powinno być słoneczne, a gleba przepuszczalna, żyzna, ale sucha i kamienista. Roślina nadaje się na rabaty żwirowe albo jako soliter. Wymaga lekkiej osłony na zimę.

Yucca filamentosa ‘Color Guard’

Bardzo efektowna odmiana o mieczowatych liściach o długości do 60 cm, tworzących gęste rozety. Wzdłuż zielonych liści biegnie podłużny pas w kolorze kremowożółtym. Na długiej łodydze (150-200 cm) pojawiają się czerwcu i lipcu kremowobiałe kwiaty.

Lubi stanowisko słoneczne na przepuszczalnej glebie. Nadaje się do nasadzeń pojedynczych, na tle trawnika, a także do ogrodów skalnych oraz pojemników.

Juka ogrodowa 'Color Guard'
Juka ogrodowa 'Color Guard'

Yucca filamentosa ‘Schneefichte’

Oczarowuje piramidalnie zbudowanym kwiatostanem nad rozetą zdrowych, lancetowatych liści. Jest bardzo odporna na mróz. Odpowiada jej gleba zarówno uboga, jak i żyzna. Jest zadziwiająco tolerancyjna na wilgoć. Doskonale nadaje się do małych ogródków urządzanych w stylu stepowym. Kremowobiałe kwiaty rozwijają się w lipcu i sierpniu.

W naszych warunkach nie należy spodziewać się nasion, ponieważ juki są w swojej ojczyźnie zapylane przez wyspecjalizowane gatunki ciem.

Najpiękniej kwitnące odmiany juki ogrodowej [WIDEO]

4,5 (2 opinie)