Porady

Juka ogrodowa na balkonie i w ogrodzie – jak ją uprawiać? [WIDEO]

4,8 (11 opinii)

Pochodząca z Ameryki Północnej juka karolińska (Yucca filamentosa), nazywana u nas juką ogrodową, należy do rodziny szparagowatych. Egzotyczny wygląd czyni tę roślinę wspaniałą ozdobą. Jak uprawiać jukę ogrodową? Sprawdźcie.

W naturalnym środowisku spotyka się jukę (jukkę) przede wszystkim na piaszczystych i kamienistych terenach, nieużytkach i skrajach lasu, często w towarzystwie różnych kaktusów. Mocna i odporna roślina nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a posadzona na odpowiednim stanowisku może osiągnąć bardzo podeszły wiek.

Stanowisko i gleba dla juki ogrodowej

Aby juka mogła długo żyć w ogrodzie albo na balkonie, miejsce dla niej powinno być starannie dobrane. Roślina pochodzi z ciepłych regionów i aby optymalnie się rozwijała, konieczne może być nawet gorące stanowisko. Juka może wprawdzie rosnąć w półcieniu, ale traci wtedy na żywotności. Słoneczny zakątek w ogrodzie, oferujący dodatkowo osłonę przed wiatrem, bardzo dobrze się nadaje. Z tego powodu korzystne są dla juki miejsca przed murami albo ścianami domów. Wybierając miejsce, trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że juka ogrodowa potrzebuje znacznej przestrzeni wokół siebie. Późniejsze przesadzenie rośliny nie jest zalecane i zawsze odbija się negatywnie na jej rozwoju.

Juka może rosnąć w różnych zakątkach ogrodu – na przykład na żwirowych rabatach, w ogródkach skalnych i stepowych. Szczególnie dekoracyjnie wygląda juka na tle murów, skarp oraz w donicach. Uprawa jest możliwa zarówno w formie soliterów, jak i w połączeniu z takimi gatunkami jak m.in.:

  • trawa pampasowa i rozplenica japońska;
  • róże i floksy;
  • lak (Cheiranthus L.);
  • kostrzewa popielata;
  • kosaćce;
  • lawenda;
  • rozchodnik.

Juka ogrodowa rośnie w naturze na ciepłych stanowiskach i suchych glebach, dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę na dobór przepuszczalnego i suchego substratu. Co więcej, juka ogrodowa jest bardzo wrażliwa na zastoje wody. Także wskaźnik pH odgrywa istotną rolę; juka preferuje gleby zasadowe, zawierające wapń.

Juka ogrodowa - egzotyczna roślina ozdobna
Juka ogrodowa

Jak podlewać jukę i nawozić?

Juce całkowicie odpowiadają wysokie temperatury i sucha ziemia. Z tego powodu roślina wymaga bardzo oszczędnego podlewania. Także przedłużające się okresy suszy wytrzymuje bez problemu. Niemniej jednak podczas suszy i braku dostatecznego podlewania juka ograniczy tworzenie kwiatów. Także podlewanie młodych egzemplarzy jest zalecane, jako że ich rozwój wymaga nieco więcej wilgoci niż w przypadku starszych roślin. Bez względu na to, czy chodzi o młode, czy stare juki, w każdym razie należy unikać tworzenia zastoju wody. To może prowadzić do zgnilizny korzeni.

Juka może rosnąć w różnych zakątkach ogrodu – na przykład na żwirowych rabatach, w ogródkach skalnych i stepowych. Szczególnie dekoracyjnie wygląda juka na tle murów, skarp oraz w donicach.

Jeśli chodzi o dodatkowe zasilanie nawozem, to juka jest mało wymagająca. W zasadzie powinno się ją nawozić co najwyżej raz w roku. W przypadku juki należy raczej zwracać uwagę na przedawkowanie nawozu. Nadmierna i zbyt częsta dawka składników pokarmowych może przynieść tylko szkody i doprowadzić do zaburzeń wzrostu rośliny.

Pielęgnacja i usuwanie liści juki ogrodowej

Do optymalnej pielęgnacji juki ogrodowej należy przede wszystkim usuwanie obumarłych i brązowych liści. Te zabiegi trzeba wykonywać regularnie, aby zdrowe części rośliny mogły się dobrze rozwijać. Po przekwitnięciu ścina się też kwiatostan.

Uprawiając jukę na balkonie w doniczce, należy zwracać uwagę na zaopatrzenie rośliny w wodę. Aby zabezpieczyć się przed nadmiarem wody, na dno doniczki dobrze jest ułożyć podczas sadzenia warstwę drenażową.

Warto wiedzieć, że te byliny nie muszą być regularnie odmładzane przez podział, ponieważ są bardzo długowieczne.

Juka w ogrodzie na słonecznym stanowisku
Juka w ogrodzie na słonecznym stanowisku

Jak zimować jukę?

Zimowa ochrona jest zalecana przede wszystkim dla świeżo posadzonych roślin. Dorosłe egzemplarze juki ogrodowej są z reguły mrozoodporne. Na wypadek bardzo dużych mrozów dobrze jest osłonić bryłę korzeniową roślin pozostających w ogrodzie gałęziami świerkowymi. Te tracą z czasem igły i wiosną juka ma znowu dobry dostęp do powietrza i światła.

Juka może wprawdzie rosnąć w półcieniu, ale traci wtedy na żywotności. Słoneczny zakątek w ogrodzie, oferujący dodatkowo osłonę przed wiatrem, bardzo dobrze się nadaje.

Rozmnażanie juki – na wiosnę

Juka ogrodowa daje się łatwo rozmnażać przez oddzielanie wiosną roślin siostrzanych. W swojej ojczyźnie odnawia się też z samosiewu. W naszych warunkach nie wytwarza jednak nasion.

Juka w ogrodzie - porada eksperta [WIDEO]

Źródło: Kanał YouTube Pokochaj Naturę
      

4,8 (11 opinii)