Najpopularniejsze odmiany żurawki ogrodowej do Twojego ogrodu!
Żurawka (Cheuchera) znana jest ze starych wiejskich ogrodów. Również dziś - budzi niemałe zamieszanie. Poznaj najpopularniejsze odmiany tej szczególnej rośliny, które uczynią każdą przestrzeń wyjątkową!
Dlaczego żurawka zyskała popularność?
Przez długi czas ta interesująca bylina rodem z Ameryki Północnej była traktowana w ogrodach jak kopciuszek. W kompozycjach roślin ozdobnych spotykało się ją skrajnie rzadko. I nagle, niczym wyrwana z długiego snu, żurawka stała się w ciągu jednej nocy supergwiazdą światowego ogrodnictwa. Wszystko dlatego, że do niedawna istniejące odmiany żurawki były mało efektowne. Sytuację odmieniła radykalnie intensywna praca selekcjonerów, którzy przedstawili miłośnikom kwiatów cały szereg nowych oryginalnych odmian. W ten sposób skromny kopciuszek przemienił się we wspaniałą księżniczkę ogrodów.
W zasadzie nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ nawet zagorzali sceptycy dali się zauroczyć niezwykłymi możliwościami wszechstronnej malej byliny. Od lat zaskakuje niezmiennie coraz to nowymi odsłonami: z liśćmi w purpurze, w limonkowej zieleni i ulubionych odcieniach kawy; pomarszczonymi, marmurkowymi, z kolorowymi nerwami. Zwykle są zimoodporne, idealne na obrzeża rabat, zwłaszcza w czasie, kiedy nowy szkodnik (Cydalima perspectalis) niszczy bukszpany. Ale to nie wszystko: żurawka wypada niewiarygodnie pięknie w doniczce i tworzy miły widok na balkonie albo przy wejściu do domu.
Zastosowanie żurawki w ogrodowym krajobrazie
Żurawka (Cheuchera) znana jest ze starych wiejskich ogrodów. Mnóstwo drobnych, szkarłatnych kwiatków nad sercowatymi liśćmi jaśniało późną wiosną w cieniu pod śliwą albo jabłonią. Także pierwsze bukieciki z ogrodowych kwiatów układano z filigranowych łodyżek żurawki. Obecnie liczne odmiany żurawki ogrodowej (Heuchera x hybrida) zajmują czołową pozycję pośród roślin ozdobnych poszukiwanych na obrzeża i na rabaty. Chyba jeszcze tylko funkie (Hosta) mogą z nimi współzawodniczyć.
Dzięki bogatej palecie kolorów, odcieni i form liści, żurawka ma szerokie zastosowanie w projektowaniu ogrodów:
- na mieszane obrzeża nie tylko kwiatowych rabat, ale też drzew i krzewów,
- jako towarzystwo dla liliowców, róż, kosaćców i funkii,
- w ogrodach skalnych i alpejskich,
- na kwiaty cięte,
- do sadzenia w skrzynkach i pojemnikach,
- do obsadzania zbiorników wodnych w ogrodzie.
Popularne odmiany żurawki ogrodowej
Na bazie najbardziej dekoracyjnych gatunków żurawki, do których można zaliczyć żurawkę walcowatą, amerykańską, drżączkowatą, krwistą i drobnokwiatową, hodowcy wyprowadzili mnóstwo krzyżówek i odmian, których różnorodność zadowoli najbardziej wymagającego ogrodnika. Oto kilka przykładów:
- ‘Green Spice’ – jedna z najbardziej popularnych odmian żurawki amerykańskiej. Na początku sezonu jej liście są zielone z lekkim srebrzystym połyskiem, malachitową obwódką i ciemnymi, zielonopurpurowymi żyłkami. Z czasem liście przybierają odcienie ochrowoczerwone. Najbardziej efektownie wygląda w zacienionych zakątkach ogrodu z umiarkowanym podlewaniem. Dorasta do wysokości od 20 cm do 90 cm.
- ‘Glitter’ – hybryda żurawki drobnokwiatowej i amerykańskiej. Zwraca uwagę fantastycznym przebarwieniem liści: z zewnątrz są srebrzysto-purpurowe i intensywnie fioletowe od wewnętrznej strony. Najlepiej rośnie na północno-wschodniej stronie ogrodu w pobliżu drzew i wysokich krzewów, jako że niezbyt lubi mocne nasłonecznienie. Niska bylina o wysokości 20-25 cm.
- ‘Delta Down’ – nie straszne jej ani choroby, ani szkodniki; jest mało wrażliwa na suszę i upalną letnią pogodę, a także na deszczowe lato. Doskonale czuje się w zacienionych i półcienistych zakątkach działki, ale może też rosnąć na dobrze oświetlonych rabatach, chociaż wtedy ucierpi nieco uroda jej liści. W sezonie barwa liści tej odmiany zmienia się od limonkowego z czerwonymi żyłkami do czerwonego ze złocistą obwódką. Rośnie dosyć kompaktowo i osiąga wysokość 20-30 cm.
- ‘Ginger Ale’ – rzeczywiście przypomina swoim kolorem ten złocisty napój. Liście są koloru bursztynu z koralowymi żyłkami i lekkim srebrzystym połyskiem. Nie lubi mocnego słońca i dobrze czuje się w miejscach zacienionych o glebie żyznej i wilgotnej. Znosi bez problemu zarówno suszę, jak i deszczowe letnie miesiące. Dorasta do 20-30 cm.
- ‘Georgia Peach’ – odmiana ceniona za wysoką odporność na upał, suszę i nadmierną wilgotność gleby. Posiada efektowny wygląd; liście w ciągu lata zmieniają kolor kilka razy. Początkowo są brzoskwiniowopomarańczowe z ciemnoczerwonymi żyłkami i lekkim, srebrzystym nalotem. Z czasem przybierają różowe odcienie, aby jesienią stać się różowopurpurowymi. Kwitnie w pierwszej połowie lata. Zwiędłe kwiatostany trzeba regularnie usuwać. Ta żurawka może rosnąć również na słonecznych miejscach, ale najlepiej czuje się w cieniu albo półcieniu. Osiąga wysokość 30-90 cm.
- ‘Marmalade’ – w odróżnieniu od innych odmian żurawki, ta nie znosi pełnego zacienienia. Preferuje słońce i zgadza się co najwyżej na niewielkie zacienienie, dlatego idealne będzie dla niej stanowisko w południowo-zachodniej części działki. Liście tej odmiany żurawki nie są typowe: są powycinane i przypominają nieco dzwonki. Są koloru różowobordowego, z praktycznie niewyróżniającymi się żyłkami. Może rosnąć w pojemnikach. Dorasta do 30-90 cm wysokości.
- ‘Midnight Rose’ – odmiana o niezwykłej barwie liści: są one purpurowobordowe, czasem prawie czarne z jasnoróżowymi plamkami. Nie jest specjalnie kapryśna, ale należy chronić ją przed niedoborem światła i nie sadzić na ubogiej glebie. Ma wysokość 25-60 cm.
- ‘Paris’ – liście mają ciekawy kolor miętowosrebrzysty z zielonym żyłkowaniem, ale najbardziej ozdobne są urocze, jasnoróżowe kwiaty tej żurawki. Odmiana jest odporna na szkodniki i choroby, zdolna przetrwać suszę latem i mrozy zimą. Ważne, aby w porę podlewać ją w upalne dni i okryć przed zimą. Wysokość rośliny wynosi 15-30 cm.
Przeczytaj również: Żurawka drżączkowata – uprawa, zastosowanie i wymagania
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.