Porady

Najczęstsze pytania o uprawę kanny (paciorecznika)

4,7 (9 opinii)

Paciorecznik, roślina pełna wdzięku i egzotycznej urody, zawsze stanowi mocny akcent w ogrodzie. Uwagę zwracają nie tylko kwiaty kojarzące się czasem z mieczykami, a czasem z orchideą, ale również okazałe i różnobarwne liście. Paciorecznik pochodzi z regionów ciepłych i wilgotnych.

Jego uprawa w naszych warunkach jest jednak możliwa i znajduje coraz więcej amatorów. Dobrze jest przy tym znać odpowiedzi na kilka podstawowych i najczęstszych pytań.

1. Czy kanna jest trująca?

Uchodzi za roślinę lekko trującą. Niektóre części rośliny, wykazujące słabą toksyczność, to liście i łodyga. Szkodliwe związki chemiczne mają chronić roślinę przed zjedzeniem przez szkodniki. Zwierzętom domowym, a przede wszystkim kotom, nie powinno się pozwalać na spożywanie liści kanny. Z kolei grube kłącza paciorecznika są bardzo bogate w skrobię i całkowicie jadalne. Mają słodkawy smak i przypominają nieco bataty. Także kwiaty mogą być zjadane, przykładowo jako dekoracyjny dodatek do sałatek i innych potraw.

2. Czy kanna jest zimoodporna?

Od maja do jesieni prezentuje kanna godny pozazdroszczenia przepych kwiatów i najwyższą intensywność barw. Ale co się stanie, kiedy temperatura spadnie poniżej zera? Dostępne w handlu i powszechnie uprawiane w ogrodach hybrydy kanny nie są mrozoodporne. Po pierwszych przymrozkach kłącza muszą być wykopane i przechowane w pomieszczeniu.

3. Czy istnieją odmiany kanny odporne na mróz?

Istnieje odmiana Canna indica var. indica, zwana też Canna lumbautum, która należy do najbardziej odpornych na chłód w całym swoim rodzaju botanicznym. Szczególnie Canna indica var. indica 'Tamaulipas' z San Carlos w Meksyku, dała się poznać jako odporna na mróz i już przy stosunkowo niskich temperaturach podłoża i powietrza rozpoczyna wegetację. W przeciwieństwie do innych tropikalnych gatunków, jej kłącza również znoszą niewielkie mrozy i osłonięte ściółką przez wiele lat pozostają w gruncie na otwartej przestrzeni. Najniższa temperatura powietrza, jaką zniosła ta odmiana kanny przykryta ściółką, to -21ºC. Trzeba jednak dodać, że jest znacznie mniej efektowna od swoich kuzynek i rzadko spotykana w uprawie.

4. Jakie stanowisko jest dla kanny odpowiednie?

Jako roślina tropikalna kanna potrzebuje miejsca ciepłego i słonecznego. Najchętniej rośnie w pełnym słońcu. Stanowisko półcieniste leży jeszcze w zakresie jej tolerancji. Cieszy ją też osłona od wiatru. Wymagania, co do podłoża, zwykle łatwo jest wypełnić. Ziemia, do której sadzi się kannę, powinna być najlepiej świeża do wilgotnej i mieć następujące właściwości:

  • współczynnik pH w zakresie od 6 do 7;
  • duża zawartość próchnicy i składników odżywczych;
  • dobry drenaż;
  • lekka, piaszczysto-gliniasta.

5. Sadzić kannę w doniczce, czy w gruncie?

Kannę można posadzić w doniczce i wystawić ją na taras albo na balkon. Możliwe jest też posadzenie rośliny w gruncie, na przykład na ogrodowej rabacie. Trzeba tylko pamiętać, że kanna nie może pozostać na zimę ani w gruncie, ani w doniczce na balkonie. Kłącza trzeba wykopać i przezimować. Wiele odmian paciorecznika osiąga znaczne wysokości i rozrasta się wszerz do 1 m. Należy to uwzględnić zachowując odpowiednie odległości miedzy roślinami.

Kanna w ogrodzie - brzoskwiniowa
Kanna w ogrodzie - brzoskwiniowa

6. Jak rozmnaża się kannę?

Istnieją dwie możliwości rozmnażania paciorecznika: z nasion, które tworzą się po przekwitnięciu kwiatów, albo przez podział kłączy. Sposób wegetatywny (podział kłączy) gwarantuje otrzymanie młodych roślin takiej samej odmiany, jak roślina macierzysta. W przypadku rozmnażania z nasion istnieje możliwość powstania zupełnie nowej hybrydy.

7. Czy można samemu wyhodować nową odmianę kanny?

Skrzyżowanie dwóch różnych gatunków kanny daje całkowicie nową krzyżówkę. Są dwie drogi, aby doprowadzić do takiej krzyżówki. Można pozostawić zapylenie owadom, czyli przypadkowi, albo posłużyć się wacikiem i samemu wybrać dwa egzemplarze. Uzyskaną hybrydę można w przyszłości rozmnożyć tylko wegetatywnie, ponieważ siewki nie dziedziczą wprost cech rośliny macierzystej.

8. Jak pielęgnować kannę latem?

Latem i wczesną jesienią potrzebuje kanna tylko wystarczającej ilości wody oraz zasilania nawozem. Poprzez dużą powierzchnię liści odparowuje bardzo dużo wilgoci, dlatego szczególnego znaczenia nabiera regularne podlewanie. Zaleca się wykonywać je rankiem, przed wschodem słońca. Ponieważ kanny chętnie kwitną nocą, nie powinno się rozgrzanej ziemi gwałtownie chłodzić wieczornym podlewaniem. Polanie rośliny zimną wodą podczas mocnego nasłonecznienia (np. w południe albo zaraz po południu) może doprowadzić nawet do obumarcia kanny. Nawożenie rośliny wykonuje się pod koniec maja, pod koniec czerwca, na początku sierpnia i w połowie września.

9. Dlaczego nasiona kanny trzeba przed wysiewem uszkodzić?

Nasiona paciorecznika mają tak twardą osłonkę, że potrzebny jest specjalny zabieg zwany skaryfikacją, aby umożliwić proces kiełkowania. Wykonuje się sztuczne uszkodzenie osłonki poprzez nacinanie pilnikiem, ścieranie ostrym piaskiem, szlifowanie papierem ściernym albo też moczenie przez kilka dni w gorącej wodzie. Drastycznym, ale skutecznym sposobem jest włożenie nasion do zamrażalnika, a następnie krótkotrwałe polanie ich wrzącą wodą, co spowoduje pęknięcie osłonki.

10. Jak przyspieszyć i przedłużyć kwitnienie kanny?

Okres kwitnienia kanny można przedłużyć, przyspieszając tworzenie i rozwijanie się kwiatów. Ponieważ ze względu na dużą wrażliwość na chłód kanna może wyjść do ogrodu dopiero w drugiej połowie maja, trzeba zainaugurować początek okresu wegetacyjnego w jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Kawałki przezimowanych kłączy sadzi się do doniczek, a wyrośnięte z nich sadzonki przenosi się w maju na stałe miejsce. Aby roślina nie traciła energii na tworzenie nasion, przekwitłe kwiaty dobrze jest usuwać. Na ich miejsce powstaną nowe. Intensywną barwę kwiatów można uzyskać przez regularne nawożenie.

4,7 (9 opinii)