Porady

Mięta na pająki i insekty? Poznaj jej właściwości [WIDEO]

0 (0 opinii)

Mięta pieprzowa (Mentha x piperita) jest chyba najbardziej znanym powszechnie ziołem. Nie ma w tym nic dziwnego, jako że z jej niepowtarzalnym aromatem można spotkać się w wielu potrawach, słodyczach i napojach. Również jako roślina lecznicza zajmuje mięta ważną pozycję. Nie tylko doskonale smakuje, ale łagodzi też wiele dolegliwości i jest prawdziwym talentem również w dosyć zaskakujących dziedzinach.

Mięta chroni przed pająkami

Ta wszechstronna roślina może być skutecznym środkiem na pająki. Najlepiej jest użyć olejku miętowego, ponieważ tam znajdują się skoncentrowane substancje czynne. Najlepiej jest wziąć 1 część olejku na 9 części wody. Roztworem napełnia się pojemnik do opryskiwania i rozpyla rozcieńczony olejek miętowy w miejscach, gdzie zadomowiły się ośmionogie stworzenia. Przede wszystkim przy drzwiach i oknach. Zabieg powtarza się co dwa dni przez tydzień. Po tym czasie nieproszone zwierzątka powinny wynieść się z domu.

Mięta wypędza myszy i szczury

Gryzonie mają bardzo wrażliwy zmysł powonienia i dlatego reagują nerwowo na olejki eteryczne zawarte w mięcie. Kilka zgniecionych liści mięty powoduje, że uciążliwi lokatorzy szukają sobie innego schronienia. Na początek dobrze jest znaleźć miejsce, w którym zwierzęta zrobiły sobie nielegalne wejście do domu. Mogą na to wskazywać ślady zębów albo odchody gryzoni. Ten obszar trzeba potraktować obficie liśćmi mięty albo naparem z liści.

Mięta – środek na komary

Olejki eteryczne roślin są od wieków stosowane w celach leczniczych. Olejek miętowy jest również skutecznym środkiem domowym na komary. Na talerz należy położyć papierową serwetkę, a na nią wlać kilka kropli olejku miętowego. Kiedy postawi się ten talerz w oknie, można łatwo zauważyć, jak owady unikają pomieszczenia nawet przy otwartym oknie. Aby zabezpieczyć się przed komarami na wolnym powietrzu, należy kilka kropli olejku miętowego rozprowadzić chusteczką na skórze. Zapach mięty skutecznie zniechęci owady do lądowania i prób ukłucia.

Mięta chroni zwierzęta domowe przed pchłami

Mięta działa odstraszająco nie tylko na komary. Tę właściwość można wykorzystać przede wszystkim dla dobra psów i kotów. W tym celu należy kilka liści mięty włożyć do woreczka z tkaniny i ulokować go w koszyku (albo miejscu, gdzie domowe zwierzątko zwykło sypiać). Dobrze jest tak ukryć woreczek, aby czworonożny przyjaciel nie miał z nim bezpośredniego kontaktu. A po kilku nocach okaże się, że pies (albo kot) przestaje się drapać, a pogryzienia przez pchły należą już do przeszłości. Po co sięgać po chemiczne preparaty, skoro działają naturalne środki?

Mięta ma bogate właściwości zdrowotne
Mięta ma bogate właściwości zdrowotne

5 właściwości zdrowotnych mięty

Mięta pieprzowa (Mentha x piperita) należy do tej samej rodziny botanicznej, co inne znane zioła, jak bazylia, cząber, rozmaryn albo szałwia. Nie jest czystym gatunkiem rośliny, ale spontanicznym mieszańcem międzygatunkowym mięty nadwodnej (M. aquatica) i mięty zielonej (M. spicata), powstałym prawdopodobnie w Anglii.

Nawet jeśli Grecy i Rzymianie znali i stosowali miętę już w starożytności, to jej pozytywny wpływ na żołądek i jelita rozpoznano dopiero w XVIII wieku. 

1. Mięta na trawienie

Mięta jest znana z tego, że pomaga na problemy żołądkowe i jelitowe. Działa rozkurczowo i likwiduje wzdęcia, pomaga przy problemach trawiennych, skurczach brzucha i nudnościach, a nawet w syndromie jelita drażliwego.

2. Mięta na bóle głowy

Mięta łagodzi bóle głowy na dwa sposoby: Z jednej strony można miętowe olejki eteryczne lekko wmasować w strategiczne punktu na głowie. Mięśnie odprężą się i w rezultacie zelżeje ból głowy. Z drugiej strony istnieje możliwość inhalacji mięty, co złagodzi ból głowy i jednocześnie zadziała odprężająco.

3. Mięta na przeziębienie i grypę

Zawarty w mięcie mentol rozrzedza śluz i pomaga uwolnić drogi oddechowe. Poza tym działa korzystnie na podrażnione gardło i oskrzela. W tym celu należy podać kilka kropli olejku miętowego do inhalatora.

4. Na podrażnienia skóry

Dzięki działaniu schładzającemu mięta pomaga również przy podrażnieniach skóry, jak na przykład przy ukąszeniach przez owady albo poparzeniach niedocenioną leczniczą pokrzywą. Olejek miętowy – jak wszystkie olejki eteryczne – może podrażniać skórę, dlatego należy go przed użyciem rozcieńczyć.

5. Na nieświeży oddech

Ponieważ mięta posiada również działanie antybakteryjne i antybiotyczne, może pomóc również w takim przypadku. Należy zapobiegać także problemom związanym z higieną jamy ustnej, wywoływanym przez bakterie. Pomaga żucie liści mięty albo płukanie ust wodą z miętą.

O uprawie mięty przeczytasz w naszym osobnym artykule.

Mięta na pająki i insekty? Poznaj niezwykłe właściwości [WIDEO]

0 (0 opinii)