Porady

Rośliny odstraszające komary [WIDEO]

4,8 (4 opinie)

Komary potrafią skutecznie uprzykrzyć pobyt w ogrodzie. Ich ukąszenia nie są szkodliwe, lecz bardzo nieprzyjemne, szczególnie gdy jest ich dużo. Chmary komarów utrudniają prace ogrodowe. Odbierają też przyjemność, gdy chcemy odpocząć na świeżym powietrzu. Mogą zrujnować niejedną imprezę czy grilla.

Jednym z dobrych sposobów pozbycia się tych uciążliwych owadów jest posadzenie w ogrodzie roślin, które je odstraszają (przy okazji odpędzają także m.in muchy). Rośliny są kojarzone przede wszystkim z tym, że przyciągają owady, które je zapylają. Niektóre jednak działają odwrotnie. Wydzielają olejki eteryczne, które są nieprzyjemne dla owadów niepożądanych. Zła wiadomość jest taka, że nie wystarczy posadzić zaledwie kilku z nich, aby pozbyć się insektów z ogrodu. Trudno jest całkowicie wypędzić komary z dużego ogrodu, nawet wówczas, gdy zostanie stworzony cały klomb z roślin odstraszających. Można jednak znacznie ograniczyć liczbę komarów na balkonie, tarasie czy w altanie. W tym celu potrzebna będzie dość duża liczba sadzonek tych roślin; kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt. Sadząc je, możemy skutecznie ochronić miejsce relaksu na łonie przyrody.

Heliotrop peruwiański ma piękne, fioletowe kwiatostany. Wydziela przyjemny, delikatny zapach, którego nie lubią komary.
Heliotrop peruwiański ma piękne, fioletowe kwiatostany. Wydziela przyjemny, delikatny zapach, którego nie lubią komary.

Trudno jest całkowicie wypędzić komary z dużego ogrodu, nawet wówczas, gdy zostanie stworzony cały klomb z roślin odstraszających. Można jednak znacznie ograniczyć ich liczbę na balkonie, tarasie czy w altanie. 

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że sadząc rośliny odstraszajace komary, nie zmarnujemy przestrzeni balkonowej i ogrodowej. Rośliny odstraszające komary wyróżniają się walorami dekoracyjnymi i zapachowymi. Wiele z nich posiada piękne, kolorowe kwiaty i wydziela przyjemną woń. Roślinna ściana wokół altany lub miejsca wypoczynku będzie więc jednocześnie cieszyć oko. Rośliny odstraszające komary nie tylko więc zmniejszą problem insektów uprzykrzających pobyt w ogrodzie, lecz także upiększą grządki, pięknie pachnąc. Wiele z nich ma również walory przyprawowe.

Odstraszające działanie olejków eterycznych jest najsilniejsze bezpośrednio przy roślinie. Bardziej intensywne występuje w warunkach cienistych i wilgotnych. Na słonecznym balkonie działanie odstraszające jest mniejsze. Dlatego warto stworzyć z tych roślin gęstą ścianę, najlepiej sadząc je wielopoziomowo.

Jedną z roślin odstraszających komary jest popularna pelargonia
Jedną z roślin odstraszających komary jest popularna pelargonia

Rośliny o ozdobnych kwiatach 

Rośliną nielubianą przez muchy, meszki i komary jest popularna pelargonia, która zdobi balkony pięknymi kwiatami. Jest łatwa w uprawie, lubi stanowiska słoneczne. Aby pięknie kwitła, należy usuwać przekwitłe kwiatostany oraz często ją podlewać, w upalne lato nawet dwa razy dziennie.

Kolejną rośliną odstraszającą komary i meszki jest lawenda wąskolistna. Jej fioletowe kwiaty zdobią grządki, a piękny zapach umila pobyt w ogrodzie. Lawenda dobrze rośnie zarówno w doniczkach na balkonie, jak i na grządkach w ogrodzie. Lubi ciepłe i zaciszne stanowiska. Na zimę trzeba ją okryć lub przenieść do chłodnego pomieszczenia.

Plektrantus koleusowaty, popularnie zwany "komarzycą", zdobi grządki i skrzynki balkonowe zielonymi liśćmi o białych obrzeżach. Wydziela specyficzny zapach kadzidła. Jest rośliną pnąca, która pięknie wygląda w wiszących donicach. 

Heliotrop peruwiański ma piękne, fioletowe kwiatostany. Wydziela przyjemny, delikatny zapach, którego nie lubią komary. Heliotrop jest rośliną ciepłolubną. Dlatego najlepiej sprawdza się na balkonie - uprawiany w pojemnikach. Na zimę powinien być przeniesiony od pomieszczenia. Roślinie tej trzeba poświęcić więcej uwagi, aby dobrze rosła. Ważne jest także regularne podlewanie.

Aksamitka odstrasza komary oraz wiele innych szkodników.

Bodziszek geranium zdobi ogród dzięki kwiatom w różnych kolorach (niebieskim, fioletowym i różowym). Roślina ta ma bardzo wiele odmian. Jej aromatyczne liście wydzielają zapach, którego nie lubią komary. Jest łatwa w uprawie. Dobrze znosi suszę i pięknie rośnie zarówno na stanowisko słonecznym, jak i cienistym.

Mirt jest rośliną doniczkową, którą latem można wynieść na balkon i ustawić w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio na słońcu. Warto pamiętać o regularnym zraszaniu mirtu.

Komary nie lubią też bazylii
Komary nie lubią też bazylii

Rośliny o ozdobnych liściach

Plektrantus koleusowaty zdobi grządki lub skrzynki balkonowe zielonymi liśćmi o białych obrzeżach. Jest rośliną pnąca, która pięknie wygląda w wiszących donicach. Roślina ta popularnie zwana "komarzycą" wydziela specyficzny zapach kadzidła. Na zimę trzeba ją przenieść do pomieszczenia.

Rośliną nielubianą przez komary jest również kocimiętka o dekoracyjnych liściach i fioletowych kwiatach. Komary nie znoszą jej zapachu. Za to kocimiętkę szczególnie upodobały sobie koty, które ją chętnie podgryzają. Lubi słoneczne stanowiska i zasobną glebę. Łatwo się rozrasta i tworzy gęste zarośla.

Zioła

Do ziół odstraszających komary należy popularna bazylia. Jest rośliną łatwą w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne i regularne podlewanie. Można ją wysiać z nasion lub kupić sadzonki

Komary nie lubią zapachu cytrynowego. Dlatego zniechęca je trawa cytrynowa oraz cytrynowa odmiana tymianku.

Mięta pieprzowa zawiera olejki eteryczne nielubiane przez owady. Lubi stanowiska słoneczne i mocno się rozrasta.

Tymianek pospolity może rosnąć zarówno w ogrodzie jak, i na balkonie w doniczce. Lubi zaciszne stanowiska słoneczne i żyzną glebę. Nie tylko odstrasza komary, lecz także jest rośliną przyprawową i leczniczą.

Rozmaryn także jest nielubianym przez komary ziołem.

Mało popularnym w Polsce warzywem, które odstrasza komary, jest koper włoski. Posiada rozgałęzione liście i anyżowy zapach. Jest to roślina wieloletnia, która lubi ciepło, dobre nasłonecznienie i regularne podlewanie.

Czarny bez odstrasza komary, ale jednocześnie przyciąga ptaki
Czarny bez odstrasza komary, ale jednocześnie przyciąga ptaki

Krzewy i drzewa

Krzewem nielubianym przez komary i inne owady jest czarny bez. Krzew ten ma piękne, białe kwiatostany, jednak nie każdy uważa go za roślinę dekoracyjną. Roślina ta ma kilka wad, które sprawiają, że nie bardzo nadaje się do posadzenia blisko balkonu lub tarasu. Czarny bez jest bardzo ekspansywny i szybko się rozrasta. Ponadto jego owoce przyciągają ptaki, które żerując brudzą taras i teren wokół niego.

Surmia jest drzewem osiągającym nawet kilka metrów. Jej olejki eteryczne odstraszają komary i są prawie niewyczuwalne przez ludzi. Może być ozdobą dużych ogrodów, gdyż ma piękne, duże liście i atrakcyjne białe kwiaty. Surmia dobrze rośnie tylko w miejscach nasłonecznionych i zacisznych.

Rośliny odstraszające komary [WIDEO]

4,8 (4 opinie)