Porady

Jak uprawiać miętę w doniczce?

4,8 (12 opinii)

Nazwa „mięta” pochodzi od imienia pięknej nimfy Ménthē (albo Mínthē), w której zakochał się Hades, władca podziemia. Zazdrosna żona Persefona zabiła kochankę swojego męża, ale bogowie przemienili ją w aromatyczną roślinę.

Mięta była już w starożytności ceniona jako zioło lecznicze oraz przyprawa. Chińczycy sławili jej właściwości uspokajające i rozkurczowe. Hipokrates widział w mięcie afrodyzjak, a Pliniusz chwalił ją za działanie przeciwbólowe. Jest jednym z najbezpieczniejszych ziół; można ją podawać nawet dzieciom.

Mięta – roślina nietypowa

Wszyscy od dziecka znają smak i zapach mięty pieprzowej (Mentha ×piperita L.), jeśli nie z herbatek i kropli, to z cukierków, likierów albo kosmetyków. Nie wszyscy chyba jednak zdają sobie sprawę z tego, że tak popularna mięta nie jest typową, dziko rosnącą rośliną. Powstała ona mianowicie, jako spontaniczna hybryda czterech gatunków mięty: mięty nadwodnej i mięty zielonej, przy czym ta druga powstała ze skrzyżowania mięty okrągłolistnej i mięty długolistnej.

Nie wszyscy chyba jednak zdają sobie sprawę z tego, że tak popularna mięta nie jest typową, dziko rosnącą rośliną.

Nasuwa się pytanie: dlaczego uprawiamy jakieś mieszańce, a nie któryś z naturalnych gatunków mięty? W przypadku mieszańców działa efekt heterozji, czyli następuje wzmocnienie niektórych cech krzyżowanych gatunków. Jak widać, mięta pieprzowa zebrała najwyraźniej wszystkie pozytywne właściwości swoich przodków.

Rozmnażanie mięty pieprzowej jest możliwe tylko wegetatywnie. Nasiona hybryd nie dziedziczą wprost cech rośliny macierzystej.

Mięta w doniczce - uprawa i pielęgnacja
Mięta w doniczce - uprawa i pielęgnacja

Mięta w doniczce - jak uprawiać?

Mięta nie jest szczególnie wymagającą rośliną i uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce nie potrzebuje wiele pielęgnacji. Jeśli na tarasie powstał mały ogródek i tam znajduje się miejsce dla mięty, trzeba pamiętać zawczasu o stworzeniu zapory da jej korzeni. Puszczona na żywioł mięta pieprzowa rozmnaża się mocno poprzez rozłogi. Kto posadził w ogrodzie bambus albo rokitnik, zna ten problem.

Optymalne miejsce dla mięty i pielęgnacja

Mięta pieprzowa preferuje miejsca półcieniste do lekko słonecznych. Trzeba jej też zapewnić żyzne podłoże. Zwykłą ziemię ogrodową można wzbogacić trochę kompostem, jeśli akurat jest do dyspozycji. Należy zwrócić uwagę na to, aby podłoże w doniczce pozostawało stale lekko wilgotne. W żadnym wypadku nie można jednak dopuszczać do powstawania zastoju wody. Aby tego uniknąć, już podczas sadzenia mięty należy ułożyć w doniczce warstwę drenażową. Od czasu do czasu można miętę zasilić nawozem. Podobnie jak w przypadku innych roślin użytkowych, powinno się na pierwszym miejscu stawiać nawozy organiczne.

Mięta pieprzowa preferuje miejsca półcieniste do lekko słonecznych. Trzeba jej też zapewnić żyzne podłoże.

W zimnej porze roku doniczkowa mięta może przebywać na balkonie. W przypadku dużego mrozu można roślinę za wszelki wypadek okryć. Dobrze nadaje się do tego celu włóknina. Dodatkowo należy ustawić doniczkę z rośliną na kawałku drewna albo styropianu, aby ją izolować od podłoża. Kto chce mieć całkowitą pewność, że jego mięta nie przemarznie, może postawić doniczkę na przykład w chłodnym korytarzu.

Jeśli ktoś chciałby obok mięty uprawiać w doniczce również rumianek, nie powinien obu roślin sadzić do jednego pojemnka. Mięta i rumianek nie są dobrymi sąsiadami, a cierpi na tym przede wszystkim wzrost mięty.

Mięta w doniczce: podlewanie, przesadzanie
Apartment Therapy
Mięta w doniczce: podlewanie, przesadzanie

Świeże liście mięty zimą

Świeżą miętę można zrywać także zimą, ustawiając doniczki na parapecie okiennym. W tym celu należy jesienią oddzielić od rośliny macierzystej ukorzenione pędy i podzielić je na 10-20 cm długości kawałki. Każdy kawałek powinien posiadać przynajmniej trzy pączki liściowe. Sadzonki umieszcza się w doniczkach napełnionych żyznym substratem. Ustawia się je na południowym jasnym oknie, gdzie mięta również zimą będzie wypuszczała coraz to nowe pędy i świeże liście.

Przeczytaj również: Mięta pieprzowa – pielęgnacja, uprawa, wymagania

4,8 (12 opinii)