Porady

Krwawnik pospolity – uprawa, działanie, właściwości lecznicze

5 (2 opinie)

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) zachwyca swoimi subtelnymi kwiatkami zebranymi w płaskie baldachogrona. A każdy kwiatek, jak się dobrze przyjrzeć, to w rzeczywistości cały koszyczek kilkunastu kwiatów rurkowatych i zwykle pięciu języczkowatych.

Krwawnik pospolity – pochodzenie nazwy i występowanie

Nazwa rodzajowa Achillea pochodzi od imienia legendarnego bohatera wojny trojańskiej, który podobno odkrył właściwości lecznicze tej rośliny i stosował ją do leczenia ran. Natomiast nazwa gatunkowa millefolium znaczy tyle, co „tysiąclist” i nawiązuje do bardzo drobno podzielonej blaszki liściowej krwawnika.

Krwawnik pospolity należy do najbardziej znanych roślin leczniczych od dalekiej starożytności. Spotykane w naturze na łąkach i ugorach rośliny mają zwykle białe albo lekko różowe kwiaty. Odmiany uprawiane w ogrodach jako rośliny ozdobne mają także kwiaty żółte, czerwone albo pomarańczowe. Krwawnik pospolity jest byliną występującą na półkuli północnej. Osiąga wysokość od 60 cm do 140 cm. Jego płożące się korzenie dorastają do metra długości. Kwiaty pojawiają się od końca maja do połowy października. Przyjemny, słodkawy zapach krwawnika nie da się pomylić z żadną inną rośliną.

Nazwa rodzajowa Achillea pochodzi od imienia legendarnego bohatera wojny trojańskiej, który podobno odkrył właściwości lecznicze tej rośliny i stosował ją do leczenia ran

Stanowisko do uprawy krwawnika pospolitego w ogrodzie

Chociaż krwawnik potrafi się dobrze dostosować do zastanych warunków glebowych, to najlepiej rośnie jednak na słonecznych stanowiskach, na glebach wilgotnych i dobrze przepuszczalnych. Idealne byłoby dla krwawnika podłoże piaszczysto-gliniaste, ale także inne zasobne w tlen substraty są do zaakceptowania. Jedynie gleby wapienne są dla tej rośliny raczej nie do przyjęcia. Tolerancja krwawnika w stosunku do substratu jest bardzo duża i swobodnie mieści się w jej zakresie większość ziemi ogrodowych o neutralnym pH o wartości od 6,5 do 8.

Dzięki swojej dyskretnej urodzie krwawnik nadaje się doskonale jako element kwietnej łąki w ogrodzie. Odpowiednim towarzystwem są dla niego klasyczne kwiaty łąkowe, jak mak, łubin, dzwonki albo stokrotki.

Właściwości lecznicze krwawnika znane są już od starożytności
Właściwości lecznicze krwawnika znane są już od starożytności

Jak siać i sadzić krwawnik pospolity?

Wysiew nasion krwawnika należy przeprowadzić wiosną między końcem kwietnia i początkiem czerwca. Ponieważ krwawnik należy do roślin kiełkujących przy świetle, należy nasiona jedynie lekko wcisnąć w ziemię. Siejąc krwawnik nie należy zapominać o tym, że roślina potrafi osiągać imponujące rozmiary. Zaleca się utrzymanie odległości między poszczególnymi roślinami rzędu 25-30 cm.

Krwawnik można też bez problemu wysiewać w lutym i marcu na rozsadę, a potem pikować sadzonki do gruntu. Okres kiełkowania trwa od 7 do 14 dni. Możliwa jest również uprawa krwawnika na balkonie albo tarasie. Trzeba tylko znaleźć odpowiednio duże doniczki, ponieważ rośliny tworzą naprawdę długie korzenie.

Uprawiając krwawnik w ogrodzie, dobrze jest zastosować w tym celu kilka pojemników, aby móc kontrolować wzrost roślin. Mają one bowiem skłonność do nadmiernego rozrastania się. Krwawnik bardzo dobrze znosi towarzystwo kocimiętki lub szałwii.

Krwawnik pospolity – podlewanie, nawożenie i przycinanie

Podobnie jak wybór stanowiska, także i pielęgnacja krwawnika jest więcej niż prosta. Roślina wytrzymuje okresy suszy, dlatego wystarczy umiarkowane podlewanie, kiedy wierzchnia warstwa gleby jest już przeschnięta. Podlewać należy przy tym w godzinach porannych albo wieczornych, ponieważ krople wody na kwiatach i liściach powodują w promieniach ostrego słońca poparzenia rośliny. Najlepiej użyć do podlewania tej rośliny ogrodowej wody deszczowej albo odstanej z wodociągu.

Korzenie krwawnika są wyspecjalizowane w samodzielnym zaspokajaniu potrzeb pokarmowych rośliny nawet na ubogich glebach. Niemniej jednak świeże pożywienie na pewno się przyda. Jako nawóz zaleca się dla krwawnika kompost. Należy go podać na wiosnę albo jesienią po przekwitnieniu, aby roślina nabrała energii na okres zimy. Zamiast kompostu można zastosować dostępne w handlu nawozy organiczne.

Przycinać krwawnik najlepiej jest po okresie pierwszego kwitnienia, co pobudzi roślinę do powtórnego wytworzenia kwiatów. Aby uzyskać mocny wzrost pędów na wiosnę, można jesienią przyciąć krwawnik na wysokości do 10 cm nad ziemią. W ten sposób zaoszczędzi on zimą energię, którą będzie mógł zainwestować w wiosenne pędy.

Działanie i właściwości lecznicze krwawnika pospolitego

Krwawnik pospolity poza swoją urodą i przydatnością w kuchni (co jest raczej mało popularne) posiada przede wszystkich cenne właściwości lecznicze. Zostały one odkryte i docenione już w starożytności. Pisemne przekazy oraz znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że krwawnik odgrywał ważną rolę w starożytnej Grecji. Stosowano go wówczas przede wszystkim do leczenia ran żołnierzy odniesionych na polach bitew. Olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy i inne substancje zawarte w zielu i kwiatach krwawnika mają m.in. działanie:

  • przeciwzapalne;
  • rozkurczowe;
  • gojące rany;
  • łagodzące bóle;
  • antybakteryjne;
  • poprawiające trawienie.
5 (2 opinie)