Bylica piołun – uprawa, zastosowanie w ogrodzie, działanie [WIDEO]
Znany od starożytności piołun jest bardzo cennym ziołem leczniczym, a o jego popularności świadczą dziesiątki nazw ludowych zarówno w językach słowiańskich, jak i germańskich. Łacińska nazwa rośliny Artemisia absinthium nawiązuje do starożytnej bogini Artemidy, władczyni przyrody i łowów. Na jej cześć miał nazwać zioło biegły w sztuce lekarskiej centaur Chiron.
Bylica piołun kojarzy się najczęściej z formą płynną, czyli napojami alkoholowymi typu wermut albo słynny absynt. Należy też do najlepszych naturalnych środków wspomagających trawienie. I co najważniejsze: bylica piołun bez problemu może być uprawiana w ogrodzie.
Bylica piołun – charakterystyka
Rodzaj botaniczny bylicy liczy sobie według niektórych danych do 500 gatunków. Należą do niego takie znane gatunki, jak bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum L.), bylica pospolita (Artemisia vulgaris L.) albo znana przyprawa - bylica estragon (Artemisia dracunculus L.).
Bylica piołun jest wieloletnią rośliną dorastającą nawet do 150 wysokości, jednak najczęściej jest znacznie mniejsza (od 50 cm do 100 cm). Ze względu na swoje olejki eteryczne posiada charakterystyczny, mocny armat.
Liście piołunu wyglądają różnie na dolnej i górnej części rośliny. Dolne liście mają długie ogonki i potrójnie pierzastą blaszkę. Liście na górze łodygi są mniejsze i lancetowate. Wszystkie liście są z obu stron pokryte włoskami.
Piołun posiada nie tylko właściwości lecznicze, ale nadaje się również jako naturalny środek ochrony roślin przed szkodnikami i niektórymi chorobami.
W okresie kwitnienia, co z reguły trwa od końca lipca do końca września, bylica piołun wytwarza drobne, żółte kwiatki, które są zebrane w kuliste albo spłaszczone koszyczki. Te zaś zebrane w grona tworzą efektowną wiechę. Cała roślina wygląda bardzo efektownie i jest kolejnym dowodem na to, że odpowiednio wyeksponowane rodzime rośliny nie ustępują subtelną urodą gatunkom egzotycznym.
Stanowisko i gleba do uprawy piołunu
Piołun lubi ciepłe i słoneczne stanowiska na glebach przepuszczalnych, suchych i lekko zasadowych. Optymalne jest podłoże lekko piaszczyste, a nawet żwirowe, które zapewnia dobre napowietrzenie oraz szybki odpływ wody. Glebę gliniastą należy przed uprawą piołunu poprawić odpowiednimi dodatkami spulchniającymi.
Jak siać i sadzić bylicę piołun?
Bylicę piołun można rozmnażać zarówno z nasion, jak i z sadzonek. Ponieważ ta roślina potrzebuje do kiełkowania światła, nasiona piołunu należy tylko luźno rozsiać na powierzchni i lekko wcisnąć, aby uniknąć ich wywiania. Po około 10 do 21 dniach pokazują się pierwsze liścienie. Wysiewając bylicę piołun do gruntu należy zwracać uwagę, aby zachować odległości między roślinami co najmniej 25 cm.
Do rozmnażania z sadzonek pędowych wystarczą odcinki wierzchołkowe pędów rośliny o długości około 10 cm. Wsadzone do ziemi, już po krótkim czasie wytwarzają korzenie. Poza tym piołun sam rozmnaża się przez rozłogi korzeniowe. Możliwy jest też podział bryły korzeniowej wyrośniętej rośliny.
Podczas siewu piołunu trzeba też pamiętać o odpowiednim odstępie od roślin sąsiadujących. Bylica piołun tworzy bez przycinania potężne krzaki, a poza tym posiada osobliwą zdolność allelopatii, czyli uwalniania do środowiska związków chemicznych, które wpływają negatywnie na rozwój innych roślin. W związku z takim agresywnym zachowaniem wobec sąsiadów, bylica piołun nie nadaje się do tworzenia ziołowych spirali albo mieszanych ogródków ziołowych.
Mimo wszystko istnieją też gatunki roślin, których towarzystwo bylica piołun znosi. Należą do nich bodziszek (Geranium L.), rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) albo goździki (Dianthus L.). Innymi ziołami, których towarzystwo piołun toleruje, są inne bylice, jak boże drzewko, albo rośliny rutowate, na przykład ruta zwyczajna (Ruta graveolens L.).
Jak podlewać i nawozić bylicę piołun?
W porównaniu z innymi roślinami bylica piołun potrzebuje niewiele wody. Dlatego też nie należy podlewać jej codziennie. Stała wilgotność podłoża jest tak samo szkodliwa jak zastój wody. Chociaż roślina nie lubi wilgoci, to jednak w upalne i suche dni powinno się ją przynajmniej raz na dwa dni podlewać. Bezsilnie zwisające liście są oznaką zapotrzebowania na wodę. Z reguły roślina szybko ożywa po podlaniu.
Do nawożenia gleby pod uprawę bylicy piołunu najlepszy jest obornik, który należy wymieszać z ziemią przed siewem. W przypadku zwykłej ziemi ogrodowej bez nawożenia, wystarczy dawka kompostu albo niewielka dawka nawozu NPK.
Zastosowanie bylicy piołunu w ogrodzie
Piołun posiada nie tylko właściwości lecznicze, ale nadaje się również jako naturalny środek ochrony roślin przed szkodnikami i niektórymi chorobami.
Napary i wyciągi z bylicy piołunu stosuje się przeciwko mszycy, mrówkom, przędziorkom i innym szkodnikom owadzim.
Bylica piołun – działanie lecznicze
Bylica piołun posiada wiele cennych substancji, które wykazują m.in. działanie:
- pobudzają apetyt;
- pomagają w chorobach dróg żółciowych;
- chronią wątrobę;
- wykazują właściwości antywirusowe;
- wspomagają krążenie;
- działają tonizująco;
- wzmacniają system odpornościowy;
- pomagają na trawienie.
Warto zobaczyć! Ciekawostki na temat piołunu [WIDEO]
Źródło: Kanał YouTube Adolf Kudlinski
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.