Porady

Ostropest plamisty: uprawa w ogrodzie. Niezwykłe lecznicze działanie! [WIDEO]

4,8 (12 opinii)

Ostropest plamisty (Silybum marianum) nie tylko pięknie wygląda, ale jest też skutecznym ziołem na różne dolegliwości. Zachwycające są przede wszystkim duże główki kwiatów w kolorze czerwieni albo fioletu rozkwitające na półtorametrowych łodygach. Także klapowane liście z białym marmurkowym wzorem są bardzo interesujące.

W zależności od stanowiska ostropest plamisty może osiągnąć wysokość od 30 cm do 200 cm. W swoim naturalnym obszarze występowania (głównie region śródziemnomorski) jest zwykle rośliną dwuletnią, w niekorzystnych warunkach – często jednoroczną. System korzeniowy jest gęsto rozgałęziony i składa się z licznych ciemnobrązowych do prawie czarnych korzeni. W pierwszym roku tworzy rozetę liści. Rosną one blisko ziemi, są jasnozielone z mlecznymi plamami. W drugim roku wyrasta łodyga z liśćmi, na której między końcem maja i początkiem września rozwijają się typowe kwiatostany w formie koszyczka. Owoce ostropestu to niełupki z puchem kielichowym.

Stanowisko do uprawy ostropestu plamistego

Ostropest plamisty pochodzi z południa Europy i przystosowany jest do cieplejszych stanowisk. Aby w naszym ogrodzie mógł się dobrze rozwijać, ostropest potrzebuje słonecznego miejsca z umiarkowanie żyzną, dobrze przepuszczalną glebą. Ciężkich, gliniastych gleb należy unikać, ponieważ przewodzą wodę tylko w bardzo ograniczony sposób. Takie podłoże należy przygotować do uprawy ostropestu poprzez domieszkę piasku.

Kiedy siać ostropest plamisty?

Nasiona ostropestu plamistego mogą być wysiewane zarówno do skrzynek na rozsadę, jaki i do gruntu. W drugim wypadku rozpoczyna się wysiew do małych doniczek z ubogim substratem od końca lutego do początku kwietnia. Temperatura kiełkowania wynosi ok. 18°C. Od końca kwietnia można też siać ostropest plamisty do gruntu. Nasiona potrzebują 18-21 dni, aby pojawiły się pierwsze siewki. W ogrodzie odstęp między roślinami powinien wynosić co najmniej 40 cm. Możliwy jest wysiew nasion do dużych doniczek, które staną potem na balkonie albo tarasie.

Jak podlewać i nawowozić ostropest plamisty?

Ostropest plamisty jest bardzo tolerancyjny, jeśli chodzi o zaopatrzenie w wodę. W swoich naturalnych obszarach występowania rośnie także na terenach ruderalnych. Ważne jest, aby gleba nigdy całkowicie nie wysychała, chociaż krótkie okresy suszy dobrze znosi. Podczas upalnej pogody należy ostropest podlewać przynajmniej co drugi dzień. Podłoże powinno być przepuszczalne, ponieważ przedawkowanie wody prowadzi do zgnilizny korzeni.

Ostropest plamisty - uprawa i właściwości lecznicze
Ostropest plamisty - uprawa i właściwości lecznicze

Jeżeli ostropest rośnie na ubogiej glebie, powinna być ona zasilona kompostem albo nawozem o długim działaniu. Wartościowa ziemia ogrodowa nie wymaga w pierwszym roku nawożenia. Ostropest w uprawie doniczkowej powinien być nawożony co sześć tygodni, kiedy osiągnie wysokość ok. 40 cm.

Ostropest plamisty: pielęgnowanie i zimowanie

W niektórych przypadkach ostropest rośnie u nas jako roślina jednoroczna. Wpływają na to zwykle niekorzystne warunki stanowiskowe, przenawożenie, zbyt kwaśna gleba albo miejsce, gdzie zwykle bywa dłuższy okres chłodu.

Ostropest jest trochę odporny na mróz i bez problemu znosi spadki temperatury do -7°C. Jeżeli roślina ma mieć dwuletni rozwój, w naszych warunkach powinna być uprawiana w doniczkach.

Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

Ostropest jest szczególnie znany jako roślina wspierająca wątrobę. Chroni ją przed szkodliwymi wpływami, pomaga przy regeneracji i wspiera zdolności odtruwające. Ostropest należy do najlepiej zbadanych roślin leczniczych i okazało się również, że może być pomocny w przypadku cukrzycy oraz chorób nowotworowych.

Ostropest plamisty jest tak skutecznym lekiem na wątrobę, że potrafi ją ochronić nawet przed śmiertelną trucizną muchomora sromotnikowego. Ten grzyb właśnie, mylony z jadalnymi gatunkami, jest odpowiedzialny za większość śmiertelnych zatruć grzybami. Te bezcenne właściwości zawdzięcza ostropest plamisty substancji zwanej sylimaryną.

Do leczniczych działań ostropestu plamistego należą:

  • Ochrona wątroby przed truciznami, jak mykotoksyna, pestycydy, dwusiarczek węgla, alkohol.
  • Ochrona wątroby przed silnie działającymi lekami, na przykład w leczeniu chorób nowotworowych, AIDS oraz antybiotykami.
  • Wspomaganie regeneracji wątroby.
  • Hamowanie podziału komórek nowotworowych.
  • Zapobiega marskości i stłuszczaniu wątroby.
  • Działanie przeciwzapalne.
  • Obniżanie poziomu cholesterolu.

Właściwości ostropestu i porada, w jakiej formie go zażywać [WIDEO]

Źródło filmu: ParaBara

4,8 (12 opinii)