Porady

Polecane odmiany ogórków – idealne na mizerię, sałatkę czy kanapkę

0 (0 opinii)

Ogórki cieszą się latem dużą popularnością, szczególnie te z własnego ogrodu. Uprawiany w postaci przeróżnych odmian ogórek siewny (Cucumis sativus L.) jest jednoroczną rośliną z rodziny dyniowatych. Znany jest i uprawiany od ponad 3000 lat. Wybór odmian ogórków jest ogromny, a wciąż wchodzą na rynek nowe.

W zasadzie ogólni można podzielić ogórki ze względu na rodzaj uprawy na szklarniowe i gruntowe. Symbol „F1” za nazwą odmiany ogórka odnosi się do tak zwanych odmian hybrydowych, przy czym „1” oznacza pierwszą generację. Celem krzyżowania dwóch odmian ogórków jest połączenie ich pozytywnych cech. Tak powstają hybrydy, które z reguły są mocniejsze i odporniejsze od odmian wyjściowych. Poza tym nie zawierają substancji gorzkich. Były i są nadal selekcjonowane odmiany gatunku Cucumis sativus, które powstają z kwiatów czysto żeńskich. Ponieważ te odmiany rozwijają owoce również bez zapylania, zapewniają większe zbiory.

Popularne odmiany ogórków sałatkowych

Stare odmiany:

  • ‘Chinese Slangen’ – ten sałatkowy ogórek ma bardzo małe gniazda nasienne i dzięki temu dużo miąższu. Ogórki osiągają długość do 40 cm. Rośliny wysiewa się do gruntu w drugiej połowie maja i pierwszej czerwca, kiedy temperatura powietrza wynosi średnio 15°C. Ogórki tej odmiany są bardzo smaczne na surowo.

  • ‘Delikatess’ – stara i uznana odmian ogórka. Owoce mają do 15 cm długości. Sadzonki przygotowuje się w kwietniu, a w połowie maja wysadza do gruntu. Nadają się na sałatki albo do dłuższego przechowania.

  • ‘Jurassic’ – stara odmiana azjatycka. Owoce mają długość do 40 cm i smak typowy dla klasycznych ogórków, ale bez goryczki. Gniazda nasienne są niewielkie. Zbiór od lipca do października.

  • ‘Lemon’ – ogórek cytrynowy jest popularny przede wszystkim w USA. Owoce są jasnożółte i okrągłe, i przypominają cytrynę. Smak jest delikatny, lekko słodkawy. Roślina może być uprawiana zarówno na warzywnej grządce, jak i w skrzynce albo doniczce.

‘Lemon’ – ogórek cytrynowy jest popularny przede wszystkim w USA
Archiwum Allegro
‘Lemon’ – ogórek cytrynowy jest popularny przede wszystkim w USA

Nowe odmiany:

  • ‘Flamingo’ F1 – odmiana hybrydowa pozbawiona goryczki i bardzo odporna na mączniaka prawdziwego i plamistość liści. Kwiaty żeńskie rozwijają owoce o długości 25-30 cm. Sadzonki można przygotowywać w doniczkach pod koniec lutego.

  • ‘Futura’ F1 – nowa odmiana wolna od substancji gorzkich. Gwarantuje wysokie zbiory, ponieważ wytwarza tylko kwiaty żeńskie. Jej odporność na choroby określa się jako dobrą. Smak ogórków jest bardzo delikatny.

  • ‘Iznik’ F1 – ta odmiana hybrydowa daje ogórki o wielkości 8-12 cm. Ze względu na kompaktowy wzrost, nadaje się do uprawy na tarasie i balkonie. Wyłącznie żeńskie kwiaty zapewniają bardzo dobre zbiory.

  • ‘Obelix’ F1 – ogórki bez substancji gorzkich. Dorastają do 22 cm długości. Mają kolor średniozielony i rzadkie białe kolce. Roślina przynosi wyjątkowo obfite zbiory i znosi krótkie okresy chłodu.

  • ‘Saladin’ F1 – nowa odmiana, szczególnie urodzajna. Owoce rosną bardzo szybko i osiągają długość do 35 cm. Roślina jest poza tym odporna na plamistość liści i bakteryjną zgorzel. Wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe.

Odmiany ogórków konserwowych

Te ogórki są przeważnie uprawiane na gruncie i po zbiorze wkładane do octowej zalewy. Mają masę od 80 do 150 g, są wyraźnie mniejsze i lżejsze od odmian sałatkowych.

Stare odmiany:

  • ‘Ewa’ – mocne rośliny rozwijające owoce pozbawione goryczki. Stara i sprawdzona odmiana nadaje się szczególnie do uprawy gruntowej.
  • 'Vorgebirgstrauben' – bardzo dobra odmiana ogórków do marynowania. Ceniona przez wielu ogrodników-amatorów. Daje niewielkie, smukłe, chrupiące owoce, które mogą być zrywane w całkiem młodym stanie. Zbiory trwają od lipca do października. Ta odmiana lubi słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru miejsca w ogrodzie na żyznej ziemi. Można je wysadzać do gruntu dopiero wtedy, gdy średnia temperatura powietrza osiągnie 15°C. Przy niższych temperaturach potrzebna jest osłona z włókniny.
  • ‘Piccolo Di Parigi’ – stara i sprawdzona odmiana pochodząca z Włoch. Ogórki mają szczególnie twardy miąższ, można je wykorzystać na sałatkę. Dają duże zbiory.

‘Piccolo Di Parigi’ odmiana ogórków
Jaipur Fever
‘Piccolo Di Parigi’ odmiana ogórków

Nowe odmiany:

  • ‘Charlotte F1’ – odmiana ogórków bezpestkowa i bez goryczy. Odporna na mączniaka prawdziwego i mozaikową chorobę wirusową. Jeśli mają kratkę wbitą w ziemię jako podporę, wspinają się po niej w górę i owoce mogą być zrywane bez schylania się. Lubi ciepłe i osłonięte miejsca. Nadaje się do kiszenia i konserwowania, do spożycia na surowo i do sałatek.
  • ‘Bidretta F1’ – hybryda, która tworzy przeważnie żeńskie kwiaty. Nadaje siędo gruntu. Daje krótkie, ciemnozielone owoce bez goryczy. Wysokość rośliny wynosi ok. 20 cm. Zbiory są wysokie nawet przy niekorzystnej pogodzie. Można je spożywać świeże albo konserwowane.

Conny F1’ - popularna odmiana ogórków
Tom Garten
Conny F1’ - popularna odmiana ogórków

  • ‘Conny F1’ – odmiana hybrydowa, nowa generacja ‘Bimbostar’. Wcześnie dojrzewające ogórki bezpestkowe i bez goryczy. Niezależnie od temperatury i pogody przynosi ta tworząca wyłącznie żeńskie kwiaty odmiana hybrydowa bogate zbiory – jeden kwiat-jeden owoc. Konserwowe ogórki ‘Conny F1’ są poprawioną wersją znanej odmiany ‘Bimbostar’. Roślina jest odporna na mozaikową chorobę wirusową i na mączniaka prawdziwego. Nadaje się dobrze do uprawy gruntowej. Owoce są liczne, średniozielone, smukłe, gładkie, proste; idealne do solenia i konserwowania.
  • ‘Diamant F1’ – średniopóźna odmiana hybrydowa idealna do kiszenia i konserwowania, całkowicie wolna od substancji gorzkich. Owoce mają połyskliwą powierzchnię i osiągają maksymalnie 9 cm długości. Są odporne na mączniaka i mogą być zbierane od sierpnia do października. Sadzonki można przygotowywać w doniczkach od kwietnia. Wysiew do gruntu od połowy maja. Gleba powinna być pulchna i żyzna; roślina potrzebuje dużo słońca i ciepła.

Diamant F1’ – średniopóźna odmiana hybrydowa
Benvenuti in SAIS Il Buon Seme
Diamant F1’ – średniopóźna odmiana hybrydowa

Odmiany ogórków są bardzo zróżnicowane. Czy to stare odmiany, czy niedawno wyhodowane, dzielą się zasadniczo na ogórki gruntowe i sałatkowe, które są uprawiane w szklarniach. Poszczególne odmiany ogórków różnią się wielkością zbioru, okresem dojrzewania i wyglądem. Mogą być podłużne, okrągłe i małe, jak i efektownie duże. Owoce bywają białe, żółte albo zielone. Ważne jest też, aby odmiana wytwarzała kwiaty żeńskie i męskie albo tylko żeńskie. Te ostatnie nie wymagają zapylenia i są określane jako partenokarpiczne.

0 (0 opinii)