Porady

Kiedy i jak sadzić katalpę w ogrodzie?

0 (0 opinii)

Katalpa to drzewo liściaste, które cieszy się rosnącą popularnością. Zachwyca dekoracyjną koroną i pachnącymi, podobnymi do storczyków kwiatami. Wybierane jest do ogrodów z uwagi na atrakcyjny pokrój, egzotyczny wygląd i szybki wzrost. Posadzenie tego drzewa to doskonały sposób na wypełnienie pustej przestrzeni i zapewnienie sobie cienia w upalne, letnie dni. Kiedy i jak sadzić katalpę? Na to pytanie odpowiadamy w artykule.

Katalpa – dekoracyjne drzewo

Katalpa nazywana również surmią to drzewo należące do rodziny bignoniowatych, która obejmuje od 8 do 13 gatunków. Pochodzi z Azji i Ameryki Północnej. W warunkach naturalnych może osiągać nawet 20 m wysokości, w polskim klimacie nie przekracza 10 m. Cechą wyróżniającą katalpę wśród innych drzew jest dość krótki, cienki pień pokryty łuskowatą, brunatnoszarą korą. Uwagę zwraca również rozłożysta i szeroka korona, która może mieć średnicę nawet 8 m. Pokrój można z łatwością formować, nadając mu najbardziej pożądany kształt. Najpopularniejsze odmiany surmii to:

  • Nana, nazywana również katalpą kulistą. Osiąga maksymalną wysokość 3 m, dość wolno rośnie i nie wytwarza kwiatów. Ma kulistą koronę o średnicy do 5 m,

  • Aurea to odmiana o żółtozielonych liściach, która osiąga 5 m wysokości,

  • Purpurea o stożkowatej koronie, która z czasem staje się owalna. Młode liście są brązowopurpurowe, później zielenieją,

  • Ovata nazywana surmią żółtokwiatową ma żółte lub kremowe kwiaty zebrane ww okazałe kwiatostany. Jest odmianą najbardziej odporną na niskie temperatury,

  • Speciosa czyli surmia wielkokwiatowa ma stożkowatą koronę i duże, białe kwiaty o silnym zapachu.

Katalpa ma bardzo duże i dekoracyjne liście, które pojawiają się w kwietniu lub maju. Osiągają nawet 25-30 cm długości, zwykle są zielone, choć u niektórych odmian mogą być żółte lub nakrapiane. Mają charakterystyczny kształt serca, od spodu są omszone. Najczęściej są całobrzegie, jednak zdarzają się również ostro zakończone. Tworzą gęstą, rozłożystą koronę, która jest ozdobą każdego ogrodu. Surmia zrzuca liście na okres zimy i dzieje się to w zaledwie kilka dni, jednak przez cały sezon wegetacyjny jest ich bardzo dużo. Dzięki temu można stworzyć w ogrodzie miły, zacieniony zakątek, który będzie sprzyjał odpoczynkowi w upalne dni.

Z nadejściem początku lata w lipcu i sierpniu rozpoczyna się kwitnienie. Kwiaty są białe lub kremowe, mają średnicę do 6 cm. Ich środek jest żółty, a płatki mają bordowe cętki. Przypominają wyglądem storczyki. Zebrane są w piękne i okazałe kwiatostany. Kwiaty mają bardzo przyjemny zapach, którego intensywność zależna jest od odmiany. Po przekwitnięciu na drzewie pojawiają się strąki nasienne, które są bardzo długie i zwisające. Wyglądem przypominają strąki fasoli, mają długość nawet 30-40 cm i utrzymują się przez całą zimę i są pożywką dla ptaków. To sprawia, że surmia jest interesującym i atrakcyjnym drzewem niezależnie od pory roku.

Liście i owoce katalpy mają zastosowanie w medycynie naturalnej. Robi się z nich napary i okłady. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, działają antyalergicznie. Wspomagają pracę układu odpornościowego i leczenie astmy.

Zobacz: Katalpa na pniu – odmiany, pielęgnacja w ogrodzie

Kiedy sadzić katalpę?

Kwitnąca katalpa w ogrodzie
Kwitnąca katalpa w ogrodzie

Sadzonki katalpy z gołym korzeniem sadzimy w ogrodzie w okresie wiosennym lub jesiennym. Te, które są w pojemniku, możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny od marca do listopada. Jeśli nie chcemy rośliny regularnie podlewać, to najlepiej posadzić ją wczesną wiosną lub jesienią, kiedy w podłożu jest najwięcej wilgoci, a jej parowanie nie jest już tak intensywne jak latem.

W przypadku, kiedy chcemy przesadzić katalpę w inne miejsce, to należy to zrobić wczesną wiosną, zanim wypuści liście.

Jak sadzić katalpę?

Zanim posadzimy katalpę, powinniśmy wybrać dla niej odpowiednie stanowisko, na którym będzie miała zapewnione właściwe warunki. Miejsce powinno być ciepłe i słoneczne, osłonięte przed wiatrem, który mógłby połamać delikatne gałęzie. Najlepiej zdecydować się na ekspozycję południową. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i lekkie o kwaśnym lub lekko zasadowym odczynie pH.

Przed posadzeniem surmii w wybranym miejscu, musimy pamiętać o odchwaszczeniu. Dzięki temu chwasty nie będą konkurowały o wodę i składniki pokarmowe z posadzoną rośliną. Ściółkowanie lub rozłożenie agrowłókniny pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć konieczność odchwaszczania w przyszłości. Następnie wykopujemy dół dwa razy większy niż bryła katalpy, zwykle powinien mieć średnicę 30 cm i być głęboki na 40 cm. Pozwoli to swobodnie umieścić w nim sadzonkę. Na dnie i ścianach dołu glebę powinniśmy zruszyć, dzięki czemu roślina głębiej i łatwiej się zakorzeni. Przed posadzeniem konieczne jest namoczenie bryły korzeniowej w wiadrze z wodą, do momentu aż bryła dobrze nasiąknie. Zwykle trwa to od 10 do 30 minut. Na dno dołka wsypujemy warstwę świeżej ziemi i umieszczamy w nim sadzonkę katalpy. Ważna jest głębokość, roślina nie powinna być posadzona zbyt płytko ani zbyt głęboko. Szyjka korzeniowa musi znajdować się na poziomie ziemi. Jeśli mamy surmię z pojemnika, to sadzimy ja na takiej samej głębokości, w jakiej rosła w pojemniku. W kolejnym kroku zasypujemy bryłę korzeniową ziemią i lekko udeptujemy. Roślinę należy obficie podlać, co jest szczególnie ważne podczas sadzenia latem. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu, tak by gleba była wilgotna. Nie należy jednak przesadzać z ilością wody, ponieważ w zbyt mokrym podłożu może dojść do gnicia korzeni. Młode katalpy nie są w pełni mrozoodporne, dlatego należy je przed zimą odpowiednio zabezpieczyć. Możemy wykorzystać w tym celu włókninę lub słomiane maty.

0 (0 opinii)