Porady

Jesienne sadzenie krzewów z odkrytymi korzeniami

0 (0 opinii)

Krzewy pełnią w ogrodzie różne funkcje: tworzą żywą zasłonę od wścibskich sąsiadów, dzielą ogród na mniejsze zakątki albo same w sobie stanowią atrakcję na tle zieleni trawnika. Ogólnie można podzielić krzewy ogrodowe na zimozielone, kwiatowe albo też zrzucające jesienią liście. Każdy ogrodnik-hobbysta, który chciałby posadzić nowe krzewy, zadaje sobie oczywiście pytanie, kiedy jest ku temu najlepsza pora.

Nie ma niestety jednej dobrej odpowiedzi na takie pytanie. Wiele czynników odgrywa tutaj istotną rolę. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:

  • w jaki sposób krzew został przez szkółkę przygotowany do sprzedaży – w pojemniku, z bryłą korzeniową, czy z odkrytym systemem korzeniowym;
  • czy krzew jest mrozoodporny;
  • czy roślina potrzebuje osłony na zimę;
  • czy wybrany krzew jest zimozielony, czy też zrzuca na zimę liście;
  • kiedy roślina zakwita – wiosną, czy w późniejszym terminie.

Sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym

Niektóre rośliny, jak na przykład krzewy na żywopłoty, są dostępne w sprzedaży z odkrytymi korzeniami, a więc bez doniczki albo bryły korzeniowej. Takie sadzonki są przeważnie tańsze, ponieważ szkółka krzewów poniosła mniejsze koszty związane z ich wyhodowaniem. Są też bardziej wrażliwe i muszą być możliwie szybko posadzone.

W centrach ogrodniczych albo w szkółkach sadzonki z odkrytymi korzeniami są zwykle „zadołowane”, to znaczy ich korzenie przykryte są warstwą ziemi i zabezpieczone przed wysychaniem. Po zakupie należy je w domu natychmiast gruntownie nawodnić. Korzenie powinny znaleźć się w wodzie w dużym wiadrze. Krzewy najlepiej posadzić już następnego dnia.

Pora sadzenia krzewów z odkrytymi korzeniami – jesień

Wiele czynników przemawia za tym, aby krzewy sadzić w ogrodzie jesienią przed nadejściem mrozów. Szczególnie korzystne jest to dla krzewów z odkrytym systemem korzeniowym. Jedynym warunkiem, który trzeba sprawdzić, jest zimoodporność danego gatunku czy odmiany. Poza tym w większości szkółek krzewy, które są przeznaczone do sprzedania zostały jesienią wyjęte z gruntu i zmagazynowane. Zwykle są przechowywane w chłodniach albo powiązane w pęczki i zadołowane w ziemi z przykrytymi korzeniami. Jest rzeczą oczywistą, że takie magazynowanie wyjętych świeżo z ziemi sadzonek nie jest dla nich korzystne na dłuższą metę. A więc również z tego względu zakup i sadzenie krzewów jesienią jest uzasadnione. Ogrodnik-amator ma gwarancję, że rośliny są całkiem świeże i nie doznały jeszcze żadnego uszczerbku na jakości. Bez względu na to, czy będą to nowe krzewy różane, czy nawet cały żywopłot, najlepszą porą, aby je posadzić jest jesień. Kto sadzi krzewy tym czasie, kieruje się ich naturalnym rytmem.

Właściciele ogrodów często nawet nie zdają sobie sprawy, że krzewy, które trafiły do gruntu jesienią, zyskały wyraźną przewagę nad roślinami posadzonymi dopiero na wiosnę. Dotyczy to wszystkich roślin ogrodowych, zarówno tych z zakrytym systemem korzeniowym, z bryłą korzeniową, jak i z gołymi korzeniami.

Krzewy zimozielone liściaste albo iglaste należy posadzić już we wrześniu
Krzewy zimozielone liściaste albo iglaste należy posadzić już we wrześniu

Przyczyna jest prosta: Najdrobniejsze korzenie włośnikowe, które są ważne dla zaopatrzenia rośliny w wodę i składniki pokarmowe, rosną nadal w miesiącach zimowych, dopóki ziemia całkiem nie zamarznie, i zakotwiczają roślinę na nowym stanowisku. Jesienią posadzone byliny, krzewy i drzewa są więc na wiosnę już ukorzenione i mogą swobodnie rozpocząć rozwijanie pierwszych nowych pędów.

Jesienne sadzenie ma też kolejne zalety, nie tylko dla roślin. Ziemia jest jeszcze ciepła, przeważnie w dobrym stanie wilgoci, co ułatwia wykonanie dołków do sadzenia. W każdym wypadku nowo posadzone rośliny trzeba obficie podlać, i powtarzać ten zabieg w kolejnych dniach.

Jesienne sadzenie krzewów – mały wyjątek

Jeżeli jesienią mają być sadzone krzewy zimozielone liściaste albo iglaste z odkrytym systemem korzeniowym, należy w tym wypadku zrobić dla nich wyjątek i posadzić je we wrześniu. Krzewy zachowujące aparat asymilacyjny w okresie zimowym, również wtedy odparowują wodę. Dlatego powinny mieć czas, aby do pierwszych mrozów dobrze się ukorzenić i móc uzupełniać zapasy wilgoci.

Korzenie roślin są aktywne także jesienią

Mniej więcej w trzeciej dekadzie września rośliny zaczynają przygotowania do zimowego spoczynku. Składniki pokarmowe są odprowadzane z liści i gromadzone w korzeniach – biologiczny proces, który my obserwujemy jako jesienną zmianę barw.

Podczas gdy przebarwione liście w końcu opadają, korzenie nadal pozostają aktywne. Ponieważ gleba jest wciąż dosyć ciepła, nowo posadzone krzewy wciąż się ukorzeniają i przygotowują do pobierania wody i pokarmu w nowym sezonie.

Przeczytaj: Jesień na balkonie – co sadzić, by wyglądał pięknie? Porady

0 (0 opinii)