Jesień na balkonie – co sadzić, by wyglądał pięknie? Porady
Późnym latem nieuchronnie przemija uroda pelargonii, petunii i innych letnich kwiatów. Koniec sezonu letniego to jednak nie powód, aby na balkonie zapanowała szarość i pustka. Przeciwnie, nastrojową kolorystykę mogą zapewnić jesienią inne rośliny balkonowe o barwnych kwiatach, kolorowych liściach i owocach.
Niech dominują ciepłe odcienie w odważnych kompozycjach, od ciepłego pomarańczu i soczystej czerwieni do głębokiego fioletu. Oto kilka propozycji roślin, dzięki którym jesień na balkonie stanie się barwnym zwieńczeniem sezonu.
Żurawka (Heuchera ‘Mocha’)
Jedna z licznych odmian żurawki, idealna do uprawy w skrzynkach balkonowych. Okres kwitnienia trwa od końca sierpnia do początku listopada. Kiedy kremowobiałe kwiaty żurawki długo wznoszą się nad brunatnobordowymi liśćmi, krótkotrwałe letnie kwiaty dawno już poszły w zapomnienie. Nawet po przekwitnieniu, efektownie przebarwione liście nadal stanowią ozdobę balkonu. Wysokość rośliny wynosi 30-50 cm.
Kłosowiec pomarszczony (Agastache rugosa ‘Black Adder’)
Wspaniała roślina zachwycająca swoimi niebieskofioletowymi, długimi kwiatostanami, wznoszącymi się w kierunku nieba. Lekko owłosione, sercowate licie podkreślają naturalną urodę wschodnioazjatyckiej rośliny. Wygląd i zapach kłosowca pozwalają zaliczyć go do najbardziej efektownych kwiatów balkonowych. Okres kwitnienia rozciąga się od sierpnia do połowy listopada. Roślina dorasta do 60-80 cm wysokości.
Aster wrzosolistny (Aster ericoides 'Snow Flurry')
Delikatne, białe i niezwykle liczne koszyczki kwiatów o żółtych środkach robią wrażenie, jak poprószone pierwszym zimowym śniegiem. Długie i rozgałęzione pędy są płożące i pokryte wąskimi liśćmi, podobnymi do liści wrzosu. Tworzą gęsty dywanik obsypany kwiatami od września do listopada. Roślina dorasta do wysokości 20-30 cm. Po przekwitnieniu powstają puszyste główki owocostanów. Lubi stanowisko słoneczne oraz żyzną i przepuszczalną glebę.
Penstemon bródkowy (Penstemon barbatus)
Bylina o sztywnych, wzniesionych pędach. Dorasta do ok. 40 cm wysokości. Od sierpnia do października rozwijają się karminowe albo różowe kwiaty zebrane w stożkowate wiechy. Filigranowe kwiaty mają formę dzwonka. Regularne usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuża okres kwitnienia.
Cyklamen bluszczolistny (Cyclamen hederifolium)
Za delikatną sylwetką kryje się mocna roślina. W przeciwieństwie do swoich krewniaków z parapetu okiennego, jesienny cyklamen bluszczolistny jako roślina balkonowa potrafi przeciwstawić się przeciwnościom jesieni i zimy. Po długim okresie kwitnienia od końca lipca do listopada, kiedy rozwija subtelne białe albo różowe kwiaty, jego trójkątne, spiczaste liście z efektownym ornamentem nadal stanowią ozdobę balkonu. Dorasta do 10-15 cm wysokości. Lubi glebę przepuszczalną, próchniczną i zasadową.
Rdest himalajski (Persicaria amplexicaulis 'Inverleith')
Łatwa w uprawie bylina, która wnosi kolor na jesienny balkon. Wyprostowane kłosowate kwiatostany, górujące nad soczystą zielenią liści, zdobią balkon od lipca do października. Kwiaty mogą być białe, różowe albo w odcieniach czerwieni. W naturze rośnie ten gatunek rdestu na wilgotnych łąkach i obrzeżach lasu. Jest mało wymagający co do stanowiska; dobrze się czuje zarówno w słonecznych, jak i w półzacienionych miejscach. Szczególną zaletą rdestu jest długi okres kwitnienia. Lubi gleby żyzne, gliniaste, dobrze gromadzące wodę.
Wrzosiec darlejski (Erica ×darleyensis)
Piękna krzewinka, będąca mieszańcem Erica carnea (wrzosiec czerwony) i Erica erigena. W przypadku wrzosowatych barwny efekt tworzą listki korony, zanim otworzą się pąki kwiatów. W ten sposób okres kwitnienia zostaje o wiele tygodni przedłużony. Kwitnie od listopada/grudnia do kwietnia. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Wrzosiec lubi jasne stanowisko na glebie próchnicznej i kwaśnej.
Kalina wawrzynowata (Viburnum tinus ‘Gwenllian’)
Wieczniezielona, kwitnąca roślina balkonowa, która jesienią przedstawia szczególną wartość. Tworzy regularny, kulisty krzew bez zabiegów formujących. Dorasta do ok. 80 cm wysokości. Kalina wawrzynowata posiada nietypowy okres kwitnienia; kiedy w październiku na tle ciemnej zieli liści pojawiają się ciemnoczerwone pąki kwiatowe, oznacza to zapowiedź rozwoju kwiatów. Roślina kwitnie od listopada do kwietnia. Białoróżowe kwiaty pozostają całą zimę, co innym balkonowym roślinom raczej sienie udaje. Lubi ziemię żyzną, wilgotną i przepuszczalną.
Golteria rozesłana (Gaultheria procumbens)
Poza klasycznymi roślinami balkonowymi, cenionymi zwykle dla kwiatów, na uwagę zasługują też rośliny o dekoracyjnych owocach. Do takich należy krzewinka z rodziny wrzosowatych – golteria rozesłana. W lipcu i sierpniu rozwija pachnące białe albo białoróżowe kwiatki, pojedyncze lub w gronach. W następnych tygodniach mija kwiatowy urok, ale powstają czarująco pachnące owoce. Z zewnątrz są czerwone i błyszczące, wewnątrz białe i gąbczaste. Rośnie dobrze w słońcu i w zacienieniu. Powstaje ciekawa kompozycja zimozielonych liści i czerwonych owoców. Lubi gleby kwaśne, próchniczne i umiarkowanie wilgotne. Wysokość krzewinki wynosi 10-20 cm.
Perentia spiczasta (Pernettya mucronata)
Zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych dorasta do ok. 40 cm wysokości, ma pędy wzniesione i płożące. Ciemnozielone i błyszczące liście są jajowatoeliptyczne, skórzaste. Dzbanuszkowate kwiaty mają kolor jasnoróżowy albo biały i pojawiają się w kątach liści od maja do czerwca. Jesienną dekorację balkonu stanowią jednak owoce perentii. Są kuliste, o średnicy ok.10 mm, najpierw białe, potem purpurowe. Długo utrzymują się na pędach. Roślina lubi miejsca jasne lub lekko zacienione, osłonięte. Gleba powinna być kwaśna. Istnieją odmiany hodowlane perentii o owocach białych, czerwonych, różowych albo fioletowych.
Złotospor wirginijski (Chrysogonum virginianum)
Bylina o płożącym pokroju, tworząca dywaniki. Jajowatoeliptyczne liście są osadzone na długich ogonkach, stanowią zieloną ozdobę balkonu, a przede wszystkim są tłem dla jaskrawo żółtych kwiatów. Niezwykłą cechą tej rośliny jest bardzo długi okres kwitnienia od maja do października. Złote kwiaty obsypują całą roślinę. Złotospor dobrze rośnie w słońcu i w półcieniu. Lubi podłoże żyzne, wilgotne, przepuszczalne. Utrzymywanie podłoża w stanie wilgotnym jest warunkiem długiego i obfitego kwitnienia.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.