Porady

Kamienne ogrodzenie - jaki kamień na ogrodzenie ogrodu?

0 (0 opinii)

Ogrodzenie wokół domu i ogrodu przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo, ale pełni także inne funkcje. Najbardziej popularne i trwałe są ogrodzenia z litego muru lub z elementów murowanych wypełnionych siatką. Możliwości jest jednak więcej.

Lity mur czy łączony z parkanem?

Najpierw musimy zadać sobie pytanie, na ile chcemy zabezpieczyć się przed spojrzeniami przechodniów. Kamienne ogrodzenie z litego muru całkowicie zabezpiecza przed spojrzeniami z zewnątrz, ale jednocześnie ogranicza domownikom widok na okolicę. Utrudnia sprawdzenie, kto zbliża się do domu. Może zasłonić ładny widok. Ponadto tworzy pewne poczucie zamknięcia. Dlatego większość właścicieli ogrodów decyduje się na kamienne ogrodzenie z elementami metalowej kraty lub siatki, które nie ograniczają widoczności. Kącik rekreacyjny można w takiej sytuacji zasłonić, sadząc żywopłot czy stawiając jedną z osłon ogrodowych z pnączami. Ażurowe ogrodzenie pozwala natomiast na zaprezentowanie piękna ogrodu. Za budową litego muru odgradzającego posesję od okolicy może przemawiać chęć zapewnienia spokoju i ciszy. Mur wycisza ruch uliczny, jeśli posesja graniczy z ruchliwą ulicą, sklepami lub torami kolejowymi. Wadą litego muru natomiast jest wyższy koszt budowy oraz niebezpieczeństwo zabrudzenia go przez graficiarzy. Decydując się na kamienne ogrodzenie, weźmy pod uwagę również wielkość działki. Lity mur źle sprawdza się na małych działkach, gdyż zacienia sporą część ogrodu. Na małej działce lepiej sprawdzają się murki połączone np. z metalową kratą. Mur lepiej prezentuje się na dużych parcelach, gdzie nie ogranicza oświetlenia ogrodu.

Pomysły na kamienne ogrodzenie

Pięknie wyglądają murki z ciosanego wapienia połączone z kratą ze stali pomalowanej na ciemny kolor. Innym rozwiązaniem mogą być słupy podtrzymujące kratę, zbudowane z cegieł lub bloczków betonowych, osadzone na betonowym cokole i otynkowane. 

Decydując się na kamienne ogrodzenie, weźmy pod uwagę wielkość działki. Lity mur źle sprawdza się na małych działkach, gdyż zacienia sporą część ogrodu. W takiej sytuacji lepiej postawić murek połączony np. z metalową kratą. 

Jeśli styl posesji jest rustykalny, możemy zbudować ogrodzenie z otoczaków i kamieni rzecznych łączonych zaprawą cementową. Wypukłe kamienie w różnych kolorach sprawiają bardzo naturalne wrażenie. Dla dopełnienia charakteru ogrodzenia można je uzupełnić drewnianym płotem. 

Wrażenie starego muru, jakby pozostałości ruin, możemy uzyskać, wykorzystując w tym celu kamienie polne
Wrażenie starego muru, jakby pozostałości ruin, możemy uzyskać, wykorzystując w tym celu kamienie polne

Wrażenie starego muru, jakby pozostałości ruin, możemy uzyskać budując cokół z polnych kamieni. Podobny efekt można również uzyskać przez oklejenie cokołu lub murków płotkami imitującymi głazy. Ciekawym rozwiązaniem jest budowa muru z polnych głazów oraz kamieni uzyskanych w kamieniołomie. Polne kamienie można ułożyć nieregularnie. Kostka granitowa użyta do budowy cokołu i murków sprawdzi się zarówno na posesji o charakterze nowoczesnym, jak i rustykalnym.

Ciekawym materiałem do budowy muru mogą być cegły z rozbiórki. Cegły z rozbiórki i cegły licowe nie muszą być niczym zabezpieczone. Wyraźny rysunek cegieł o różnych kolorach i fakturach stworzy wrażenie angielskich posiadłości wiejskich. Rustykalny mur można zbudować także z jasnych kamieni z łupanego wapienia łączonych zaprawą cementową. Tego rodzaju mur musi być na szczycie zabezpieczony przed opadami deszczu. Można w tym celu ułożyć na wierzchu duże kamienie lub zbudować daszki pokryte dachówką.

Rodzaje budulca

Cegła jest budulcem uniwersalnym, który pozwala na budowę ogrodzeń pełnych lub ażurowych o różnych kształtach. Ceglane ogrodzenie buduje się na fundamencie z poziomą izolacją, zaś cegły układa się poziomo, łącząc je zaprawą cementową.

Szczególnym urokiem odznacza się ogrodzenie z kamienia, które jest trwałe i nawet z biegiem lat zachowuje swój urok. Kamień charakteryzuje się dużą trwałością i nie wymaga zabiegów konserwacyjnych.

Jeśli styl posesji jest rustykalny, możemy zbudować ogrodzenie z otoczaków i kamieni rzecznych łączonych zaprawą cementową

Rodzaje kamieni

  • ciosane mają nieregularne kształty, co nadaje ogrodzeniu charakter rustykalny.
  • kamienie łupane tworzą bloczki. Można z nich ułożyć równy mur,
  • polne, nieobrobione kamienie sprawdzają się w tzw. murze dzikim,
  • otoczaki, czyli kamienie rzeczne o gładkiej powierzchni wypolerowanej przez wodę,
  • piaskowiec i wapień są często wybierane jako budulec ogrodzeń kamiennych. Mają ciekawe kolory i są łatwe w obróbce. Ich wadą jest mniejsza trwałość, podatność na zabrudzenia i porośnięcie glonami,
  • bazalt, granit, porfir odznaczają się większą trwałością. Ich wadą jest natomiast wysoka cena.

Rodzaje ogrodzeń kamiennych

Mur dziki stawia się z nieregularnych kamieni różnego koloru i kształtu. Aby go ustabilizować, należy niektóre większe kamienie umieścić w poprzek. Mur cyklopowy buduje się z dużych, polnych kamieni o ociosanych powierzchniach. Kamienie muszą szczelnie do siebie przylegać, aby powstała w miarę gładka powierzchnia. Z kolei mur warstwowy jest budowany z płaskich kamieni łupanych położonych poziomo. Mur rzędowy buduje się natomiast z kamieni ociosanych w prostopadłościany. Kamienie w jednym rzędzie muszą być jednakowe, zaś poszczególne rzędy mogą różnić się wysokością.

Budowa muru z kamienia

Kamienny mur powinien mieć co najmniej 30 cm grubości. Kamienie spaja się zaprawą cementową. Budowa muru wymaga uprzedniego stworzenia fundamentu na głębokości poniżej poziomu zamarzania gruntu. Co 10-15 metrów należy wykonać szczelinę (dylatację), która zapobiegnie nierównomiernemu osadzaniu się muru. 

Budowa ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymaga dopełnienia żadnych formalności
Budowa ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymaga dopełnienia żadnych formalności

Kwestie prawne

Budowa ogrodzenia nie wymaga żadnych formalności, jeśli jest stawiane między działkami oraz jego wysokość nie przekracza 2,2 m. Ogrodzenie od strony ulicy oraz ogrodzenie wyższe niż 2,2 m musi być zgłoszone w urzędzie. Budowę można rozpocząć 30 dni od daty zgłoszenia, o ile urząd nie wniesie sprzeciwu.

Budowa ogrodzenia musi spełniać wymogi prawne:

  • ogrodzenie nie może powodować zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Nie można umieszczać, żadnych ostrych zabezpieczeń, np. drutu kolczastego, poniżej 1,8 m wysokości,
  • ogrodzenie pełne z litego muru można budować tylko przy ruchliwej ulicy lub torach kolejowych. W tym przypadku 25% powierzchni muszą stanowić prześwity,
  • bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz i nie mogą mieć progów.

Przeczytaj również: Jak wybrać siatkę ogrodzeniową? Porady, rodzaje 

0 (0 opinii)