Porady

Jakie ryby do oczka wodnego?

5,0 (2 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Oczko wodne samo w sobie jest ozdobą ogrodu. Jeśli zamieszkają w nim różne gatunki ryb, naprawdę zacznie tętnić życiem. Jakie ryby warto wpuścić do zbiornika oraz o czym należy pamiętać zaczynając hodowlę? Oto kilka ważnych informacji.

Zanim wpuścimy ryby do oczka wodnego, należy przeliczyć, ile z nich może pływać w naszym zbiorniku. Obliczenie jest dość proste: 1 mała ryba powinna mieć ok. 100 l wody, natomiast dla gatunków większych poleca się zastosowanie zasady 1000 l wody na 1 osobnika.

Ryby wpuszczamy najwcześniej po tygodniu od założenia oczka. Ważne jest, aby woda była już przejrzysta, a zasadzone rośliny trochę się ukorzeniły. Trzeba pamiętać o tym, że ryby lubią czystą i dobrze dotlenioną wodę. W związku z tym należy zapobiegać rozwojowi glonów.

Nie zaleca się wpuszczania dużej liczby ryb w pierwszym roku od stworzenia zbiornika wodnego. Lepiej zacząć od hodowli liczącej kilka osobników i dopiero w kolejnych latach ją rozwijać.

Zarybione oczko wodne naprawdę tętni życiem

Karmienie powinno odbywać się raz dziennie. Stosujemy pokarmy firmowe, które kupujemy w sklepach akwarystycznych. Przy ich zakupie powinniśmy pamiętać, aby były dopasowane do wielkości naszych ryb. Jesienią, gdy temperatury spadną poniżej 10º C, wstrzymujemy dokarmianie.

Co ważne, w naszym oczku wodnym nie może zabraknąć roślin. Ocieniają one lustro wody i dają schronienie rybom. Ponadto dostarczają tlen. Dbając o właściwe napowietrzenie, warto zbudować kaskadę czy zaopatrzyć zbiornik w pompy filtrujące.

Kiedy idzie ku zimie a nasze oczko wodne jest małe, ryby trzeba przenieść do wanny ustawionej w chłodnym pomieszczeniu z zainstalowaną np. pompką akwariową. Jeśli natomiast wielkość zbiornika pozwala na to, aby ryby spędziły w nim zimę, nie można pozwolić, aby woda zamarzła całkowicie. Trzeba wyrąbać przerębel lub zastosować tzw. sztuczny przerębel. 

Jedna mała ryba powinna przypadać na ok. 100 l wody, natomiast dla gatunków większych poleca się zastosowanie zasady 1000 l wody na 1 osobnika.

Jakie ryby można wpuścić do oczka wodnego?

  • karaś – zacznijmy od tego, że dobrze czują się w zbiornikach wodnych każdej wielkości. Zazwyczaj znane są jako tzw. złote rybki. Niemniej posiadają tak naprawdę kilka barw, np.: białą, czerwoną, czarną, pomarańczową czy żółtą. Do oczka wodnego najlepsze są odmiany: nimfa, kometa czy shubunkin,
  • karp koi – przede wszystkim trzeba mocno podkreślić to, że te ryby lubią duże i dobrze natlenione zbiorniki. Osiągają od 50 do 90 cm długości oraz dożywają nawet 20 lat. Obecnie znanych jest ok. 100 ich odmian. Najbardziej popularne z nich to koholu (białe z czerwonymi nieregularnami plamami), tashio sanku (białe z czerwonymi oraz czarnymi plamami) oraz show sanku (czarne z czerwonymi i białymi plamami),
  • złota orfa – poznamy ją po pomarańczowym ciele i podłużnym kształcie. Jej płetwy są w połowie długości przezroczyste, natomiast przy nasadzie czerwone. Potrafią osiągać nawet 1 m długości. Nie zaleca się hodowania ich w małych oczkach wodnych,

Karaś, karp koi, złota orfa, jesiotr - to tylko niektóre z gatunków, które mogą zamieszkać w przydomowym stawie

  • złoty lin – doskonały do oczek wodnych, ponieważ jest rybą wytrzymałą i spokojną. Charakteryzuje się żółtym ciałem o wydłużonym i lekko spłaszczonym kształcie. Przy otworze gębowym ma małe wąsiki. Osiąga nawet 0,5 m długości. W oczkach wodnych dorasta do 30 cm,
  • jesiotr – ma długie walcowate i wydłużone ciało, które pokrywa pięć rzędów tarczek kostnych. Jego głowa ma natomiast charakterystyczny wydłużony ryjek. Osiąga nawet 9 m długości! Tylko do bardzo dużych zbiorników wodnych,
  • tołpyga – ma szarobrunatną barwę i wysokie ciało pokryte drobnymi łuskami. Uznawana jest za znakomity naturalny filtrator wody. Dorasta do ok. 1 m długości,
  • ryby tropikalne – a dlaczego nie moglibyśmy hodować ich w oczku wodnym? Śmiało można je wpuszczać do małych zbiorników, czyli takich o pojemności do ok. 1000 l. A jest w czym wybierać, np.: brzonka różowa, danio tęczowy, gupiki, kardynałek chiński, mieczyki czy żałobniczek.
5,0 (2 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba