Porady

Oczko wodne na balkonie?

4,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Miłośników oczek wodnych można spotkać na całym świecie. Zarówno na terenach podmiejskich, z dużymi ogrodami, jak i w wielkich miastach. Jeśli nawet brakuje miejsca na duży staw ogrodowy, to zawsze przecież jest możliwość zbudować sobie mini oczko wodne na balkonie.

Bamboo Import Europe

Forma i pojemność naczynia na oczko wodne

Oczko wodne, które może znajdować się na balkonie, ma zwykle powierzchnię około metra kwadratowego i pojemność od 50 do 200 litrów. Chodzi tutaj o pojemnik z drewna, metalu albo kamienia, który stoi na podłodze. Nadaje się do tego celu w zasadzie wszystko, co jest szczelne i ma zwartą budowę. Na przykład duża donica do kwiatów, wanna metalowa albo beczka po winie. Jeśli naczynie nie jest dostatecznie szczelne, można zastosować folię. Folia jest zalecana w przypadku pojemników metalowych, aby zapobiec ich korozji. Natomiast wanny cynkowane wymagają izolacji, ponieważ ten metal jest szkodliwy dla roślin.

Oczko wodne, które może znajdować się na balkonie, ma zwykle powierzchnię około metra kwadratowego i pojemność od 50 do 200 litrów.

Wybór właściwego miejsca

Kto ma do dyspozycji jedynie mały balkon, jest w wyborze miejsca na oczko wodne dosyć ograniczony. Jednak i w tym przypadku należy próbować znaleźć takie miejsce, gdzie mini oczko wodne nie będzie stało w pełnym południowym słońcu. Idealnie byłoby, gdyby słońce padało na wodę w godzinach rannych albo wieczorem. Jeśli położenie balkonu uniemożliwia taką lokalizację pojemnika, zawsze można się posłużyć markizą albo parasolem przeciwsłonecznym. Bezpośrednie nasłonecznienie prowadzi do przegrzania wody, co szybko spowodowałoby śmierć ryb i roślin. Wybór miejsca należy dobrze przemyśleć, ponieważ raz napełnione wodą balkonowe oczko wodne jest raczej mało mobilne.

Diy Fun World
Oczko wodne na balkonie pielęgnuje się inaczej, niż oczko w ogrodzie

Materiały i rośliny do oczka wodnego na balkonie

Poza odpowiednim pojemnikiem potrzebny będzie żwir albo specjalne podłoże na dno. Zaleca się też instalację małej pompki fontannowej. Woda będzie lepiej natleniona, a ciągły ruch wody zniechęca komary do składania jaj. W oczku wodnym na balkonie nie może oczywiście zabraknąć roślin. Nawet w małym zbiorniku będą rosły drobne rośliny pływające, jak rzęsa, osoka, żabiściek. Większość roślin wodnych ma niewielkie wymagania, co do substancji pokarmowych. Jako substrat wystarcza im przeważnie żwir.

Do obsadzenia małego oczka wodnego wystarczy kilka roślin. Na obrzeżach zbiornika można na przykład posadzić drobny tatarak trawiasty albo sit. Na środku efektownie będą wyglądać miniaturowe lilie wodne albo hiacynt wodny. Lilie, które mają nieco większe wymagania pokarmowe, oraz inne rośliny, dobrze jest sadzić w koszykach-pojemnikach dla roślin wodnych.

Poza odpowiednim pojemnikiem potrzebny będzie żwir albo specjalne podłoże na dno. Zaleca się też instalację małej pompki fontannowej.

Pielęgnacja oczka wodnego na balkonie

Największa różnica między ogrodowym oczkiem wodnym, a miniaturowym na balkonie polega na tym, że w dużym zbiorniku można próbować stworzyć równowagę biologiczną. Duża ilość roślin usuwa z wody azot, fosforany i inne produkty rozkładu odchodów ryb. Rośliny przyczyniają się więc do samooczyszczania wody. Filtr może służyć tylko jako uzupełnienie. W przypadku mini zbiornika ilość wody jest zbyt mała, aby pomieścić wystarczającą ilość roślin, zdolnych oczyszczać wodę. Skoro mechanizmy biologiczne nie mogą działać, trzeba w regularnych odstępach czasu wybierać część wody ze zbiornika i wymieniać ją na nową.

Best Kitchen Design
Niektóre rośliny oczyszczają wodę w oczku wodnym

Oczko wodne zimą

W ogrodowych oczkach wodnych z głęboką strefą powyżej metra przezimują spokojnie zarówno ryby, jak i rośliny. Oczko wodne na balkonie takiej szansy nie daje. Kiedy jesienią temperatura zaczyna zdecydowanie spadać, koniecznością staje się spuszczenie wody z pojemnika. Odmiany lilii wodnych, które są odporne na mróz, mogą pozostać w pojemniku. Trzeba tylko przykryć je styropianem, słomą albo inną izolacją, a całość zabezpieczyć folią przed opadami. Lilie wrażliwe na przemarzanie trzeba umieścić w pojemnikach i przechować przez zimę w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 5-8ºC. Hiacynty, salwinie i pistie (sałata wodna) wymagają wyższej temperatury – ok. 18ºC.

4,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba