Porady

Oczko wodne na balkonie?

4 (1 opinia)

Miłośników oczek wodnych można spotkać na całym świecie. Zarówno na terenach podmiejskich, z dużymi ogrodami, jak i w wielkich miastach. Jeśli nawet brakuje miejsca na duży staw ogrodowy, to zawsze przecież jest możliwość zbudować sobie mini oczko wodne na balkonie.

Zalety i wady oczka wodnego na balkonie

Mały zbiornik wodny zmienia całkowicie nastrój balkonu. Każdy wie, jak uspokajająco działa szemrząca cicho woda. Nawet jeśli balkon jest niewielki, zawsze można pozwolić sobie na minisadzawkę. Balkon z miniaturowym biotopem w formie sadzawki tworzy przyjemną atmosferę małej idylli. Balkon i woda stają się po krótkim czasie naturalną jednością (o permakulturze, życiu zgodnie z naturą - przeczytasz tutaj). 

Zalety:

  • Dziecinnie proste urządzenie oczka wodnego na balkonie.
  • Prace pielęgnacyjne w granicach do przyjęcia.
  • Łatwa i szybka wymiana wody.

Wady:

  •  Minisadzawka na balkonie nie jest w stanie sama się regenerować.
  • Oczko wodne na balkonie nie zapewnia wodnym zwierzętom źródła pokarmu.
  • Zachodzi potrzeba kontroli i regulacji temperatury wody. 
Oczko wodne na balkonie
Oczko wodne na balkonie

Oczko wodne na balkonie - na co trzeba zwrócić uwagę? 

1. Sprawdzić, jakie jest dopuszczalne obciążenie balkonu.

Trzeba w tym celu sięgnąć do projektu architektonicznego domu albo nawiązać kontakt z jego właścicielem. Jeśli mieszkanie jest wynajmowane, właściciel będzie mógł udostępnić dane dotyczące statyki balkonu albo o nie wystąpić. W większości przypadków nie ma z tym problemu. Oczywiście nie chodzi tylko o stan techniczny balkonu. Decydująca jest suma zgromadzonych na balkonie obciążeń. Przecież oprócz posiadania minisadzawki, dobrze byłoby móc przy niej posiedzieć z przyjaciółmi. A to już będzie kilka setek dodatkowych kilogramów.

2. Świadomie wybrać odpowiednie stanowisko.

Rośliny wodne potrzebują do zdrowego wzrostu określonych warunków. Na przykład woda nie powinna się zbytnio nagrzewać. Jeśli słońce świeci przez osiem i więcej godzin na niewielką powierzchnię wody, mały akwen może się przegrzać. To oznaczałoby dla niego koniec. W przypadku niekorzystnego położenia balkonu można osłonić go przed słońcem markizą. Odpada też balkon skierowany na północ. Jak by nie było, rośliny potrzebują do wzrostu co najmniej sześciu godzin słońca. 

Minisadzawka nadaje się oczywiście nie tylko na balkon.

3. Zastosować czysty pojemnik.

W zasadzie można by zastosować do urządzenia oczka wodnego na balkonie dowolnego pojemnika, który nam odpowiada, byle tylko był całkowicie czysty. Chodzi o to, że na przykład z wanny ocynkowanej z czasem uwalniają się szkodliwe substancje, a i ze starej beczki po winie mogą się przedostawać do wody różne związki chemiczne. Istnieje wówczas niebezpieczeństwo, że mogą zaszkodzić zarówno roślinom, jak i żyjącym w wodzie zwierzętom. 

Oczko wodne na balkonie
Dailymotion

4. Sprawdzić szczelność zbiornika.

Nawet jeśli wanna metalowa albo kadź drewniana wspaniale wygląda, nie zawsze pozostaje całkowicie szczelna. W razie wątpliwości trzeba wyłożyć pojemnik folią do oczek wodnych. 

Forma i pojemność naczynia na oczko wodne

Oczko wodne, które może znajdować się na balkonie, ma zwykle powierzchnię około metra kwadratowego i pojemność od 50 do 200 litrów. Chodzi tutaj o pojemnik z drewna, metalu albo kamienia, który stoi na podłodze. Nadaje się do tego celu w zasadzie wszystko, co jest szczelne i ma zwartą budowę. Na przykład duża donica do kwiatów, wanna metalowa albo beczka po winie. Jeśli naczynie nie jest dostatecznie szczelne, można zastosować folię. Folia jest zalecana w przypadku pojemników metalowych, aby zapobiec ich korozji. Natomiast wanny cynkowane wymagają izolacji, ponieważ ten metal jest szkodliwy dla roślin.

Oczko wodne, które może znajdować się na balkonie, ma zwykle powierzchnię około metra kwadratowego i pojemność od 50 do 200 litrów.

Wybór właściwego miejsca

Kto ma do dyspozycji jedynie mały balkon, jest w wyborze miejsca na oczko wodne dosyć ograniczony. Jednak i w tym przypadku należy próbować znaleźć takie miejsce, gdzie mini oczko wodne nie będzie stało w pełnym południowym słońcu. Idealnie byłoby, gdyby słońce padało na wodę w godzinach rannych albo wieczorem. Jeśli położenie balkonu uniemożliwia taką lokalizację pojemnika, zawsze można się posłużyć markizą albo parasolem przeciwsłonecznym. Bezpośrednie nasłonecznienie prowadzi do przegrzania wody, co szybko spowodowałoby śmierć ryb i roślin. Wybór miejsca należy dobrze przemyśleć, ponieważ raz napełnione wodą balkonowe oczko wodne jest raczej mało mobilne.

Oczko wodne na balkonie pielęgnuje się inaczej, niż oczko w ogrodzie
Diy Fun World
Oczko wodne na balkonie pielęgnuje się inaczej, niż oczko w ogrodzie

Materiały i rośliny do oczka wodnego na balkonie

Poza odpowiednim pojemnikiem potrzebny będzie żwir albo specjalne podłoże na dno. Zaleca się też instalację małej pompki fontannowej. Woda będzie lepiej natleniona, a ciągły ruch wody zniechęca komary do składania jaj. W oczku wodnym na balkonie nie może oczywiście zabraknąć roślin. Nawet w małym zbiorniku będą rosły drobne rośliny pływające, jak rzęsa, osoka, żabiściek. Większość roślin wodnych ma niewielkie wymagania, co do substancji pokarmowych. Jako substrat wystarcza im przeważnie żwir.

Do obsadzenia małego oczka wodnego wystarczy kilka roślin. Na obrzeżach zbiornika można na przykład posadzić drobny tatarak trawiasty albo sit. Na środku efektownie będą wyglądać miniaturowe lilie wodne albo hiacynt wodny. Lilie, które mają nieco większe wymagania pokarmowe, oraz inne rośliny, dobrze jest sadzić w koszykach-pojemnikach dla roślin wodnych.

Poza odpowiednim pojemnikiem potrzebny będzie żwir albo specjalne podłoże na dno. Zaleca się też instalację małej pompki fontannowej.

Pielęgnacja oczka wodnego na balkonie

Największa różnica między ogrodowym oczkiem wodnym, a miniaturowym na balkonie polega na tym, że w dużym zbiorniku można próbować stworzyć równowagę biologiczną. Duża ilość roślin usuwa z wody azot, fosforany i inne produkty rozkładu odchodów ryb. Rośliny przyczyniają się więc do samooczyszczania wody. Filtr może służyć tylko jako uzupełnienie. W przypadku mini zbiornika ilość wody jest zbyt mała, aby pomieścić wystarczającą ilość roślin, zdolnych oczyszczać wodę. Skoro mechanizmy biologiczne nie mogą działać, trzeba w regularnych odstępach czasu wybierać część wody ze zbiornika i wymieniać ją na nową.

Niektóre rośliny oczyszczają wodę w oczku wodnym
Best Kitchen Design
Niektóre rośliny oczyszczają wodę w oczku wodnym

Oczko wodne zimą

W ogrodowych oczkach wodnych z głęboką strefą powyżej metra przezimują spokojnie zarówno ryby, jak i rośliny. Oczko wodne na balkonie takiej szansy nie daje. Kiedy jesienią temperatura zaczyna zdecydowanie spadać, koniecznością staje się spuszczenie wody z pojemnika. Odmiany lilii wodnych, które są odporne na mróz, mogą pozostać w pojemniku. Trzeba tylko przykryć je styropianem, słomą albo inną izolacją, a całość zabezpieczyć folią przed opadami. Lilie wrażliwe na przemarzanie trzeba umieścić w pojemnikach i przechować przez zimę w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 5-8ºC. Hiacynty, salwinie i pistie (sałata wodna) wymagają wyższej temperatury – ok. 18ºC.

Alternatywa dla tradycyjnego oczka wodnego na balkon i taras

Minisadzawka nadaje się oczywiście nie tylko na balkon. Także na tarasie znajdzie dla siebie wspaniały zakątek metalowa wanna albo drewniana kadź. Jeśli do dyspozycji pozostaje nieco więcej przestrzeni, można pomyśleć o podwyższonym oczku wodnym. Ten wariant przypomina podniesioną rabatę i zawsze wart jest uwagi. Najprościej jest kupić gotowe oczko wodne w wersji podwyższonej, można jednak pokusić się też o samodzielne zbudowanie takiego obiektu. 

4 (1 opinia)