Porady

Oczko wodne z opony - jak zrobić? [WIDEO]

5,0 (6 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Kreatywność ogrodników-amatorów nie zna granic. Obdarzony fantazją właściciel działki może spełnić swoje marzenie i stworzyć wspaniałą jej ozdobę – oczko wodne z opony. Przy odrobinie wysiłku, bez drogich materiałów, można mieć własną małą oazę.

YouTube

Woda odgrywa szczególną rolę w każdym krajobrazie, także ogrodowym. Budowa niewielkiego oczka wodnego na działce ozdabia ją w niezwykły sposób. Nadaje ogrodowi osobliwego uroku. Daje poczucie chłodu w upalny dzień. Dekoracyjnie i z fantazją urządzony basen cieszy oko, pomaga się odprężyć, wprawia w dobry nastrój.

Miniaturowe jezioro z opony raczej nie nada się do hodowli ryb, ale można w nim na przykład zainstalować fontannę. Zamaskowanie krawędzi zbiornika kamieniami i posadzenie wokół roślin, zmieni ogrodowy krajobraz nie do poznania.

Doświadczenie uczy, że woda w zbiorniku wystawionym na działanie słońca szybko zakwita, a podczas suchej pogody wyparowuje.

Co będzie potrzebne do budowy oczka wodnego?

Przed rozpoczęciem budowy oczka wodnego należy przygotować: opony (1 dużą i 2-3 mniejsze), żwir, folię, łopatę, piłę tarczową, poziomnicę. Piła przyda się do odcięcia górnej części opony, a poziomnica do ustawienia zbiornika w poziomie.

Wybór opony zależy od wielkości ogrodu i miejsca przeznaczonego na oczko wodne. Dla niewielkiego zakątka wystarczająca będzie opona samochodu osobowego. Duże i głębokie zbiorniki powstaną z opon ciężkich ciągników albo na przykład kombajnów zrębowych. Ciekawie będzie wyglądać kompozycja z kilku opon różnej wielkości ułożonych obok siebie.

Handimania
Oczko wodne z opony

Wybór miejsca dla oczka wodnego

Naturalnie, powinien to być teren równy, bez dołów, kamieni i krzewów. Trzeba zaplanować, czy oczko wodne będzie na powierzchni ziemi, czy w zagłębieniu gruntu. Zawczasu dobrze jest też określić sposób dekoracji jeziorka, przewidzieć możliwość podświetlenia, ewentualnego montażu fontanny i doprowadzenia zasilania.

Doświadczenie uczy, że woda w zbiorniku wystawionym na działanie słońca szybko zakwita, a podczas suchej pogody wyparowuje. Najlepiej byłoby umieścić oczko wodne w półcieniu, ale nie pod drzewami - ze względu na spadające liście albo igły.

Teren pod oczko wodne powinien być równy, bez dołów, kamieni i krzewów. Trzeba zaplanować, czy oczko będzie na powierzchni ziemi, czy w zagłębieniu gruntu.

Wykonanie oczka wodnego z opony - krok po kroku

1. Ściąć wierzchnią część opony.

2. Wykopać zagłębienie odpowiedniej wielkości i głębokości.

3. Sprawdzić poziomnicą, czy dno zagłębienia nie jest pochyłe.

4. Ułożyć poziomo przygotowaną oponę.

5. Nałożyć na oponę folię i dopasować do jej wnętrza. Dla równomiernego rozłożenia folii należy napełnić mini sadzawkę wodą, a brzegi folii umocować kamieniami bez ostrych krawędzi.

6. W przypadku budowy oczka z kilku opon, czynności należy powtórzyć.

7. Ułożyć wokół oczka wodnego kamienie i obsadzić całość roślinami.

8. Napełnić zbiornik (zbiorniki) wodą.

9. Ewentualnie: podłączyć zasilanie fontanny i oświetlenia.

YouTube
Oczko wodne z recyklingu

Propozycje urządzenia oczka wodnego z opon

Możliwości urządzenia mini jeziorka w ogrodzie są nieograniczone. Oto kilka z nich:

  • Ciekawie wyglądają dwa albo trzy oczka obok siebie, ale z opon ułożonych na różnych poziomach. Powstają w ten sposób sadzawki z przelewem, tworzące małe wodospady. Wystarczy tylko zainstalować niewielką pompę tłoczącą wodę do górnego zbiornika.
  • Jeśli dwie opony jednakowej wielkości ułoży się obok siebie na jednym poziomie, można między nimi wznieść miniaturowy drewniany mostek. Efekt jest niezwykły.
  • Małe oczko wodne z opony można doskonale ożywić instalując w nim fontannę albo podświetlenie z wykorzystaniem baterii słonecznych.

Jak widać, nawet bardzo mały ogród może zyskać niepowtarzalny urok, kiedy powstanie w nim prawdziwe, chociaż miniaturowe, jezioro. Na dodatek wykonane ze starej opony.

Oczko wodne z opony - jak zrobić? [WIDEO]

5,0 (6 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba