Oczko wodne z opony - jak zrobić? [WIDEO]
Kreatywność ogrodników-amatorów nie zna granic. Obdarzony fantazją właściciel działki może spełnić swoje marzenie i stworzyć wspaniałą jej ozdobę – oczko wodne z opony. Przy odrobinie wysiłku, bez drogich materiałów, można mieć własną małą oazę.
Woda odgrywa szczególną rolę w każdym krajobrazie, także ogrodowym. Budowa niewielkiego oczka wodnego na działce ozdabia ją w niezwykły sposób. Nadaje ogrodowi osobliwego uroku. Daje poczucie chłodu w upalny dzień. Dekoracyjnie i z fantazją urządzony basen cieszy oko, pomaga się odprężyć, wprawia w dobry nastrój.
Miniaturowe jezioro z opony raczej nie nada się do hodowli ryb, ale można w nim na przykład zainstalować fontannę. Zamaskowanie krawędzi zbiornika kamieniami i posadzenie wokół roślin, zmieni ogrodowy krajobraz nie do poznania.
Doświadczenie uczy, że woda w zbiorniku wystawionym na działanie słońca szybko zakwita, a podczas suchej pogody wyparowuje.
Co będzie potrzebne do budowy oczka wodnego?
Przed rozpoczęciem budowy oczka wodnego należy przygotować: opony (1 dużą i 2-3 mniejsze), żwir, folię, łopatę, piłę tarczową, poziomnicę. Piła przyda się do odcięcia górnej części opony, a poziomnica do ustawienia zbiornika w poziomie.
Wybór opony zależy od wielkości ogrodu i miejsca przeznaczonego na oczko wodne. Dla niewielkiego zakątka wystarczająca będzie opona samochodu osobowego. Duże i głębokie zbiorniki powstaną z opon ciężkich ciągników albo na przykład kombajnów zrębowych. Ciekawie będzie wyglądać kompozycja z kilku opon różnej wielkości ułożonych obok siebie.
Wybór miejsca dla oczka wodnego
Naturalnie, powinien to być teren równy, bez dołów, kamieni i krzewów. Trzeba zaplanować, czy oczko wodne będzie na powierzchni ziemi, czy w zagłębieniu gruntu. Zawczasu dobrze jest też określić sposób dekoracji jeziorka, przewidzieć możliwość podświetlenia, ewentualnego montażu fontanny i doprowadzenia zasilania.
Doświadczenie uczy, że woda w zbiorniku wystawionym na działanie słońca szybko zakwita, a podczas suchej pogody wyparowuje. Najlepiej byłoby umieścić oczko wodne w półcieniu, ale nie pod drzewami - ze względu na spadające liście albo igły.
Teren pod oczko wodne powinien być równy, bez dołów, kamieni i krzewów.
Wykonanie oczka wodnego z opony - krok po kroku
1. Ściąć wierzchnią część opony.
2. Wykopać zagłębienie odpowiedniej wielkości i głębokości.
3. Sprawdzić poziomnicą, czy dno zagłębienia nie jest pochyłe.
4. Ułożyć poziomo przygotowaną oponę.
5. Nałożyć na oponę folię i dopasować do jej wnętrza. Dla równomiernego rozłożenia folii należy napełnić mini sadzawkę wodą, a brzegi folii umocować kamieniami bez ostrych krawędzi.
Możliwości urządzenia mini jeziorka w ogrodzie są nieograniczone.
6. W przypadku budowy oczka z kilku opon, czynności należy powtórzyć.
7. Ułożyć wokół oczka wodnego kamienie i obsadzić całość roślinami.
8. Napełnić zbiornik (zbiorniki) wodą.
9. Ewentualnie: podłączyć zasilanie fontanny i oświetlenia.
Propozycje urządzenia oczka wodnego z opon
Możliwości urządzenia mini jeziorka w ogrodzie są nieograniczone. Oto kilka z nich:
- Ciekawie wyglądają dwa albo trzy oczka obok siebie, ale z opon ułożonych na różnych poziomach. Powstają w ten sposób sadzawki z przelewem, tworzące małe wodospady. Wystarczy tylko zainstalować niewielką pompę tłoczącą wodę do górnego zbiornika.
- Jeśli dwie opony jednakowej wielkości ułoży się obok siebie na jednym poziomie, można między nimi wznieść miniaturowy drewniany mostek. Efekt jest niezwykły.
- Małe oczko wodne z opony można doskonale ożywić instalując w nim fontannę albo podświetlenie z wykorzystaniem baterii słonecznych.
Oczko wodne z opony ciągnikowej
Sadzawka ogrodowa z opony pasuje do najmniejszego nawet ogrodu, daje się tanio zbudować i może być gotowa w ciągu jednego dnia. Najczęściej spotykane na co dzień opony samochodów osobowych, a nawet dostawczych i ciężarowych, nie imponują szczególnie dużą średnicą. Jeśli jednak ktoś chciałby zainstalować w ogrodzie oczko wodne o ponad dwumetrowej średnicy, powinien poszukać opony do pojazdu rolniczego specjalnego przeznaczenia.
Dla przykładu, produkowana przez znaną firmę opona rolnicza o symbolu 900/65R46 ma szerokość 900 mm, średnicę felgi 46 cali, czyli około 117 cm, a odległość od felgi do brzegu opony wynosi 58,5 cm. Jak widać, można z niej zbudować całkiem duże oczko wodne. Koniecznie trzeba poszukać opony zużytej, ponieważ cena nowej byłaby zbyt szokująca.
Oprócz kupionej w jakimś przedsiębiorstwie rolniczym opony, potrzebne będą jeszcze:
- folia do oczek wodnych,
- żwir, piasek, kamienie polne, kamienie ozdobne,
- dekoracje,
- odporne rośliny wodne,
- piła, nóż, nożyce,
- szpadel, łopata do wykonania wykopu.
Najpierw trzeba w oponie ciągnikowej odciąć z jednej strony stopkę i bok do czoła opony. Powinna powstać gładka krawędź, aby później nie uszkodzić folii. Im bliżej cięcie sięgnie krawędzi profilu opony, tym większa będzie średnica sadzawki i objętość wody.
Wyłóż oczko wodne folią
Wykopany i wyrównany wykop pod oczko wodne trzeba najpierw wyłożyć folią. Należy przewidzieć odpowiednio duży zapas, aby ułożoną w wykopie oponę całkowicie tą folią otulić. Następnie folię mocuje się prowizorycznie, a pusty zbiornik wysypuje się grubym żwirem. Na brzegach układa się według własnego uznania kamienie własnoręcznie zebrane albo płyty kamienne, aby folię i oponę całkowicie ukryć. Wtedy zbiornik wodny będzie wyglądał w pełni naturalnie.
Wykopany i wyrównany wykop pod oczko wodne trzeba najpierw wyłożyć folią.
Na koniec, aby zupełnie nic nie wskazywało na związek oczka wodnego z ciągnikową oponą, trzeba całość obsadzić odpowiednio dobranymi gatunkami roślin. Niezwykle efektownie wyglądają grzybienie na tafli wody otoczone na przykład bambusem, trzciną albo miskantem chińskim o prążkowanych liściach.
Ponieważ stare opony nawet po latach wydzielają na zewnątrz określone szkodliwe substancje chemiczne, lepiej jest zrezygnować z próby hodowli w oczku wodnym ryb i innych wodnych stworzeń.
A może basen ogrodowy z jednej opony?
Białoruska wywrotka tylnozsypowa BiełAZ 75710, wykorzystywana w kopalniach odkrywkowych, jest prawdziwym olbrzymem. Ładowność tego pojazdu wynosi 450 ton, a w pełni załadowany waży 810 ton. Pomijając szczegóły budowy i napędu można podkreślić, że opona ma średnicę aż 4 m. Gdyby komuś udało się zdobyć taką zużytą oponę, z powodzeniem mógłby zbudować prawdziwy basen ogrodowy.
Jak widać, nawet bardzo mały ogród może zyskać niepowtarzalny urok, kiedy powstanie w nim prawdziwe, chociaż miniaturowe, jezioro. Na dodatek wykonane ze starej opony.
Komentarze