Porady

Karmnik w ogrodzie – jak dobrać odpowiedni? Gdzie go powiesić? Praktyczne wskazówki!

0 (0 opinii)

Karmienie ptaków zimą ma długą tradycję nie tylko w Polsce. Cieszy się popularnością wśród wielu miłośników ptaków. W miejscach karmienia można z bliska obserwować liczne gatunki. Karmienie staje nie tylko doświadczaniem natury, ale też zdobywaniem wiedzy. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które mają coraz mniej okazji do własnych obserwacji i kontaktu z przyrodą.

Czy karmniki są potrzebne? Jak podawać pokarm?

Jeśli chodzi o karmienie ptaków zimowe lub całoroczne, nasuwa się pytanie o fundamentalnym znaczeniu: w jaki sposób należy karmić ptaki, a także gdzie? Czy w ogóle potrzebne są te przeróżne karmniki jako miejsce podawania pokarmu, czy wystarczy po prostu rozsypać karmę na ziemi? Na ten aspekt należy koniecznie zwrócić uwagę, jeśli chce się poważnie podejść do tematu karmienia ptaków. Sposób podania pożywienia często decyduje o tym, czy ptaki z niego skorzystają, czy też nie.

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie ma idealnego, uniwersalnego rozwiązania. Ze względu na różne zwyczaje żywieniowe poszczególnych gatunków ptaków, które odwiedzają karmowiska i ich wymagania pokarmowe, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Idealnym rozwiązaniem byłoby podawanie pokarmu na różne sposoby, aby zadowolić możliwie dużo gatunków ptaków. Kto zaplanuje taką metodę i zaoferuje szeroką paletę produktów żywnościowych, stworzy atrakcyjne miejsce do znajdowania pokarmu nie tylko przez popularne sikory i kosy.

Najważniejszą rzeczą jest niedopuszczenie do tego, aby karma pod wpływem wilgoci się popsuła, a więc zapleśniała albo zgniła. Szczególnie w zakresie dodatnich temperatur tłusty pokarm, także tłuszczowe pyzy dla ptaków, szybko pleśnieją. Dlatego zawsze należy podawać tylko tyle pokarmu, ile może zostać zjedzone przez ptaki w ciągu maksymalnie dwóch dni. Jeśli jednak część ziarna rozmięknie w wodzie, nie jest to powód, aby je wyrzucać, ponieważ wiele odżywiających się nasionami ptaków, jak na przykład trznadle, chętnie zjada namoczone ziarna. Sikory, dzięcioły pstre i kowaliki należą do tych gatunków ptaków, które najchętniej odwiedzają karmniki wiszące i swobodnie się bujające, z gracją poruszając się po nich z głową do dołu. Takie ptaki jak wróble, kosy, zięby, trznadle albo rudziki wolą raczej stabilne miejsca do jedzenia. Inne z kolei, jak przykładowo szpaki, pobierają pokarm przeważnie z ziemi.

Aby uniknąć tworzenia niepotrzebnych śmieci, warto wykorzystywać pojemniki na tłuszcz wielokrotnego użytku. Mogą to być przykładowo drewniane foremki, doniczki kwiatowe, połówki orzechów kokosowych albo filiżanki.

Gdzie ulokować karmnik?
Gdzie ulokować karmnik?

Karmnik w ogrodzie - praktyczne wskazówki

Szczególnej ostrożności wymaga dokarmianie ptaków w okresie karmienia młodych (kwiecień do lipca). Zwykła zimowa karma może być dla młodych ptaków szkodliwa, jako że rodzice karmią je zwykle w pierwszych tygodniach życia wyłącznie świeżymi, bogatymi w białko owadami. Kawałkami orzeszków ziemnych albo całymi nasionami słonecznika mogą się zwyczajnie zakrztusić. Pokarm o dużej zawartości tłuszczu jest dla nich trudny do strawienia. Dlatego w tym okresie obowiązuje zasada: żadnej tłustej karmy, żadnych orzeszków całych i pokruszonych, ani pestek słonecznika. Zamiast tego możliwie małe (i chude) nasiona lokalnych ziół, pokarm owadzi świeży albo mrożony, możliwie nie suszony.

  • Zasadniczo karmienie ptaków jest wskazane z ekologicznego punktu widzenia przede wszystkim zimą. Na stanowiska z pokarmem trafia wtedy więcej ptaków, a przy niskich temperaturach łatwiej jest utrzymać niezbędną higienę. Unika się przenoszenia różnych bakterii. Typowy okres karmienia zimą trwa od listopada do końca lutego. Podczas karmienia albo podawania wody do picia i kąpieli w okresie lata, istnieje ryzyko zakażenia ptaków patogenami.
  • Należy wybrać taki karmnik, w którym ptaki nie będą biegać po pokarmie i zanieczyszczać go odchodami. Ogranicza się w ten sposób przenoszenie patogenów, a jedzenie się nie psuje. Karmnik powinien być zbudowany i zainstalowany w taki sposób, aby pokarm nie przemoczył się w nim nawet podczas deszczu, śniegu i wiatru. Dobre są karmniki w formie silosów, w których pokarm może być przechowywany przez dłuższy czas.
  • Chcąc stosować tradycyjne karmniki-domki, należy je regularnie myć gorącą wodą i kłaść tyle jedzenia, ile ptaki są w stanie zjeść w ciągu jednego dnia. Ze względów higienicznych dobrze jest podczas czyszczenia karmnika zakładać rękawice ochronne.

Karmnik dla ptaków - poznaj wskazówki!
Karmnik dla ptaków - poznaj wskazówki!

  • Gdzie ulokować karmnik? Najlepiej w miejscu dobrze widocznym, aby nie podkradały się do niego koty, a jednocześnie dało się dobrze obserwować ptaki. W pobliżu powinny być jednak drzewa lub krzewy, które będą stanowić kryjówkę na wypadek pojawienia się w pobliżu skrzydlatego drapieżnika. Trzeba też zwrócić uwagę, czy w pobliży nie ma szyb, zagrażających ptakom. Na niebezpiecznych szklanych powierzchniach należy nakleić widoczne naklejki. Można też ustawiać karmniki blisko okien, ponieważ zderzenie z szybą z małej odległości nie jest dla ptaka śmiertelnie niebezpieczne.
  • Pokarm rozsypany na ziemi może wabić szczury. Aby tego uniknąć trzeba pokarm umieszczać w miejscach niedostępnych dla gryzoni, a resztki rozsypane na ziemi każdego dnia sprzątać.
  • Dla zapewnienia ptakom źródeł naturalnego pożywienia, warto tak urządzać własny ogród, aby znalazło się w nim miejsce na drzewa, krzewy i byliny dostarczające ptakom owoców i nasion. Zamiast intensywnego sztucznego dokarmiania, można w ogrodzie zapewnić wielu gatunkom ptaków warunki zbliżone do naturalnych.
0 (0 opinii)