Porady

Ekobasen - domowy staw do kąpieli

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Pierwsze z nich powstały w latach 80. ubiegłego wieku w Austrii i Niemczech. W Polsce pojawiły się z początkiem XXI wieku. Mowa o stawach kąpielowych, czyli ekologicznych basenach. Są sztucznie tworzonymi i odizolowanymi od środowiska hydrogeologicznego zbiornikami wodnymi. To wspaniała alternatywa dla tradycyjnych basenów.

Stawy kąpielowe to projektowane i zakładane w celach rekreacyjnych ekologiczne kąpieliska, które swoim wyglądem przypominają dzikie stawy czy jeziorka. Buduje się je nie tylko w ogrodach, ale i w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach czy hotelach. Ich wielkimi atutami są: naturalnie czysta woda, ładny wygląd i komfort kąpieli.

Ekobasen korzysta z naturalnych procesów samooczyszczania wody. Sięga więc po mechanizmy sprawdzone w przyrodzie – konkurencję roślin o pokarm. W ten sposób z wody są usuwane m.in. związki azotu i fosforu. System ekobasenu składa się z trzech podstawowych części. Są to: zbiornik kąpielowy, filtr bagienny i mechaniczny. Bardzo często w skład systemu stawu kąpielowego wchodzi również natleniająca wodę kaskada.

Staw kąpielowy
Staw kąpielowy bardziej przypomina naturalny zbiornik wodny niż tradycyjny basen

Rodzaje stawów kąpielowych:

  • ekstensywny,
  • z wymuszonym przepływem wody,
  • wyposażony w odpływ denny i skimmer,
  • z filtrem bagiennym,
  • naturpool – może być zlokalizowany w pomieszczeniu i ogrzewany. W tym przypadku strefy regeneracyjne są pozbawione roślin, wymagają natomiast zastosowania zwiększonych ilości adsorberów i odpowiedniego reżimu technologicznego.

Jak zbudować ekobasen?

Najlepiej skorzystać z wiedzy doświadczonych projektantów i wykonawców oraz właścicieli stawów. Jeśli już podjęliśmy decyzję o realizacji ekobasenu, najlepiej wykonać go w trakcie budowy domu, aby prace ziemne nie zniszczyły przydomowej przestrzeni.
Dno należy tak uformować, aby posiadało spadek. Dzięki temu osady będą wędrować do najgłębszej części stawu i tam będą przechwytywane przez odpływ denny. W następnej kolejności osad będzie wędrować do kanalizacji, która powinna być położona na głębokości minimum 2 m. 

Ekobasen korzysta z naturalnych procesów samooczyszczania wody; sięga po mechanizmy sprawdzone w przyrodzie.

W strefie bagiennej są oczyszczane brudy. Stąd bardzo istotne znaczenie ma dobór filtra bagiennego, którego używa się zamiast chloru. Jako dodatek stosuje się specjalne minerały oczyszczające cyrkulującą wodę. Grunt zaś odpowiada za hydraulikę przepływu, jego zadanie jest jasne – ochronić istniejący w wodzie zooplankton.

Ekobasen
Kąpiel w wodzie pozbawionej chemii to podstawowa korzyść z posiadania basenu ekologicznego

Wielkość, kształt i sama konstrukcja niecki kąpielowej zależą przede wszystkim od naszych potrzeb. Nieckę wykłada się specjalnym materiałem izolacyjnym charakteryzującym się nieprzepuszczalnością i trwałością. Nieckę można wykończyć w dowolny sposób (dość popularne są kamienie). Jeśli chcesz mieć przyjemność z pływania, ta część powinna być wielkości co najmniej 50 m², podobnej wielkości powinna być wyżej omówiona strefa bagienna.

Uwaga: jeśli chcesz wypełnić swój ekobasen wodą z wód płynących lub zbiorników naturalnych, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego oraz zastosowanie się do przepisów Ustawy o Prawie wodnym.

Skimmer to element, który bardzo często montuje się w części kąpielowej po to, aby zbierał wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni i dna stawu.

Przegroda kapilarna to kilkudziesięciocentymetrowy odcinek folii ułożony na krawędzi zbiornika i powyżej powierzchni terenu. Jej zadaniem jest zapobieganie wchłonięciu wody z ekobasenu przez grunt. Wierzch można pokryć otoczakami, formując coś na kształt plaży.

Pielęgnacja stawu kąpielowego

Jeśli jesteś lub zamierzasz zostać właścicielem stawu kąpielowego, pamiętaj o bieżącym uzupełnianiu ubytków w materiale pokrywającym izolację, kontroli szczelności przegrody kapilarnej, regularnym mierzeniu poziomu wody i jej uzupełnianiu podczas upałów, wyławianiu z wody latem m.in. glonów, liści oraz płatków kwiatów, czyszczeniu skimmera oraz rozkładaniu jesienią na jego powierzchni siatki. Ponadto dwa razy w roku dokonuj przeglądu urządzeń technicznych. 

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba