Porady

Urządzamy ogród – jakie ziemie i podłoża wybrać?

5 (1 opinia)

Wybór ziemi ogrodowej nie pozostaje bez znaczenia, jeśli zależy nam na bujnych plonach i ładnie kwitnących roślinach. W zależności od tego, do czego ma być zastosowana, powinna bowiem spełniać pewne standardy. Jeśli zastanawiasz się, jakie podłoże sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku – zapraszamy do lektury.

Ziemie i podłoża – rodzaje i odmiany

Podłoże ma ogromny wpływ na to, czy posadzone na nim rośliny się przyjmą i zakwitną. Jeśli w swoim ogrodzie nie dysponujemy dobrej jakości glebą, warto ją uzupełnić! Wybawieniem będzie ziemia ogrodowa, która zazwyczaj jest mieszaniną takich elementów, jak wpływający na przepuszczalność podłoża piasek, bogaty w magnez węgiel, odpowiadający za podaż tlenu perlit, oraz kora, która zawiera niezbędną do wzrostu próchnicę. Najbardziej uniwersalnym gatunkiem jest ziemia ogrodowa kompostowana, która wyróżnia się wysoką zawartością kluczowych dla wzrostu roślin minerałów. Nadaje się więc do wszystkich gatunków, które wymagają urozmaiconego składu mikroelementów i odkwaszonego środowiska – można ją mieszać z innymi odmianami lub stosować samodzielnie do uprawy roślin ozdobnych.

Inną propozycją są torfy. Te zwane wysokimi charakteryzują się niskim pH i stosunkowo niewielką zawartością składników mineralnych, natomiast niskie przeciwnie – wyróżniają się wysokim odczynem kwasowości.

Jakie ziemie i podłoża wybierać?

Zakup ziemi należy oprzeć przede wszystkim na gatunkach roślin, jakie zamierzamy posadzić. Najważniejszym parametrem gotowych produktów jest ich skład – powinien uwzględniać odpowiednie proporcje zawartych substancji, oraz wysoką zawartość składników mineralnych. Przykładem jest ziemia ogrodowa uniwersalna, która będzie wymagała dodatkowego nawożenia, lub będzie dedykowana konkretnej grupie roślin. Na rynku dostępne są ziemie odpowiednie do sadzenia warzyw, dobrane do uprawy ziół, czy dedykowane efektownemu wzrostowi trawnika. Wymagające wyjątkowych warunków wzrostu storczyki wymagają wysokiej jakości, ułatwiającego dobre natlenienie podłoża, a sadzenie truskawek ułatwi ziemia lekka, o dużej zawartości próchnicy.

Jeśli w naszym ogrodzie chcemy zobaczyć liczne borówki lub efektowne iglaki – niezbędne będą świetnie wchłaniające wodę torfy. Można je wymieszać z ziemią lub też usypać wokół roślin specjalne kopczyki, dzięki którym zostanie utrzymany odpowiedni stopień kwasowości. Bo aby zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu nie tylko musimy pamiętać o odpowiednim odczynie gleby i prawidłowym uzupełnianiu składników mineralnych, ale także o właściwym nawadnianiu.

5 (1 opinia)