Porady

Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Polacy coraz częściej postanawiają realizować swoje ogrodnicze marzenia. Wśród nich jest posiadanie przydomowego oczka wodnego. Tylko w jaki sposób je pielęgnować, aby niezmiennie pięknie się prezentowało? O jakich czynnościach nie można zapomnieć?

Oto kilka najważniejszych zasad, których warto się trzymać, aby oczko wodne zawsze było wypielęgnowane:

Rośliny zajmują 1/3 tafli wody: przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby rośliny, które dekorują lustro wody, nie zajmowały więcej niż 30% jego powierzchni.

Uzdatnianie wody: woda wpuszczona z wodociągu zazwyczaj jest twarda. W związku z tym należy ją uzdatnić odpowiednimi preparatami chemicznymi.

Oczyszczanie zbiornika oczka wodnego

Co jakiś czas trzeba oczyścić wnętrze zbiornika. Najlepiej w tym celu skorzystać ze specjalnego odkurzacza. Jego ssawka pobiera wodę z dna razem ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Woda następnie spływa do filtra mechanicznego, który oczyszcza ją, by z powrotem mogła wrócić do oczka.

Kontrolowanie odczynu wody: raz na jakiś czas warto sprawdzić odczyn wody. Dlaczego o tym wspominamy? Zasadowe pH nie jest przyjazne dla ryb czy drobnych zwierząt. Ponadto sprzyja rozwojowi glonów.

Rośliny w oczku wodnym powinny zajmować nie więcej niż jedną trzecią jego powierzchni

Woda z piaskiem do roślin wodnych: do koszyczków, w których umieszczasz rośliny, nie stosuj żyznej ziemi. Dlaczego? W ten sposób dostarczasz pokarm dla glonów. Polecamy stosować mieszankę gliny i piasku w proporcji 1:1.

Nawożenie: kiedy chcesz nawozić rośliny wodne, pamiętaj o stosowaniu specjalistycznych nawozów przeznaczonych dla nich. Niestety, do użytku nie nadają się te ogrodowe.

Nie dla oprysków chemicznych: nie używaj oprysków chemicznych, ponieważ są szkodliwe dla zwierząt żyjących w oczku wodnym.

Regularne usuwanie zanieczyszczeń wiosną i latem w oczku wodnym

Częstym problemem są glony. Najintensywniej rozwijają się zazwyczaj wtedy, kiedy mamy do czynienia z jedną z trzech sytuacji: małym napowietrzeniem, zbyt dużym nasłoneczniem lub bardzo dużym zanieczyszczeniem wody. Jak się pozbyć glonów? Wybieramy je specjalną siatką na długim drążku. Innym sposobem są specjalistyczne preparaty, nieszkodliwe dla zwierząt wodnych. Z pomocą mogą przyjść również filtry mechaniczno-biologiczne z lampami UV. Rozwój glonów utrudniają również następujące rośliny: grzybienie, grzybieńczyki, mięta wodna, okrężnica, rdestnica, rzęśl, sitowie czy trzcina.

Uzupełnianie wody: w porze letniej regularnie kontroluj poziom wody, zwracaj na to szczególnie uwagę w czasie długich suszy.

Prace jesienne: jesienią wycinaj suche i zżółknięte części roślin. O tej porze roku należy też bardzo dokładnie oczyścić dno oczka wodnego, a nad zbiornikiem rozpiąć specjalną siatkę, by do wody nie dostały się liście.

TwojOgrodek.pl
Fot. Jolanta Rudek. Oczko wodne w ogrodzie - roślinność.

Przechowywanie roślin wrażliwych na mróz

Jeszcze przed nadejściem zimy trzeba upewnić się, czy wszystkie rośliny, które zdobią oczko wodne, są mrozoodporne. Zostawiamy wyłącznie te z nich, które mogą przetrwać zimę. Koszyki z roślinami umieszczamy na ten okres w najgłębszej części zbiornika. Jeśli w oczku znajdują się rośliny egzotyczne, nie zapomnij o tym, że nie przetrwają one polskich chłodów. Np. pistię zimą można przechować w widnym i chłodnym pomieszczeniu, wstawiając ją w wodę lub obsypując mokrym piaskiem.

Odcięcie dopływu wody na najzimniejszą porę roku: na zimę opróżniamy i oczyszczamy ujęcie wody, zamykamy dopływ wody. W większości oczek wodnych woda może jednak pozostać w zbiorniku.

Woda zimą potrzebuje tlenu: należy pamiętać o tym, że zimową porą woda w oczku wodnym powinna zawierać tlen. Jest to koniecznością zwłaszczaw sytuacji, kiedy w przydomowym zbiorniku rosną rośliny i żyją ryby. W związku z tym trzeba albo regularnie ręcznie wykonać przeręble (istnieje też możliwość zakupu tzw. sztucznych przerębli), zamontować specjalną pompę lodową lub po prostu włożyć do wody snopek słomy.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba