Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?

Polacy coraz częściej postanawiają realizować swoje ogrodnicze marzenia. Wśród nich jest posiadanie przydomowego oczka wodnego. Tylko w jaki sposób je pielęgnować, aby niezmiennie pięknie się prezentowało? O jakich czynnościach nie można zapomnieć?

Oto kilka najważniejszych zasad, których warto się trzymać, aby oczko wodne zawsze było wypielęgnowane:

Rośliny zajmują 1/3 tafli wody: przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby rośliny, które dekorują lustro wody, nie zajmowały więcej niż 30% jego powierzchni.

Uzdatnianie wody: woda wpuszczona z wodociągu zazwyczaj jest twarda. W związku z tym należy ją uzdatnić odpowiednimi preparatami chemicznymi.

Oczyszczanie: co jakiś czas trzeba oczyścić wnętrze zbiornika. Najlepiej w tym celu skorzystać ze specjalnego odkurzacza. Jego ssawka pobiera wodę z dna razem ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Woda następnie spływa do filtra mechanicznego, który oczyszcza ją, by z powrotem mogła wrócić do oczka.

Kontrolowanie odczynu wody: raz na jakiś czas warto sprawdzić odczyn wody. Dlaczego o tym wspominamy? Zasadowe pH nie jest przyjazne dla ryb czy drobnych zwierząt. Ponadto sprzyja rozwojowi glonów.

Oczko wodne
Rośliny w oczku wodnym powinny zajmować nie więcej niż jedną trzecią jego powierzchni

Woda z piaskiem do roślin wodnych: do koszyczków, w których umieszczasz rośliny, nie stosuj żyznej ziemi. Dlaczego? W ten sposób dostarczasz pokarm dla glonów. Polecamy stosować mieszankę gliny i piasku w proporcji 1:1.

Nawożenie: kiedy chcesz nawozić rośliny wodne, pamiętaj o stosowaniu specjalistycznych nawozów przeznaczonych dla nich. Niestety, do użytku nie nadają się te ogrodowe.

Nie dla oprysków chemicznych: nie używaj oprysków chemicznych, ponieważ są szkodliwe dla zwierząt żyjących w oczku wodnym.

Regularne usuwanie zanieczyszczeń wiosną i latem: częstym problemem są glony. Najintensywniej rozwijają się zazwyczaj wtedy, kiedy mamy do czynienia z jedną z trzech sytuacji: małym napowietrzeniem, zbyt dużym nasłoneczniem lub bardzo dużym zanieczyszczeniem wody. Jak się pozbyć glonów? Wybieramy je specjalną siatką na długim drążku. Innym sposobem są specjalistyczne preparaty, nieszkodliwe dla zwierząt wodnych. Z pomocą mogą przyjść również filtry mechaniczno-biologiczne z lampami UV. Rozwój glonów utrudniają również następujące rośliny: grzybienie, grzybieńczyki, mięta wodna, okrężnica, rdestnica, rzęśl, sitowie czy trzcina.

Uzupełnianie wody: w porze letniej regularnie kontroluj poziom wody, zwracaj na to szczególnie uwagę w czasie długich suszy.

Ryby w oczku wodnym
Dla ryb oraz drobnych zwierząt zasadowe pH wody nie jest korzystne

Prace jesienne: jesienią wycinaj suche i zżółknięte części roślin. O tej porze roku należy też bardzo dokładnie oczyścić dno oczka wodnego, a nad zbiornikiem rozpiąć specjalną siatkę, by do wody nie dostały się liście.

Przechowywanie roślin, którym straszny mróz: jeszcze przed nadejściem zimy trzeba upewnić się, czy wszystkie rośliny, które zdobią oczko wodne, są mrozoodporne. Zostawiamy wyłącznie te z nich, które mogą przetrwać zimę. Koszyki z roślinami umieszczamy na ten okres w najgłębszej części zbiornika. Jeśli w oczku znajdują się rośliny egzotyczne, nie zapomnij o tym, że nie przetrwają one polskich chłodów. Np. pistię zimą można przechować w widnym i chłodnym pomieszczeniu, wstawiając ją w wodę lub obsypując mokrym piaskiem.

Odcięcie dopływu wody na najzimniejszą porę roku: na zimę opróżniamy i oczyszczamy ujęcie wody, zamykamy dopływ wody. W większości oczek wodnych woda może jednak pozostać w zbiorniku.

Woda zimą potrzebuje tlenu: należy pamiętać o tym, że zimową porą woda w oczku wodnym powinna zawierać tlen. Jest to koniecznością zwłaszczaw sytuacji, kiedy w przydomowym zbiorniku rosną rośliny i żyją ryby. W związku z tym trzeba albo regularnie ręcznie wykonać przeręble (istnieje też możliwość zakupu tzw. sztucznych przerębli), zamontować specjalną pompę lodową lub po prostu włożyć do wody snopek słomy.