Porady

Jak uprawiać, podlewać i sadzić chryzantemy?

0 (0 opinii)

Chryzantemy (Chrysanthemum) należą do najpopularniejszych roślin balkonowych i ogrodowych, a liczba dostępnych w handlu odmian jest imponująca. Istnieją chryzantemy jedno- i wielobarwne, o pojedynczych i pełnych kwiatach. Chociaż chodzi o kwiaty jesienne, są dostępne prawie przez cały rok. Jak je uprawiać i pielęgnować? Odpowiadamy!

Skąd pochodzi nazwa chryzantema?

Nazwa rodzajowa „chryzantema” pochodzi od starogreckich słów: Chrysos (złoto) i anthemon (kwiat). Pod względem botanicznym chryzantemy należą do rodziny astrowatych. Ponad 40 gatunków chryzantem pochodzi głównie z Azji Wschodniej i w Chinach były już uprawiane jako rośliny ozdobne przed ponad 2000 lat. W XVII wieku dotarły pierwsze rośliny w sześciu wariantach barwnych do Europy. Obecnie można wybierać z ponad 5000 odmian, z których nie wszystkie są jednak zimoodporne.

Piaszczystą glebę poprawia się dojrzałym kompostem, natomiast ciężką – piaskiem.

Wrażliwe na mróz odmiany służą jako barwna ozdoba balkonów i tarasów. Każdego roku pojawia się na rynku coraz więcej zimoodpornych chryzantem ogrodowych. Są one szczególnie mocne, ponieważ w odróżnieniu od doniczkowych, rosną w ogrodzie na otwartej przestrzeni i często narażone są na deszcz i niekorzystne warunki pogodowe. Pobyt na świeżym powietrzu wzmacnia intensywność ich jesiennych kolorów i wydłuża okres kwitnienia. Wynik to z tego, że byliny nie rozwijają wszystkich kwiatów jednocześnie, ale partiami. Jeśli usuwa się na bieżąco przekwitłe kwiaty, można cieszyć się kwitnącymi hortensjami przez całe tygodnie. Trwałość kwiatów zależy też od ich koloru: doświadczenie pokazuje, że najdłużej kwitną odmiany różowe i fioletowe.

Chryzantemy najlepiej sadzić na wiosnę
Chryzantemy najlepiej sadzić na wiosnę

Zastosowanie chryzantem w uprawie

Dopiero kiedy noce stają się chłodniejsze, pękają pąki tych mało wymagających bylin. Jesienne piękności korzystają ze słońca i rosną wspaniale na rabatach o żyznej glebie, która nie jest ani za sucha, ani za mokra. Źle znoszą zwłaszcza zimową wilgoć. Na glebach gliniastych trzeba koniecznie przygotować dla nich drenaż ze żwiru albo grubego piasku.

Szczególną rolę odgrywają chryzantemy jako solistki albo partnerki innych roślin w pojemnikach. Takie trawy ozdobne jak proso rózgowate, miskant chiński, turzyca i ostnica mocno zyskują dzięki olśniewającym kolorom kwiatów chryzantem, podczas gdy same nadają kompozycji tarasu, balkonu albo wejścia domu niezwykłej lekkości. Jeszcze bardziej atrakcyjne okazują się w towarzystwie chryzantem kompaktowe odmiany rozmarynu, kocimiętki, rozchodnika albo żurawki.

Chryzantemy w pięknych kolorach
Chryzantemy w pięknych kolorach

Prawidłowe sadzenie chryzantemy

Aby właściwie posadzić chryzantemę, potrzeba wziąć pod uwagę tylko kilka rzeczy:

  • Młodą sadzonkę w doniczce wstawić do wody na 10-20 minut.
  • W spulchnionej, odchwaszczonej glebie przygotować dołek dwa razy większy od objętości bryły korzeniowej sadzonki.
  • Wzbogacić miejsce sadzenia dawką kompostu lub innego nawozu organicznego.
  • Wyjąć kwiat z doniczki i umieścić w dołku do wysokości szyi korzeniowej.
  • Wysoko rosnące odmiany przymocować do podpory.
  • Ziemię wokół sadzonki ucisnąć i podlać obficie.
  • Ułożyć dookoła rośliny warstwę ściółki z liści, trawy z ciętego trawnika, kory albo pokrzyw.
  • W doniczce zastosować substrat na bazie kompostu i przygotować na dnie warstwę drenażową dla odpływu nadmiaru wody.

Wrażliwe na mróz odmiany służą jako barwna ozdoba balkonów i tarasów.

Stanowisko odpowiednie dla chryzantemy

Liczne gatunki i odmiany tej rośliny kwiatowej preferują stanowiska słoneczne do półzacienionych. Im większą wysokość osiąga odmiana chryzantemy, tym lepszą osłonę od wiatru powinna otrzymać. Uprawiana jako kwiat doniczkowy, zdobi zimowy parapet na słonecznej wystawie przy temperaturze 15-18°C.

Chryzantemy są szczególnymi kwiatami, ponieważ rozwijają swoje pąki kwiatowe dopiero wówczas, gdy dni stają się coraz krótsze. W zupełności wystarcza im trzy do czterech godzin słońca w ciągu dnia. Aby jednak kwiaty wypadły jak najpiękniejsze, mają chryzantemy całkiem wysokie wymagania co do stanowiska. Roślina potrzebuje wprawdzie światła, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia. Zwłaszcza hybrydy źle znoszą nadmiar słońca i szybko przesychają. Poza tym chryzantemy lubią chłodniejsze warunki – powyżej temperatury ok. 25°C kwitną słabo albo i wcale.

Nie tylko chryzantemy dobrze prezentują się na cmentarzu. Więcej roślin poznasz TUTAJ

Jak podlewać chryzantemy?
Jak podlewać chryzantemy?

Jeśli chodzi o warunki glebowe, chryzantemy preferują następujące właściwości podłoża:

  • powinno być żyzne i próchniczne,
  • świeże, wilgotne i bez zagrożenia zastojem wody,
  • piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne.

Piaszczystą glebę poprawia się dojrzałym kompostem, natomiast ciężką – piaskiem.

Jaka jest najlepsza pora do sadzenia chryzantem?

Najbardziej odpowiedni czas na sadzenie chryzantem, to wiosna i wczesne lato do połowy/końca czerwca. Kwiaty mają wówczas dosyć czasu, aby ukorzenić się dobrze w podłożu i móc zdrowo przetrwać okres zimowy. Sadzonki wyhodowane w pojemnikach można przesadzać do ziemi także w jesieni, o ile są to oczywiście odmiany zimoodporne.

Chryzantemy to piękne kwiaty
Chryzantemy to piękne kwiaty

Jak podlewać i nawozić chryzantemy?

Chryzantemy należą do roślin o wysokim zapotrzebowaniu na wodę o składniki pokarmowe. Substrat nie powinien przesychać, ale stóp zanurzonych w wodzie również nie znoszą. Rzadziej chryzantemy obumierają na skutek suszy, niż z powodu „utonięcia” w nadmiarze wody.

Nazwa rodzajowa „chryzantema” pochodzi od starogreckich słów: Chrysos (złoto) i anthemon (kwiat).

Nawozić należy chryzantemy od maja do września co dwa tygodnie. Zalecane jest ściółkowanie kompostem. Kwitnące zimą chryzantemy doniczkowe zasila się płynnym nawozem aż do końca kwitnienia.

0 (0 opinii)