Porady

Jak pielęgnować chryzantemy?

5 (2 opinie)

Chryzantema kojarzy się nam przede wszystkim z dniem Wszystkich Świętych. Mimo jej ogromnej popularności, nie wszyscy wiedzą, jak poprawnie pielęgnować chryzantemę, aby była piękna jak najdłużej. W artykule wyjaśniamy podstawowe zasady przedłużania żywotności chryzantem i ich uprawy.

Chryzantema – charakterystyka

Chińczycy już wiele wieków temu wierzyli, iż chryzantema może zapewnić człowiekowi nieśmiertelność czy długowieczność. W kulturze wschodniej kwiaty te były również symbolem trwałości, nieugiętości. Japończycy szczególnie upodobali sobie tą roślinę, która – zaraz po kwitnącej wiśni – jest jednym z najważniejszych symbolów narodowych tego kraju. Co ciekawe, nawet cesarz japoński posiadał podobno pieczęć o kształcie chryzantemy. Jak widać, historia tej rośliny jest nie tylko interesująca, ale i długa – sięgająca nawet 2500 lat.

Popularność chryzantemy jako rośliny idealnej na ozdabianie nagrobków (o czym piszemy w artykule o wyborze kwiatów na cmentarz) być może wzięła się z jej symboliki. Jednak w zapiskach z genezy uprawy tej rośliny w naszej kulturze, nie znajdujemy informacji o wpływach kultury wschodniej. Prawdopodobnie popularność chryzantemy wynika z tego, że posiada ona piękne kwiaty oraz zbieżny termin kwitnienia ze Świętem Zmarłych, czyli późna jesień.

Chińczycy już wiele wieków temu wierzyli, iż chryzantema może zapewnić człowiekowi nieśmiertelność czy długowieczność. W kulturze wschodniej kwiaty te były również symbolem trwałości, nieugiętości.

Chryzantema należy do rodziny gatunków astrowatych. Na świecie obecnie występuje ok. 50 odmian. Najpopularniejsze to te, które mają jeden duży kwiat, czyli wielkokwiatowe. Często spotykane są również chryzantemy wielokwiatowe, które posiadają dużą ilość drobnych kwiatów. Najpopularniejsze kolory to niebieski (czy też fioletowy), biały, złoty i kremowy.

Chryzantemy o intensywnym kolorze
Chryzantemy o intensywnym kolorze

Uprawa chryzantemy i kwitnienie

Chryzantema jest rośliną późnokwitnącą. Może być uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce (na balkonie czy tarasie). Wyróżniamy gatunki jednoroczne i wieloletnie. Zaletą pierwszych jest szybszy okres kwitnienia, które zaczyna się już na koniec wakacji. Jednak zdecydowanie to chryzantemy wieloletnie mają więcej atutów, ponieważ często mogą być mrozoodporne, z kwiatami utrzymującymi się do połowy listopada.

Chryzantema jest rośliną późnokwitnącą. Może być uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce (na balkonie czy tarasie).

Regułą jest jednak okres kwitnienia przypadający na koniec października oraz trwający do pierwszych przymrozków. Aby chryzantema kwitła jak najdłużej, musimy zapewnić jej przede wszystkim odpowiednią wilgoć i zacienioną lokalizację. Chryzantema jest ponadto rośliną krótkiego dnia, czyli lubiącą cień – tylko w takich warunkach będzie mogła bujniej i szybciej zakwitnąć.

Piękna, różowa chryzantema
Piękna, różowa chryzantema

Jakie wymagania glebowe dla chryzantemy?

Niektóre z odmian tej rośliny mają bardzo słabo rozwinięty system korzeniowy. Z drugiej strony mogą mieć mocno rozbudowaną część nadziemną. Przez taką dysproporcję koniecznym jest, aby chryzantema była posadzona w przepuszczalnej, żyznej i próchniczej glebie. Najlepiej, gdy w roku poprzedzającym sadzenie, wykonamy nawożenie kompostem lub obornikiem miejsca, w którym ma później znaleźć się ta roślina. Zamiennikiem dla obornika może być granulat obornikowy, amofoska/plonofoska lub biohumus koprolitowy.

Chryzantema o eleganckim, kremowym kolorze
Chryzantema o eleganckim, kremowym kolorze

Jak rozmnażać i przesadzać chryzantemę?

Najlepiej jest rozmnażać chryzantemę poprzez sadzonkowanie. Jak je wykonać? Oto krótka instrukcja:

  • odrywamy fragment rośliny od części matecznej,
  • wsadzamy oderwaną część do doniczki z ziemią,
  • sadzenie powinno nastąpić w połowie kwietnia,
  • po ukorzenieniu sadzonek (ok. 3 tygodnie) zaczynamy regularne podlewanie rośliny i ochronę rośliny przed chłodem (np. poprzez specjalne osłonki),
  • sadzonki umieszczamy w gruncie około końca maja, gdy jesteśmy pewni, że nie wystąpią już przymrozki.

Chryzantemy - wybór na Święto Zmarłych
Chryzantemy - wybór na Święto Zmarłych

Chryzantema cięta – jak wydłużyć jej żywotność?

Chryzantemy, które są sprzedawane na Wszystkich Świętych, zwykle nie nadają się do uprawy w gruncie. Możemy jednak spróbować przedłużyć trwałość kwiatów ciętych do wazonu. Poniżej kilka wskazówek:

  • kupujmy chryzantemy, które zostały ścięte niedawno i były przetrzymywane w dobrych warunkach,
  • nie kupujmy chryzantem, których kwiaty trzymają się luźno oraz tych, których liście nie mają intensywnego koloru (oznacza to, że zasychają),
  • skracamy końcówki łodyg chryzantemy o ok. 2 centymetry,
  • skracanie końcówek musi być wykonane pod skosem – dzięki temu odblokujemy wiązki przewodzące znajdujące się w łodydze, przez co roślina będzie mogła pobierać wodę,
  • napełniamy wazon świeżą i czystą wodą,
  • wodę w wazonie wymieniajmy najlepiej codziennie, przy czym za każdym razem musimy skracać łodygę o ok. 1 centymetr,
  • warto dodać do wody odżywkę do kwiatów ciętych – w takim przypadku jednak nie wymieniajmy wody codziennie, a jedynie ją uzupełniajmy,
  • zamiast odżywki do wody można dodać aspirynę – przedłuża ona trwałość kwiatów ciętych.
5 (2 opinie)