Porady

Jakie wybrać kwiaty i inne rośliny na cmentarz?

0 (0 opinii)

Wbrew pozorom dobór roślin na nagrobki i wokół nich może być bardzo trudny. Szczególnie w przypadku osób, które są dopiero początkującymi ogrodnikami, a więc nie mają doświadczenia w pielęgnacji roślin. Z artykułu dowiesz się, jak wybrać najlepsze i najłatwiejsze w uprawie rośliny na cmentarz. Piszemy zarówno o sezonowych kwiatach (np. na Święto Zmarłych), jak i roślinach wieloletnich, trwałych i zimozielonych.

Jakie wybrać kwiaty na nagrobek?

Krzewy i rośliny okrywowe upiększają nagrobki, jednak najbardziej efektowne są zdecydowanie pięknie kwitnące kwiaty. Jakie z nich wybrać na cmentarz? Poniżej znajduje się zestawienie kwiatów najładniejszych i najbardziej wytrzymałych.

Krzewy i rośliny okrywowe upiększają nagrobki, jednak najbardziej efektowne są zdecydowanie pięknie kwitnące kwiaty.

1. Róże na cmentarz – białe i czerwone

Róże już w czasach średniowiecza cieszyły się ogromną popularnością, jeśli chodzi o najczęściej wybierane kwiaty na nagrobki. Co więcej, roślina ta była na tyle cenna, że krzyżowcy przywieźli ją do Europy z Ziemi Świętej, ponieważ w kulturze chrześcijańskiej kwiat ten ma wyjątkowe znaczenie symboliczne. Białe róże na przykład są symbolem zmartwychwstania, czerwone natomiast symbolizują Mękę Pańską. Kolce z kolei to symboliczne cierpnie. Na cmentarz najlepiej wybrać miniaturowe odmiany róż, o których piszemy w artykule o uprawie i gatunkach róż ogrodowych.

Bukiet róż na cmentarzu
Bukiet róż na cmentarzu

2. Jesienne astry i chryzantemy na Wszystkich Świętych

Na to święto zdecydowanie najczęściej wybieramy chryzantemy i astry. Kwiaty te pięknie kwitną jesienią. Zwykle na groby kupujemy chryzantemy doniczkowe. Te jednak mają bardzo niską trwałość – wytrzymają zaledwie kilka dni. Jeżeli chcemy, aby chryzantemy ozdabiały grób nie kilka dni, ale nawet kilka lat, lepiej wybrać odmiany, które są mrozoodporne. Do najpopularniejszych z nich należą chryzantemy drobnokwiatowe, uprawiane w gruncie.

Jeżeli z kolei zdecydujemy się na zakup chryzantem w doniczkach uprawianych wcześniej w szklarni, możemy je pozostawić na grobie tylko do pierwszych przymrozków. Po tym czasie możemy je przezimować w pomieszczeniu po to, by na wiosnę posadzić je na stałe przy grobie.

Bukiet chryzantem na grobie
Bukiet chryzantem na grobie

Jakie chryzantemy można zimować w gruncie? 

Chryzantemy, które zimują w gruncie, są mrozoodporne i nadają się do uprawy w ogrodzie. Niestety wiele chryzantem, jakie są dostępne u sprzedawców jesienią, nie nadadzą się do uprawy gruntowej. Które więc odmiany wybrać? Oto kilka przykładów chryzantem drobnokwiatowych:

  • chryzantema drobnokwiatowa 'Solar',
  • chryzantema drobnokwiatowa 'Rubra',
  • chryzantema drobnokwiatowa 'Carmen',
  • chryzantema drobnokwiatowa 'Monaco',
  • chryzantema drobnokwiatowa 'Havel Rurki',
  • chryzantema drobnokwiatowa 'Raja',
  • chryzantema drobnokwiatowa 'Bella Gold'.

Do odmian zimujących w gruncie należą też chryzantemy wielkokwiatowe, takie jak:

  • chryzantema biała wielkokwiatowa,
  • chryzantema wielkokwiatowa 'Madam',
  • chryzantema wielkokwiatowa 'Madonna',
  • chryzantema wielkokwiatowa 'Escort Czerwona'
Chryzantemy w ogrodzie
Chryzantemy w ogrodzie

3. Kompozycje z wrzosów

Piękną ozdobą może być również kwitnący jesienią wrzos pospolity, o którym piszemy w artykule o uprawie wrzosów w ogrodzie. Zwykle wrzos w doniczkach, który kupimy przed Świętem Zmarłych, nie jest w stanie przezimować więcej niż kilkanaście dni. Jeśli jednak wrzos posadzimy do gruntu, będzie mógł tam rosnąć nawet kilka lat.

Piękną ozdobą może być również kwitnący jesienią wrzos pospolity, o którym piszemy w artykule o uprawie wrzosów w ogrodzie.

Te rośliny pięknie komponują się z różnymi bylinami zimozielonymi i roślinami płożącymi. Wrzosy ponadto są łatwe w uprawie, gdy stosujemy kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, potrzebują one słońca przez około 2/3 dnia. Lubią glebę przepuszczalną i o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,5). Nie mogą być natomiast uprawiane w glebie gliniastej i zbitej.

Wrzosy posadzone do gruntu
Wrzosy posadzone do gruntu

4. Gerbery w wielu kolorach

Gerbery na cmentarzu można potraktować uniwersalnie, symbolizują bowiem dobrą nadzieję. To wytrzymałe kwiaty, które obok goździków czy astrów stanowią oryginalną alternatywę dla chryzantem. Gerbery najlepiej prezentują się w ciepłe miesiące, ponieważ potrzebują słońca.

Gerbery symbolizują nadzieję
Gerbery symbolizują nadzieję

Jak dobrać inne rośliny na cmentarz?

Najbardziej uniwersalnymi roślinami na cmentarz są z pewnością rośliny wiecznie zielone. Dzięki temu, że nie gubią liści lub igieł na zimę, stanowią piękny akcent, niezależnie od pory roku.

  • Najczęściej wybieraną rośliną do tworzenia tzw. „obwódek” wokół nagrobków, jest zimozielony bukszpan. Krzew ten idealnie nadaje się na cmentarz, ponieważ jego wzrost jest bardzo powolny. Bukszpan jest ponadto długowieczny i bardzo łatwy w uprawie (znosi zarówno stanowisko słoneczne, jak i lekko półcieniste). Wymagania co do podłoża również są niewielkie. Ważne jedynie, by gleba nie miała zbyt kwaśnego odczynu.
  • Inną, chętnie wybieraną rośliną, jest barwinek pospolity, który jest zimozieloną krzewinką. Wytwarza ona mnóstwo pokładających się na ziemi pędów. Na wiosnę barwinek zaczyna wypuszczać drobne, niebieskie kwiatki, które utrzymują się do lata. Co ciekawe, ta roślina była niegdyś utożsamiana z symbolem raju czy nieśmiertelności.
  • Wśród iglaków natomiast, które najładniej prezentują się wokół grobów, wyróżniamy przede wszystkim odmiany roślin iglastych jasnozielonych, niebieskich i złocistożółtych. Poza wyglądem, warto zwrócić uwagę na łatwość uprawy. Do pionierów będą tutaj należeć np. sosna górska (czyli kosodrzewina) czy świerk kłujący Glauca Globosa.
Sosna górska (kosodrzewina)
Sosna górska (kosodrzewina)
0 (0 opinii)