Porady

Jak uprawiać czystek w domu?

0 (0 opinii)

Czystek jest idealną rośliną doniczkową, a ustawiony na tarasie albo na balkonie nadaje przestrzeni śródziemnomorskiego wdzięku. Wiecznie zielone krzewy o delikatnych kwiatach i szarozielonych liściach należą do znanej od wieków rodziny czystkowatych. Szczególne wrażenie robią duże, podobne do dzikiej róży kwiaty, o wyglądzie lekko zmiętego jedwabiu.

W zależności od gatunku rozwija czystek różowe, purpurowe albo białe kwiaty. Ich uroda szybko przemija i po kilku godzinach, niestety, opadają. Na szczęście, od maja do lipca krzew rozwija każdego ranka coraz to nowe kwiaty. Uprawa czystka nie jest szczególnie trudna i jeśli tylko zapewni się roślinie warunki, do jakich przywykła w swojej śródziemnomorskiej ojczyźnie, odwdzięczy się bujnym wzrostem i kwitnieniem.

W zależności od gatunku rozwija czystek różowe, purpurowe albo białe kwiaty. Ich uroda szybko przemija i po kilku godzinach, niestety, opadają. Na szczęście, od maja do lipca krzew rozwija każdego ranka coraz to nowe kwiaty. 

Sadzenie czystka oraz wybór stanowiska

Czystek potrzebuje gleby dobrze przepuszczalnej, ubogiej, o strukturze piaszczystej do żwirowej. Aby zapobiec powstawaniu zastoju wody w doniczce należy na dno, przed wsypaniem substratu, ułożyć drenaż z kawałków ceramiki. Warstwę drenażową dobrze jest przykryć przepuszczającą wodę i powietrze włókniną. Zdolność odprowadzania nadmiaru wody zostanie w ten sposób przedłużona.

Czystek potrzebuje gleby dobrze przepuszczalnej, ubogiej, o strukturze piaszczystej do żwirowej. Aby zapobiec powstawaniu zastoju wody w doniczce należy na dno, przed wsypaniem substratu, ułożyć drenaż z kawałków ceramiki.

Wieloletnie krzewy czystka kochają słońce i ciepło. Idealne będzie dla nich nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsce na tarasie albo na balkonie.

Czystek jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie.
Czystek jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie.

Pielęgnowanie czystka w domu

Aromatyczne krzewy rosnące w ogrodzie wymagają umiarkowanego podlewania i to tylko podczas długotrwałych upałów. Natomiast jako rośliny doniczkowe potrzebują wystarczająco dużo wody. Podlewanie czystka należy prowadzić regularnie, ale tak, aby nie powstawały zastoje wody. Dobrze jest zrobić raz w tygodniu próbę: jeśli górna warstwa wyschła na głębokość 3-5 cm, roślinę trzeba podlać.

Aromatyczne krzewy rosnące w ogrodzie wymagają umiarkowanego podlewania i to tylko podczas długotrwałych upałów. Natomiast jako rośliny doniczkowe potrzebują wystarczająco dużo wody.

Nawożenie czystka

Zapotrzebowanie czystka na składniki pokarmowe waha się na niskim poziomie. Posadzony na rabacie zadowala się nawożeniem startowym. Jeśli otrzyma w czerwcu dokładkę, jest z tego bardzo zadowolony. Rośliny rosnące w doniczkach mają do dyspozycji ograniczoną objętość podłoża. Dlatego też należy im dostarczać pożywienie w postaci płynnego nawozu w comiesięcznej dawce od kwietnia do lipca. Pod koniec sezonu czystki ogrodowe nie otrzymują nawozu, aby przed zimą zdążyły zdrewnieć. Przez cały rok pielęgnowane w pomieszczeniu powinny otrzymywać zasilanie bez przerwy, aby zawsze zielone liście nie musiały głodować.

Czystek wymaga odpowiedniego nawożenia.
Czystek wymaga odpowiedniego nawożenia.

Okres zimy - uprawa w domu

Czystek jest z reguły bardzo wrażliwy na mróz. Tylko nieliczne, sztucznie wyhodowane odmiany hybryd, znoszą znaczne spadki temperatury. Dlatego najbezpieczniejsza jest uprawa czystka w doniczkach, które na okres letni mogą być przeniesione na taras. W okresie zimowym należy zapewnić im widne, ale chłodne pomieszczenie, z temperaturą rzędu 2-10ºC. Oczywiście, nie należy zapominać o podlewaniu.

Zapotrzebowanie czystka na składniki pokarmowe waha się na niskim poziomie. Posadzony na rabacie zadowala się nawożeniem startowym. Jeśli otrzyma w czerwcu dokładkę, jest z tego bardzo zadowolony.

Przesadzanie czystka

Kiedy czystek w doniczce rozrasta się i pomyślnie powiększa swoje rozmiary, trzeba krzew co roku albo co dwa lata przesadzać do większego pojemnika ze świeżym podłożem. Najlepszym terminem do wykonania tego zabiegu jest koniec zimowego spoczynku. W przypadku czystka ogrodowego, przesadzanie na nowe miejsce powinno mieć miejsce w okresie wiosennym.

Czystek jest rośliną wrażliwą na zimno.
Czystek jest rośliną wrażliwą na zimno.

Przycinanie czystka - kiedy i jak?

Coroczne cięcie formujące i pielęgnujące pozwala utrzymać zwarty i gęsty pokrój krzewu czystka. Zaniechanie tych zabiegów spowoduje nadmierny wzrost pędów na wysokość i pogorszenie wyglądu.

  • W kwietniu można skrócić pędy maksymalnie o połowę. Należy zwracać uwagę, aby nie ciąć starego drewna.
  • Każde cięcie wykonać nad skierowanym na zewnątrz pąkiem.
  • Prześwietlić przy okazji roślinę.
  • Lekkie cięcie formujące jest dopuszczalne bezpośrednio po okresie kwitnienia.
  • Nie przycinać czystka przed zimą.

Rozmnażanie czystka w domu

Jeśli ktoś nie chce kupować nowych roślin w sklepie, może sam rozmnożyć czystka. Wysiewu nasion dokonuje się wiosną, a latem można ukorzeniać sadzonki wierzchołkowe. Aby nadać czystkowi krzaczasty pokrój, trzeba młodej roślinie wielokrotnie usuwać wierzchołki.

Kiedy czystek w doniczce rozrasta się i pomyślnie powiększa swoje rozmiary, trzeba krzew co roku albo co dwa lata przesadzać do większego pojemnika ze świeżym podłożem.

Uprawa czystka nie sprawia wielu problemów, a korzyści z jego posiadania jest wiele. O właściwościach zdrowotnych czystka i zastosowaniu piszemy w odrębnym artykule.

0 (0 opinii)